Продовження. Частина 1. Частина 2

Ще б ріпак

Після того, як сторони вдарили по руках, вони укладають контракт — всі попередні домовленості ним не є. Він повинен обов’язково включати в себе такі умови: кількість вантажу, ціна, період відвантаження і якісні показники.

Ми також настійно рекомендуємо включати в контракт порядок визначення якості та ваги. Якісні показники — це найбільший камінь спотикання, особливо, при постачанні до ЄС.

Наш клієнт наполягав, що не призначав свій товар для вживання в їжу

Ви повинні бути дуже уважні до того, які саме якісні показники на себе берете. Тому що якщо ви не вказуєте їх і для яких цілей постачаєте товар, то можете опинитися в такій ситуації, яка сталася з одним з наших клієнтів.

При вивантаженні ріпаку, який він постачав за кордон, був виявлений діоксин. Ця культура застосовується в їжу людини, тварин, а також на біодизель. Наш клієнт наполягав, що не призначав свій товар для вживання в їжу, але в контракті це не обмовив.

І ми розкопали і знайшли в листуванні між сторонами непрямі вказівки на те, що продавець не міг і не повинен був передбачити, для яких саме цілей покупець купує цей товар, тобто він не заявляв про необхідність більш високих якісних характеристик.

На нашу користь зіграла і ціна товару — для рапсу, який вживається в їжу і для технічних потреб вона зовсім різна. Ця справа тривала 2,5 роки, були написані цілі томи експертних висновків, але нам вдалося виграти арбітраж.

Щоб уникнути цього негативного досвіду, завжди вказуйте, з якими цілями ви ставите товар.

Не ходіть в Африку

Включайте також в контракт термін номінації судна і подання відвантажувальних інструкцій. Наприклад, у контракті FOB всі зобов’язання продавця зводяться до того, щоб привезти товар у порт і завантажити його через борт судна. Фрахтує і приганяє судно покупець. При цьому договір FOB починає виконувати завжди покупець.

Перше, що він повинен зробити, — надіслати номінацію судна. Якщо він не вкладеться в термін, продавець має право послати йому дефолт і вимагати відшкодування збитків. Тому час подання відвантажувальних документів має бути чітко прописано в контракті.

Припиняйте всі спроби контрагентів модифікувати умови контракту на стадії виконання

Вказівка умов оплати — кращий інструмент для мінімізації торгових ризиків. Якщо ви не впевнені у своєму контрагентові, але ціна вас приваблює, і ви хочете ризикнути, ми настійно рекомендуємо використовувати акредитив.

Це засіб платежу максимально захищає обидві сторони і особливо продавця від некоректної поведінки покупця, особливо, у форматі контракту CIF, коли продавець робить максимум операцій — фрахтує судно, вантажить, відправляє і просто чекає оплати.

І часто не дожидає, наприклад, у випадку з деякими країнами Північної Африки. Було так, що клієнт починає висловлювати сумніви в якості, вимагає перегляду ціни і т. д. і врешті зовсім відмовляється від покупки.

Так, ні

Виконання контракту — річ, здавалося б, очевидна. Потрібно просто виконувати його умови, але це роблять далеко не всі. Розраховуйте час, ніколи не покладайтеся на те, що все піде ідеально і саме так, як ми запланували. Завжди залишайте собі люфт — хоча б 20 % часу — на форс-мажорні ситуації.

Припиняйте всі спроби контрагентів модифікувати умови контракту на стадії виконання. Якщо ваш договір підпорядкований англійському праву, не думайте, що це залізобетонно. Контракт — це живий організм.

Так само, як до його підписання всі ваші листування і розмови мають силу контракту, так і після. Якщо ваш контрагент про щось попросив, а ваш менеджер з цим погодився, — ви вже в новому контракті.

Якщо ваш договір підпорядкований англійському праву, не думайте, що це залізобетонно

Наприклад, якщо на умовах FOB ви не дозволяєте змінювати строк номінації судна, а покупець каже, що не встигає і обіцяє прислати пізніше. При цьому ваш менеджер каже «ок», і тоді вам вже не можна відкрутити назад.

В процесі виконання контракту, пам’ятайте, що будь-яке ваше слово може його змінити. Тому краще за все, якщо вас просять змінити контракт, говорити «ні». Якщо ви кажете «так», беріть щось за це.

Якщо ви погоджуєтесь на продовження періоду поставки або зменшення її обсягу, краще фіксувати це у додатковій угоді або хоча б в окремому листі.

Продовження читайте згодом

Quot Quot 3Амінат Сулейманова, керуючий партнер юридичної компанії AGA Partners, адвокат