В ході опитування двох десятків провідних виробників сільгосптехніки в США американське видання Farm Equipment не отримало жодної пари однакових відповідей на питання: «Що таке vertical tillage?». Дуже схожа ситуація і у середовищі постачальників техніки такого класу в Україні. Про це свідчить вже інше опитування, яке провело українське видання AgroDay.

А ще більш неочікуваним виявилось вельми критичне ставлення деяких дистрибуторів до продукції та діяльності конкурентів. Найяскравіше це простежується у напружених відносинах «Аграрної індустріальної компанії» та компанії «Грейт Плейнз Юкрейн», а також у критичному ставленні багатьох учасників ринку до постачальників агрегатів з агресивними кутами атаки дисків.

Найбільш миролюбно дистрибутори та дилери техніки налаштовані до питань щодо переваг взагалі цієї технології для українських аграріїв та її оптимістичних перспектив на майбутнє. Саме на досягненні цих перспектив слушно зосередитися учасникам вітчизняного ринку  найближчим часом. А лінгвістичні баталії залишити на шпальтах видань.

На питання від AgroDay відповідали:

  • директор компанії «Грейт Плейнз Юкрейн» Андрій Воробйов
  • бренд-менеджер Salford  «Аграрної індустріальної компанії» Сергій Кривошеєнко
  • керівник відділу продажів компанії УАПК Дмитро Сакунов
  • продакт-спеціаліст з посівної та ґрунтообробної техніки корпорації AGCO по Східній Європі Сергій Лук’янець
  • менеджер представництва Summers в СНД Ярослав Євтушенко
  1.  Як ви трактуєте термін «технологія вертикального обробітку грунту»? Навіщо вона українським аграріям? 

Kryvosheyenko Aik Sajt KompaniyiСергій Кривошеєнко («Аграрна індустріальна компанія», Salford): Головна ідея технології вертикального обробітку грунту – це боротьба з ущільненням грунтів, створення умов для вертикального розвитку кореневої системи (щоб вона мала доступ до вологи та поживних речовин) та для накопичення вологи. Ця технологія також націлена на відновлення родючості грунтів – за рахунок прискорення перегнивання рослинних решток (їх мінералізації). Адже верті-тілл передбачає загортання рослинних решток неглибоко в грунт, на оптимальну глибину 5-6 см, де якраз багато всіляких бактерій, де більше кисню. Окрім вказаних вище переваг, верті-тілл завдяки наявності рослинних решток на поверхні грунту локалізує водну та вітрову його ерозію, а також скорочує експлуатаційні витрати на обробку землі.  

Vorobjov2 Grejt Sajt KompaniyiАндрій Воробйов («Грейт Плейнз Юкрейн», Great Plains): Технологія вертикального обробітку грунту має ряд переваг з агрономічної точки зору: відновлюється грунт, формується його однорідна структура, створюються умови для кращого накопичення в ньому вологи. Тільки перед тим, як переходити на цю технологію, потрібно детально вивчити стан грунту на кожному полі та визначитись, чи треба проводити глибоке рихлення. З таким завдання добре справляється Макс-Чизель. Його ми вважаємо агрегатом вертикального обробітку грунту – він не робить обертання грунту, а лише розпушує його і загортає рослинні рештки у грунт. Рештки агрегат подрібнює гострими дисками, що розташовані в передній частині чизеля. Тобто чизельний агрегат можна вважати частиною технології вертикальної грунтообробки. Хоча важкі диски, які працюють під кутом, ми не вважаємо агрегатами вертикального обробітку. Адже вони і зміщують грунт, і ущільнюють його, і перевертають. Глибокорозпушувачі, це теж частина системи для вертикального обробітку. Але цими агрегатами поля обробляються за технологієї один раз на 2-3 роки. Ми їх радимо використовувати за потреби.

Дмитро Сакунов (УАПК, Kuhn Krause): Головна концепція вертикального обробітку грунту полягає в тому, що такі агрегати грунт не перевертають і не ущільнюють його. Виходячи з цього можна назвати декількох виробників, які пропонують відповідні машини. А саме, компанії Kuhn Krause (яку в Україні представляє наше підприємство), Salford та Great Plains.

  1.  В чому ще привабливість технології vertical tillage для українських аграріїв? 

Сергій Кривошеєнко: Агрегати RTS мають дві основні переваги у порівнянні з нашими умовними конкурентами: 1) наші машини ніколи не забиваються через надмірну вологу у грунті чи рослинними рештками (за умови швидкого руху агрегату, щоб диски вібрували); 2) наші агрегати ефективно працюють при засухах, завдяки ефекту відбійного молотка вони розбивають ущільнення в грунті. Таких потужних кручених стійок, та ще й з такою амплітудою ходу у конкурентів нема. І чим вища швидкість, тим сильніший ефект. Ми рекомендуємо працювати на швидкості до 20 км/год (хоча я їздив і на 28 км/год). Гарний ефект з’являється на швидкостях від 14 км/год.

