Продовження. Початок читайте тут

Чеширський код

В який момент виникає англійське право? Йому, як Чеширскому Коту, потрібно звідкись матеріалізуватися. І це відбувається в той момент, коли ви вживаєте словосполучення GAFTA, FOSFA, RSA. Це стандартні правила і контракти, за якими продають у всьому світі зернові, олійні та цукор.

В будь-якому типовому контракті всіх цих асоціацій сказано: для цілей застосовного права будь-який контракт, який посилається на типовий контракт GAFTA, FOSFA, RSA, вважається укладеним в Англії, згідно англійському торговому праву.

немає жодного суду в україні, який хоча б на 5 % був таким гарним і незалежним, як Лондонський арбітражний суд

Ви переноситесь в Туманний Альбіон, і внаслідок застосування цих стандартів ви перепідпорядковуєте ваш спір вирішенню в англійському торговому арбітражу, а не звичайним судам.

Щоб діяти в цій площині правильно, виважено і, що найважливіше, розуміючи, куди ви йдете, потрібно знайти ті правила, які регулюють ваш конкретний вид торгівлі та продукції.

Пан діоксин

У типових контрактах асоціацій англійська мова — юридична і торгова — не завжди очевидна. Я не закликаю негайно залучати юридичну компанію, ви можете просто погуглити і спробувати з точки зору здорового глузду розібратися в тому, що саме буде регулювати ваш контракт, і правильно інкорпорувати ці правила.

чи є наявність діоксину в ріпаку умовою, яка принципово змінює контракт

Треба також подбати про інкорпорацію арбітражних правил. Тому що ми — прихильники англійського арбітражу. Я практикую право з 1996 року і була практично у всіх українських судах. Повірте, немає ні одного з них, який хоча б на 5 % був таким гарним і незалежним, як Лондонський арбітражний суд.

Тому що краще довіритися професіоналам, які займаються історично розв’язанням торгівельних суперечок, ніж потрапити в ситуацію, коли наші судді сьогодні слухають арешт майна, завтра банкрутство, післязавтра інтелектуальну власність.

А після післязавтра ви повинні їм розповісти, чи є наявність або відсутність діоксину в ріпаку умовою, яка принципово змінює якість за контрактом. Повірте, український суддя навіть не буде намагатися в цьому розібратися.

Я не я

Торговельний контракт, як і будь-який договір має юридичну силу незалежно від форми його укладення. Тому ми радимо його все ж укладати письмово (це очевидно, щоб не було розбіжностей).

І у всіх переговорах, коли менеджмент намагається продати якийсь товар, вказувати, що угода ще не підтверджена, що ви ще не в контракті, але будете в ньому після укладення письмової угоди.

У неї ви включите все те, що є для вас важливим: наявність або відсутність фітосанітарних сертифікатів, відвантаження і т. д.

дуже складно буває торгувати з китайцями і корейцями

Коли ви робите пропозицію вашому контрагентові про продаж товару, ви повинні розуміти, що у вашій пропозиції немає прямого посилання на те, що угода відбудеться тільки після підписання письмового контракту.

Але якщо ви вже послалися на GAFTA або FOSFA, в той момент, коли ваш співрозмовник просто пише «Ок», компанія, яку представляє цей менеджер, вже знаходиться в угоді.

І це незалежно від того, чи він є приватним підприємцем, який не оформлений на компанію, або найманим працівником з обмеженими повноваженнями в українській «ТОВці». Правосудность резюмується в торгових контрактах.

Тобто будь-які аргументи в арбітражі, наприклад, про те, що у директора компанії були обмеження на підпис за контрактом не більше 1 млн грн, або ця людина взагалі не представляє цю компанію і так далі, будуть абсолютно марні.

Невдала розвідка

Після того, як ви відправили оферту, її можна відкликати до закінчення строку дії, якщо вам це вже нецікаво. Якщо ж ви відправили її декільком покупцям, і хтось з них погодився, але у вас немає необхідного обсягу для нього, то ви повинні негайно відкликати інші оферти. Тому що, якщо погодиться ще хтось, ви будете зобов’язані поставити цей товар.

Відмовки типу: «Ми просто хотіли перевірити ринок, дізнатися які ціни», не пройдуть, ви зобов’язані будете поставити.

Але не треба плутати оферту з запрошенням укласти договір. Якщо ви не впевнені у ваших менеджерах, потрібно, щоб вони писали, що ця пропозиція є попередньою і контракт буде укладений тільки після письмового підписання.

У цій ситуації є мінус: те, що вигідно зараз, може бути невигідно завтра, коли трейдер отримає авторизацію у своїй компанії. Тому дуже складно буває торгувати з китайцями і корейцями, у яких цей процес зазвичай затягується.

Продовження читайте тут

Sulejmanova 297x300Амінат Сулейманова, керуючий партнер юридичної компанії AGA Partners, адвокат