За 2017 рік Україна експортувала 21 000 тонн томатів. Це найменше за останні сім років і на 30% недотягує до показника 2016-го.

Канали збуту вітчизняного овоча лишаються незмінними: 86% поставок довелось на Білорусь. В 2016 році частка Білорусі складала 84%. Натомість частка країн Європейського союзу коливається в межах 10-12%, інформує «Шувар».

Експерти допускають, що більшість українських томатів через територію Білорусі реекспортуються до Росії, яка раніше була найбільшим покупцем українських овочів. Тобто, за декілька років так нічого і не змінилося. Нових ринків збуту немає, а обсяги експорту поступово падають.

За даними «Шувар», торік до Білорусі було експортовано 18 тис. тонн томатів на $10,6 млн. Поставки в Польщу склали 1800 тонн, за цей об’єм вдалося виручити $2,3 млн. Тобто в ЄС томати продаються більш як вдвоє дорожче.

Виробники тепличних огірків зробили для диверсифікації експорту більше. Торік їм вдалося збільшити зовнішні продажі навіть в умовах досить невисокого врожаю. Половина огірків була експортована до Польщі, частка Білорусі склала 40%.

Нагадаємо, окрім томатів Білорусь є основним покупцем українського томатного соку та яблук. За даними Мінагрополітики, томатного соку Білорусь купила 3150 тонн, а це більше, ніж всі інші країни разом узяті.