Всі наші клієнти, які купують RTS, поділяються на три категорії: ті, що працюють по традиційній технології, по «мінімалці» і по no-till. І кожна категорія ставить перед агрегатами верті-тілл різні завдання. Перші – роботу в умовах надмірної вологи у грунті, другі та треті – безвідвальний передпосівний обробіток грунту. Багатьом ноутільщикам взагалі окрім сіялки не потрібно нічого, іншим з додаткових агрегатів  достатньо RTS. В цілому можна сказати, у агрегатів верті-тілл сезон дуже довгий. Приміром, осінь починається у червні, коли треба заходити в поле за комбайнами. І працювати можна такими агрегатами навіть по мерзлому грунту, аж до грудня включно. Їх продуктивність дуже висока – 15-метровою машиною можна обробити 400 га за добу, а 7-метровим – 200 га. До того ж, RTS можна доукомплектовати бункером і вносити добрива (вносити зверху чи за допомогою чизельних стійок). За минулий рік у нас купили 4 комплекти таких стійок для дообладнання раніше придбаних агрегатів, а 5-й – купили у комплекті, разом з RTS. 

Андрій Воробйов: Інтерес до агрегатів викликаний не тільки їх конструктивними особливостями, а ще й економічними перевагами. Приміром, якщо відмовитись від традиційної системи обробітку грунту, основу якої складають 3-4 недешевих агрегати (плуг, культиватор, борона та диски), і перейти до пари Макс-Чизель та Турбо-Макс, то отримаємо більшу продуктивність за меншу вартість. Тобто клієнт виграє на основних капіталовкладеннях і зекономить за рахунок меншої кількості проходів техніки по полю. Адже за технологією вертикального обробітку грунту маємо максимум два проходи, інколи достатньо і одного.

Хотів би також наголосити, що Макс-Чизель навіть після кукурудзи гарно відновлює грунт, якісно обробляючи його на глибину до 25-28 см. Не зважаючи на те, що умови для обробітку після кукурудзи найгірші – у грунті залишаються великі кореневі системи, а на полях – багато рослинних решток (після соняшнику чи ріпаку умови для обробітку набагато легші). І якщо це робити пізньої осені, то за зиму поле добре відновлюється. Тоді весною достатньо одного проходу Турбо-Максом, щоб закрити вологу і підготувати поле під посів.

Якщо говорити про зернову групу, урожай якої збирають влітку, то зазвичай достатньо одного проходу Турбо-Максом, щоб збити стерню, закрити вологу в грунті та убезпечити його від пересихання і розтріскування. Такі поля ми рекомендуємо обробляти на глибину всього 2-3 см. Після чого поле готове до посіву ріпаку чи до обробки під весняні культури. Є також прецеденти використання технології і для підготовки грунту під посів цукрового буряку. З основним обробітком грунту під нього Макс-Чизель справляється добре. 

Плуг також ніхто не відміняв. Це класна штука, яка має право на використання, особливо після кукурудзи. Хто слідкує за станом грунту та за тим, щоб не було ущільнення, той успішно користується плугом. Але використання чизельних агрегатів – це зовсім інша технологія. І вже через два роки роботи за технологією вертикального обробітку грунту видно її переваги. Ми маємо результати порівняльного експерименту використання Турбо-Макса і класичного культиватора для передпосівного обробітку грунту. На ділянці, де використовувався Турбо-Макс, урожайність кукурудзи була на 10-15% вищою. За рахунок того, що насіннєве ложе не заплескується лапою культиватора. Особливо різниця відчувається при обробітку вологого грунту, де культиватор на глибині 4-8 см утворює ущільнений шар. Останній ускладнює процес проростання насіння кукурудзи і обмежує доступ вологи. Після Турбо-Максу такого ущільнення нема.

Дмитро Сакунов: Машини Excelerator мають високу продуктивність. Такі агрегати обробляють землю втричі швидше, ніж комбайн збирає врожай. І коли треба швидко за комбайнами закрити вологу у ґрунті, то аграрії вимушені цю обставину враховувати. Робоча швидкість агрегату 12-16 км/год. Хоча можна і швидше, приміром, 18 км/год. Для ефективної роботи цих машин потрібна висока швидкість – краще будуть перерізатися міцні рештки кукурудзи та інших рослин. Хоча реальна швидкість залежить від трактора та його потужності. Незамінні ці машина в тих господарствах, де у сівозміні присутня кукурудза, особливо коли кукурудзу сіють після кукурудзи. А також в тих регіонах, де у грунті мало вологи.

Agco 039 2Сергій Лук’янець (AGCO): Зараз багато фермерів в Україні вже починають піклуватися про те, яким буде грунт на їх полях через 3-5 років. А саме практики vertical tillage дозволять зберегти родючість землі на довгі роки. Оранка ж, навпаки, дозволяє досягти швидкого ефекту, але в більш віддаленій перспективі вона виснажує грунт. Ощадні технології, та ж vertical tillage, дозволяють замість швидкої вигоди оздоровити грунт, зберегти більше органічних речовин в родючому шарі.

