Продовження. Початок — тут

Українська екзотика

В першу чергу Україна може запропонувати Південно-Східній Азії товари, які мають попит, але не виробляються масово або ж виробляються в невеликих кількостях місцевими компаніями.

Україна не вирощує, наприклад, банани і апельсини, однак вони давно і надійно увійшли в наш раціон. Для місцевих ринків такою ж екзотикою є, наприклад, звичні нам яблука і груші.

Dscn0888

У ході спілкування з тамтешніми імпортерами стало ясно, що для України є два взаємодоповнюючих варіанти виходу на азіатський ринок — це сировинні товари і преміум товари з високою доданою вартістю.

Для сировинних товарів основна вимога — низька ціна і можливість контрактувати великі обсяги продукції стандартизованої якості. У цьому сегменті нам доведеться конкурувати з Китаєм, Австралією, США, Індією і Південною Америкою.

Ці країни давно займаються сировинним трейдингом, мають вигідні фінансові інструменти, дешеві гроші від своїх фінансових інститутів, створили власний торговий флот і транспортну авіацію, уклали вигідні міждержавні торговельні угоди. В цьому сегменті буде складніше, і багато залежить від нашої державної політики і підтримки українських виробників і експортерів.

Медові береги

Хороший приклад товару, який Україна може запропонувати Сінгапуру, — мед. Культура його споживання тут вже сформована і щорічно зростає. Азіати вживають мед не лише в простому вигляді в їжу, але і використовують у багатьох рецептах місцевої кухні. Його можна купити практично в кожній аптеці, оскільки він вважається цілющим продуктом, здатним боротися навіть з раковими захворюваннями.

Med V Syngapure

Великих переробників меду в регіоні практично немає, і оптовий попит на класичний український експортний мед (соняшник/різнотрав’я) не достатній для переорієнтації з існуючих ключових ринків.

В основному мед імпортується в Сінгапур вже у фасованому вигляді з Австралії, Нової Зеландії, Європи, США, Арабських країн і Китаю (але на “китайський мед” у місцевих виключно негативна реакція).

Зростає споживання монофлорного меду, необробленого (сирого) і органічного меду, крем-меду і меду з добавками, похідних медових продуктів.

Collage 5

Щоб довго не пояснювати всі вигоди і переваги від переорієнтації наших виробників на товари з доданою вартістю, наведу лише один простий і зрозумілий для українського виробника меду приклад.

І це таки найдорожчий мед соняшнику, з усіх, що мені доводилося бачити! Баночка 300 гр — $15 США ($ 20 сінгапурських). Таким чином 1 кг соняшникової меду продається за $ 50, що в перекладі на гривню — 1350 грн/кг. Як говориться: «Завіса!»

Таким чином, для товарів з доданою вартістю можливостей для маневру значно більше. Послідовність експортної експансії приблизно наступна:

  • Аналіз існуючого товарного сегмента (глибина і ширина асортименту, постачальники і конкуренти, ціни, упаковка, представленість, мерчандайзинг, позиціонування, способи просування та дистрибуції, смаки та уподобання, національні особливості, вимоги до сертифікації та якості).
  • На підставі цього — формування розуміння щодо зайнятих і вільних ринкових ніш, а також методів і способів завоювання своєї частки ринку.
  • Вивчення можливостей та вартості логістики, потенційних контрактних умов, прийнятних факторингових схем і потенційних каналів збуту.
  • Розробка стратегії виходу на даний ринок (вибір асортиментної, цінової, маркетингової стратегії, розробка бренду).
  • Розробка стандартів якості, тестування продукції та налагодження виробничих і логістичних процесів, здатних забезпечити графік поставок і можливість постійної присутності асортименту на полицях.
  • Формування бюджету під кожне вищеперелічене завдання і проекту в цілому.
  • Укладання контрактів, здійснення поставок та безпосереднє адміністрування всіх процесів (фінансове, виробниче, юридичне, логістичне, маркетингове).

08 Damn Worth It Natural Raw Honey And Pollen Cingjing Honey Apiculture Large

Обсяг усіх цих робіт і капіталовкладень для виходу на експортні ринки можуть осилити лише одиниці великих компаній. Тому єдиний шлях для дрібних і середніх виробників, охочих вийти в інші країни — задуматися над формою об’єднання за товарним або галузевим принципом для спільного виходу.

При цьому, можна було б не тільки продавати власну брендовану продукцію, але і створити єдиний узгоджений бренд, наприклад: Ukrainian Honey, Ukrainian Apples, Ukrainian Berries і так далі.

Приклад подібного підходу до просування є в Новій Зеландії. Виробники звідти зуміли розкрутити як бренд і свою країну, і монофлорний сорт меду із Мануки (Manuka Honey).

Med Na Polke V Azyy

Для України такий підхід був би значно ефективніше і стратегічно правильніше, ніж індивідуальна боротьба.

Shklyar 225x300Володимир Шкляр, керівник компанії Biotec Group