Сергій Скок, директор «Skok Agro»:

“Коли ЗМІ сьогодні пишуть, що айтішники врятують аграріїв, про суперінновації і т. д. — це піар. Реальність полягає в іншому. Я скажу як розробник програмного забезпечення в компанії, що займається виробництвом обладнання: 95 % того, що сьогодні називають інноваціями, було ними вже 10 років тому.

95 % того, що сьогодні називають інноваціями, було ними вже 10 років тому

Найбільша українська проблема скоріше в іншому: я поїздив по Україні і помітив, що у багатьох господарств є, наприклад, розкидачі Amazone або трактора John Deere з бортовими комп’ютерами, але вся ця техніка не налаштована. Є велика проблема в кадрах — мало хто хоче розвиватися. Потрібно багато уваги приділяти підготовці інженерів точного землеробства”.

Валерій Грищук, співробітник українсько-німецького центру «Редокс», фізик:

“Не просто малий і середній бізнес, а інноваційний малий і середній бізнес врятує країну. Відкрити новий ресторан і запустити нову технологію — це різні речі”.

Сергій Іващенко, виконавчий директор Української зернової асоціації:

“Навіть якщо ми технологічно розвинемо аграрну галузь до небес, все одно люди будуть тікати з країни — тому що така тут ситуація. Але є і позитивні моменти. Поки у нас ще багато талантів. До нас китайські компанії привозять своїх співробітників, щоб вони переймали досвід, хоча раніше українці їздили за тим же в Великобританію і Ізраїль”.

Анатолій Москаленко, заступник директора Інституту сільськогосподарської мікробіології та агропромислового виробництва НААН:

“Інновації ринок сприймає не дуже добре. Велике значення має психологічний чинник. Наприклад, я проводив анкетування наших клієнтів. Серед фермерів, які використовують наші технології [біостимулятори росту культур], дуже мало людей з аграрною освітою. Це колишні військові, технарі — ті, хто не має в голові усталених постулатів. Вони беруть і пробують, отримують результати і працюють далі”.

Олександр Джига, засновник ферми Sunberry Ukraine:

“Мій партнер з Італії говорить: “Я не можу зрозуміти, чому Україна продає так багато соняшникової олії на експорт, а потім купує у нас оливкову, в якій насправді тільки 10 % оливкової, а решта — українська соняшникова”.

Коли Україна стала аграрною країною, житницею Російської Імперії? Коли Катерина Друга закликала на її незайняті землі протестантську етнорелігійну групу менонітів з Пруссії, з їх традиційно багатодітними родинами. Вони використовували в землеробстві на той момент сучасні технології. Тому глобальна кадрова проблема вирішується просто: треба більше народжувати”.

Сергій Скок: “Тобто ви мені пропонуєте, щоб у мене було більше програмістів, більше займатися сексом з дружиною?”

Олександр Джига: “…продуктивно займатися”.

ЩОБ ВИРІШИТИ КАДРОВУ ПРОБЛЕМУ ТРЕБА БІЛЬШЕ ЗАЙМАТИСЯ СЕКСОМ

Олександр Джига: “Часто буває, що компанії, які розробляють якесь ПЗ для фермерів, забувають спілкуватися з самими фермерами”.

Сергій Скок: “У ізраїльтян дуже правильний підхід до розробок, який ми перейняли. Вони не звикли, як ми: щось розробили, а потім їдемо до фермерам і починаємо «впарювати». Перші наші модулі [твердоміри GPS] ми так і  продавали, але потім змінили цей підхід.

Важливо спочатку уважно слухати, дивитися, як працюють фермери, знайти у цьому їхні вузькі місця і автоматизувати конкретно ту операцію, яка заощадить час і підвищить точність даних.

Тому що я часто бачу на презентаціях красиві картинки, інтерполяції, але з цим нічого зробити не можна.

Тому, фермери, робіть знижку на те, що не всі айтішники кмітливі. Найчастіше вони є інтровертами, вони дуже бояться вас. Розслабте їх, попийте з ними пива, розкажіть, що у вас «болить» і вони вам все зроблять”.

Андрій Севрюков, CEO «Agrieye Corporation»:

“Країну створює зовнішньоторговельний баланс, і він буде більше нуля, коли в країні виробляється дорогий продукт з високою доданою вартістю, яка повертатиметься в країну. Зараз через дефіцит зовнішньоторговельного балансу Україна як підприємство — банкрут. Ми в мінусі. Кожен новонароджений українець вже винен $3 тис. Тільки народився — і відразу винен”.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.