За останні 4 роки експорт української свіжої та замороженої ягоди виріс втричі. Відбулось це лише за рахунок двох факторів: девальвації гривні та зниження імпортного мита в країнах ЄС. Але в майбутньому треба бути готовим до зростання конкуренції і, відповідно, зниження цін. Особливо це буде відчуватись на зовнішньому ринку, говорить Ірина Кухтіна, президент асоціаціі «Ягідництво України».

«Торік українським ягідникам підіграла погода: в країнах ЄС виробництво впало, і ми змогли в черговий раз збільшити експорт. Але на перспективу треба розуміти, що при стабільному курсі гривні або його зростанні наша конкурентоспроможність на зовнішньому ринку буде знижуватись», — цитує експерта «Інфо-Шувар».

За її словами, в ЄС виробництво теж зростає, і дуже швидко. Крім того, варто добре вивчити зовнішній ринок. Припустимо,  ціна на малину 8 €/кг у січні в супермаркеті Берліну – це інформація ні про що — ми взимку малину не вирощуємо. Набагато кориснішою була б інформація про ціни на малину в Австралії, але в липні або серпні, розповідає Кухтіна.

Вона також додає, що в ягідному бізнесі має значення багато факторів: розмір господарства,  кліматична зона,  відстань до головних ринків збуту, технологія виробництва. 

Наприклад, фермери Закарпаття отримали джекпот у вигляді кліматичних умов і відносно недалекої відстані до ЄС. А от для виробників центру та півдня України велике значення має відстань до великих міст. Бажано, щоб вона не перевищувала 100 км.

Експортний прорив українських ягід сприяє тому, що цим бізнесом цікавляться все більше гравців ринку. Ягідні ділянки закладаються в усіх регіонах України. Розмір варіюється від кількох соток до 100 і більше гектарів. Втім, не всі розуміють, наскільки цей ринок специфічний.

«Міряти ягідні ділянки треба не гектарами, а робочою силою, каже Кухтіна. — Сьогодні  ягідні плантації закладають виробники зернових та олійних. Але хто буде збирати цей урожай? Робоча сила — в дефіциті.»

Нагадаємо, виробництво ягід зараз зростає швидше за попит, а отже ціни на них падають.

Про наймаржинальніші ніші в ягідному бізнесі та найближчі прогнози їх розвитку читайте тут.