Продовження. Частина 1. Частина 2. Частина 3.

Фальшивий імейл

Не покладайтеся на стандартну практику виконання тих чи інших операцій — ми це знаємо на прикладі наших залізниць, у яких в самий відповідальний момент може не виявитися вагонів. Ці ризики лягають на плечі продавця. Покупець лише скаже в цій ситуації: «Проблеми індіанців шерифа не хвилюють».

Остерігайтеся шахраїв. Сьогодні працює організована злочинна група у сфері інвойсів. Міжнародний бізнес найчастіше — це продавець і покупець на різних кінцях планети, які ніколи один одного не бачили. Можливо, вони просто знайшли одне одного на якийсь електронній платформі. У кращому випадку вони якось спілкувалися на конференції.

є 48 годин, протягом яких їх можна зупинити

Так чи інакше вони спілкуються в основному через електронний зв’язок. Шахраї відстежують такі компанії, зламують пошту й отримують копії всіх ваших кореспонденцій. В момент, коли продавець відправляє інвойс покупцеві, вони перехоплюють його.

До цього моменту у них зареєстрована компанія з такою ж назвою і відкрито рахунок, і вони просто перевисувають інвойс з абсолютно іншими банківськими реквізитами та відправляють покупцеві. Той отримає імейл, в якому може бути просто змінена одна буква, і покупець не зверне на це уваги, тому що йому прийдуть саме ті документи, які він чекає.

Після того, як покупець відправив гроші шахраєві, є 48 годин, протягом яких їх можна зупинити. В одному випадку нам вдалося заарештувати платіж на $1,5 млн у Польщі. І вже два роки ці гроші під арештом — ведеться кримінальна справа.

Тому після відправки інвойсу потрібно обов’язково зв’язатися з вашим контрагентом по телефону і впевнитися про отримання ним вашого листа саме з вашими реквізитами. І тільки після підтвердження платити.

Постріл в голову

Часто нас запитують, поставка товару не тієї якості, яку заявлено в контракті, це дефолт? І до якої міри вона може змінюватись, щоб стати дефолтом.

Контрагенти можуть порушити важливу умова контракту, condition (не номінація судна вчасно, не відкриття вчасно акредитива, не оплата, не поставка товару тощо), і тоді друга сторона має право оголосити дефолт. Це постріл в голову контракту.

невинна сторона не повинна наживатися на поведінці винної

Але є порушення, які не призводять до вбивства контракту, — warranties, і невинна сторона просто має право на компенсацію збитків. Якщо, наприклад, мова йде про неповну поставку обсягу або не зовсім тієї якості, яка передбачена в контракті.

Якщо ви покупець на CPT, постачаєте в Італію на фабрику пасти і вам потрібна пшениця певного якості, інакше її у вас не куплять, ми рекомендуємо включати цей показник опис товару.

Презумпція винності

Якщо друга сторона контракту порушила його умови, що робити? Англійське право говорить про те, що невинна сторона не повинна наживатися на поведінці винної, тобто на дефолті. Перша повинна опинитися в тому ж положенні, в якому вона була б, якби контракт було виконано. Тобто не отримати жодної додаткової вигоди.

До нас прийшов клієнт, продавець на FOB, який сказав: «Мені покупець не знайшов корабель — давайте оголосимо йому дефолт, подамо в арбітраж, отримаємо велику компенсацію».

обов’язок щодо зменшення збитків лежить на позивачеві, а тягар доведення, що позивач цього не зробив, — на відповідачі

Але ж збитки — це лише різниця в ціні, яку ви недоотримали, коли продали товар іншому покупцеві після того, як первісний не надіслав корабель.

Якщо ви продали його за тією ж ціною або дорожче, у вас немає збитків, оскільки ви не вкладалися навіть у фрахт. В арбітраж йти нема з чим, компенсації він вам не присудить.

Якщо при CIF був мертвий фрахт, ви витратилися на зберігання товару, або продали його дешевше, ніж по початковому договором, і все це доведете, цей прямий збиток буде відшкодований в повному обсязі.

Але якщо ви завантажили в портовий елеватор товар, за яким не приїхав покупець, і він пролежав у вас там рік чи два і згнив, ви навряд чи зможете компенсувати вартість всього цього товару.

Тобто ви повинні вести себе розумно. Є важливе правило арбітражу: обов’язок по зменшенню збитків лежить на позивачеві, а тягар доведення, що позивач цього не зробив, — на відповідачі.

В одному випадку нам вдалося заарештувати платіж на $ 1,5 млн у Польщі

Якщо судно прийшло в порт призначення і там довго плавало на рейді, чекаючи оплати, і за місяць товар зіпсувався, то, звичайно, продавець буде мати право на повну компенсацію вартості цього товару.

Для того, щоб виконати рішення суду, коли ваш відповідач, наприклад, в Єгипті, Китаї або Індії, ви йдете в міжнародний арбітраж і виконуєте рішення за допомогою «Нью-йоркської конвенції про визнання виконання рішень міжнародних арбітражних судів».

Її сенс полягає в тому, що яке б рішення арбітраж не виніс на вашу користь, ви маєте право йти виконувати його не тільки в ту країну, де знаходиться відповідач, але й ту, де знаходиться його майно, тобто навіть в офшорні зони.

Sulejmanova 297x300Амінат Сулейманова, керуючий партнер юридичної компанії AGA Partners, адвокат