Створення фермерського аквакультурного господарства потребує щонайменше 1,2 млн грн стартового капталу. Найдешевшим у цьому плані є розведення рослиноїдних риб, таких як білий і строкатий товстолобики та білий амур. Про це заявив Ярослав Бєлов, голова Державного агентства рибного господарства України, в інтерв`ю agrotimes.

Загалом же обсяги стартового капіталу залежатимуть від виду діяльності, яким планує займатися фермер. А це може бути як ставкове вирощування риби, використання садків (саджалок), так і рециркулярний комплекс з резервуарами та басейнами.

За словами Бєлова, в умовах інтенсивного вирощування рибопродуктивність водного плеса на гектар становить 1000 кг, тому при розведенні 10 тонн рослиноїдної риби стартовий капітал складе 1,2 млн грн. Продукцію для продажу зі свого господарства фермер отримає через 3 роки.

Більш дороговартісним буде розведення стерляді для виробництва м’яса чи ікри.

Найбільш вигідними для вирощування є нішеві види риб: кларієвий сом, райдужна форель, кефаль, тиляпія, а також аборигенні види риби, такі як судак, що постійно користується попитом на українському ринку. Також на часі питання доцільності розвивати в Україні вирощування мідій та устриць.

Окрім грошей, для організації аквакультурної ферми необхідно отримати у користування придатну для утримання риби водойму (орендувати водний об’єкт або його частину) чи земельну ділянку, на якій можна збудувати рециркуляційну аквакультурну систему. А також налагодити канали постачання зарибку, кормів та подбати про майбутній збут продукції, узгодивши свої дії з Держпродспоживслужбою. Ще один важливий нюанс – заздалегідь зв’язатися з місцевими ветлікарями, які б допомагали слідкувати за станом здоров’я риби. Ну і, звісно, у визначеному законодавством порядку зареєструвати фермерське господарство.

За словами Бєлова, легальне аквакультурне фермерське господарство також має подбати про дозвільні документи на свою діяльність. З їх повним переліком він радить ознайомитися у Законі України «Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності».

Якщо фермер планує займатися селекційно-племінною роботою у сфері аквакультури, то на його діяльність Законом України «Про аквакультуру» передбачене фінансування з Держбюджету України за спеціальною програмою «Селекція у рибному господарстві та відтворення водних біоресурсів у внутрішніх водоймах та Азово-Чорноморському басейні». Проте, фінансування за нею передбачене підприємствам зі статусом племінного господарства, та спрямовується на вирощування, збереження й утримання племінного ремонтно-маточного стада риб, зокрема на вирощування племінного поголів’я осетрових видів риб.

До слова, на сьогоднішній день в Україні зареєстровано 3325 господарств, що працюють у галузі аквакультури, проте їх кількість постійно росте. У світі ринок аквакультури за останні роки збільшився майже втричі і є одним з найдинамічніших у сфері продовольчої промисловості.

Зацікавлені у створенні власного аквакультурного господарства українці можуть також скористатися безкоштовним посібником, який можна завантажити на сайті Держрибагентства. У ньому містяться необхідні відомості про ведення такого господарства в Україні.