 

  1.  Яку техніку для вертикального обробітку грунту пропонує аграріям ваша компанія в Україні? 

Сергій Кривошеєнко: Пропонуємо агрегати Salford серії RTS. Диски у них встановлені на індивідуальні пружинні стійки, пружини – потужні, кручені. Зараз завозимо в основному  агрегати популярної моделі I-2100. У неї найбільш потужні пружини і найбільші за діаметром диски. Діаметр прута пружини – 4 см, діаметр дисків – 56 см. Позаду основних робочих органів є важка пружинна борона  зі змінним кутом атаки (діаметр прута 13 мм) і каток з регульованим ступенем притискання до грунту. У процесі руху агрегат копіює рельєф поля, запас ходу стійки у дисків – 12 см. Це дозволяє якісно обробляти навіть нерівний грунт. Є ще легкі моделі агрегатів – I-1100. У них пружини стійок тонші – виготовлені з прута діаметром 3 см, діаметр дисків теж менший – 51 см. До 2012 року ввозили в Україну тільки такі агрегати. Зараз ми їх рекомендуємо малим фермерським господарствам, які прагнуть до no-till. Всього постачаємо на вітчизняний ринок 8 моделей агрегатів для вертикального обробітку грунту на ексклюзивних умовах.

Андрій Воробйов: Насамперед, ми пропонуємо два основні агрегати Great Plains – Макс-Чизель та Турбо-Макс. Перший призначений для основного обробітку грунту, другий – для поверхневого, передпосівного обробітку. Ми їх пропонуємо не відокремлено, а як систему, як частину технології вертикального обробітку грунту. Найбільш популярні агрегати з шириною захвату 9 м. Вони агрегатуються з тракторами потужністю від 325 до 360 к.с. Продано в Україні також декілька 12-метрових агрегатів, які працюють в парі з тракторами потужністю 550-600 к.с.

Дмитро Сакунов: Ми пропонуємо агрегати Excelerator серії 8000. Їх робоча ширина – від 4 м до 9 м. До речі, нещодавно законтрактована машина, яка має найменшу ширину з нашої лінійки – 3,6 м. Excelerator шириною, наприклад, 6 м коштує $74 тис. Для такого агрегату потрібен трактор потужністю приблизно 250 к.с. Така пара підійде для обробки площі від 500 га.

 Сергій Лук’янець: Для обробітку грунту за технологією vertical tillage у нас є група продуктів піт ТМ Challenger. Вони мають різну робочу ширину і  об’єднані в серію 6600. Приміром, 6610 – це односекційні агрегати, 6630 – мають три секції, а 6631 – нове покоління останніх.

  1.  Як ви позиціонуєте техніку конкурентів? Який зараз рівень конкуренції на вітчизняному ринку? 

Сергій Кривошеєнко: За великим рахунком конкурентів у Salford RTS нема. Останні три роки ми не спостерігаємо особливої конкуренції з боку Great Plains, не бачимо ми їх агрегати і на виставках в Україні. Турбо-Макс – це не агрегат для вертикальної грунтообробки. Зараз в боротьбу ввімкнулась інша компанія – «КУН-Україна». Їм не дає спокою той факт, що ми в Україні продаємо багато агрегатів RTS. Насправді вони повинні просувати свій Excelerator, як конкурент не нашому агрегату, а Турбо-Максу від Great Plains. Нічого спільного ні перший, ні другий з RTS не мають. Називати агрегати наших так званих конкурентів знаряддями вертикального обробітку грунту – це невірно.    

Андрій Воробйов: Агрегат RTS від Salford конструктивно дуже відрізняється від Турбо-Макса. У першого робочі органи розташовані на індивідуальних стійках. Але головна відмінність – це стан обробленого грунту. Після Salford під розпушеним грунтом залишається гребнистість, нерівності, і відповідно якість посіву потім погіршується. Проте агрегати продаються. До речі, у агрегатів Kuhn Krause такої проблеми нема. На українському рину представлені також агрегати True-Tandem від Case IH. Але я не вважаю їх повністю «вертикальними», тому що у них диски встановлені під кутом атаки 18 градусів. Хоча виробник їх позиціонує як вертикальні, хтось купує… В Америці відомі ще агрегати Summers, але їх виробництво малосерійне, і на українському ринку я таку техніку не зустрічав. Агрегати цієї ТМ схожі на Турбо-Макс. А з’явились вони після того, як Great Plains вивід на ринок свою модель.  

Дмитро Сакунов: В найбільшій мірі концепції вертикального обробітку грунту відповідають машини Kuhn Krause, Salford і Great Plains. 

Ярослав Євтушенко (Summers): Ми вважаємо, що краще вкласти кошти в знижки на техніку, ніж в її промоушн на ринку. Тому рекламну кампанію щодо виходу на український ринок не проводимо.