Питання повернення ПДВ при експорті сої з України лобіюється представниками міжнародних та російських компаній, зацікавлених в експорті не ГМО-сировини для своїх переробних заводів, а не українськими фермерами-виробниками сої. Таку думку в своїй колонці на «НВ Бізнес» висловив оглядач Андрій Ледньов.

За його словами, ці компанії будують переробні потужності за межами України, але орієнтуються саме на нашу сою, тому вони зацікавлені маніпулювати думкою українських фермерів і створювати у них хибне уявлення про те, що завдяки скасуванню повернення ПДВ при експорті сої її закупівельні ціни знизяться. Насправді ж через високу конкуренцію серед переробників і завдяки тому, що обсяги переробки вже сьогодні перевершують урожай сої, фермери зможуть отримати досить вигідну ціну за свій урожай, стверджує Ледньов.

На минулому тижні на засіданні Податкового комітету Верховної Ради України депутати, що підтримують «соєву поправку», винесли на розгляд компромісне рішення: залишити повернення ПДВ при експорті і переробникам сої, і аграріям, які експортують її самостійно. Таким чином, у виробника з’являється вибір: продати урожай переробнику, який відшкодує ПДВ і завдяки високій конкуренції в змозі заплатити високу ціну або експортувати урожай самостійно. Цю пропозицію підтримала більшість учасників засідання.

Таке рішення дозволяє захистити внутрішнього виробника і цілком відповідає інтересам держави. Але в ньому не враховані інтереси міжнародних компаній, які не мають бажання будувати переробні заводи в Україні, але мають переробні потужності, орієнтовані на нашу сировину, в сусідніх країнах. Саме лобісти цих компаній у складі комітету і не хочуть підтримувати озвучену пропозицію.

Група нардепів, очолювана Іваном Мірошниченко, членом партії Об’єднання «Самопоміч», який тривалий час пропрацював в американській компанії Cargill, вимагає скасування внесених в грудні 2017 року змін до Податкового кодексу України, які покликані створити умови, щоб стимулювати переробку сої всередині країни. Озвучене компромісне рішення ця група депутатів також відкидає.

За його словами, одним з ключових інтересантів, бажаючих вивезти з України максимум сировини, є агрохолдинг «Співдружність», що належить прем’єр-міністру РФ Дмитру Медведєву. Незабаром холдинг завершить будівництво заводу в Білорусі, і планує експортувати з України понад 500 тис. тонн сої щорічно.

Остаточне для ринку сої рішення депутати приймуть під час голосування з цього питання 3 – 7 квітня.

Нагадаємо, раніше повідомлялося, що через непорозуміння в «соєвому питанні», половина українських виробників сої перегляне площі під цією культурою в посівній кампанії 2018 року.