У середині березня канцлер Німеччини Ангела Меркель і президент Франції Еммануель Макрон в Парижі домовилися про те, що в червні вони представлять план реформ ЄС.

Зміни торкнуться зміцнення економічного та валютного союзу, стабілізації євро. За словами Макрона, реформи «приділять особливу увагу монетарному та фінансово-економічному союзу, міграції, обороні та торговельній політиці».

Саме тому ми очікуємо, що взаємодія найбільших політиків ЄС вже дуже скоро призведе до зміцнення європейської валюти.

Крім того, в лютому спостерігалося зменшення темпів зростання інфляції в США. Тому монетарна політика Федеральної резервної системи США не буде настільки посиленою, як очікувалося.

Відповідно, це не так сильно вплине на зміцнення долара, і в кінцевому підсумку ми прогнозуємо зміцнення євро відносно американської валюти.

Макроекономічна ситуація неминуче позначиться на ринках сировинних товарів, у тому числі зернових коммодітіз.

Барель і банк

Ринок нафти у великій мірі впливає на світову ціну кукурудзи і рослинних олій. Виробництво і запаси сирої нафти в США ростуть, що веде до кореляцій з цінами на біржах.

До недавнього часу спостерігалося динамічне зростання ціни, а зараз деяке падіння в зв’язку з великим зростанням виробництва.

В Україні одним з найважливіших подій, які можуть вплинути на ринок, є призначення новим головою Національного банку Якова Смолія. Політика НБУ буде як і раніше націлена на стримування темпів інфляції.

У той же час очікується кредитування реального сектора економіки до 80 млрд грн, тобто вливання досить великої грошової маси. Відповідно, ми прогнозуємо зростання обмінного курсу гривні до долара. Вже наступного тижня ми очікуємо його збільшення до 26,5-27 грн/$, і надалі це значення може зростати.

Погода на біржі

Для ринку зернових головна новина останнього тижня — стан посівів в США. Досі на основних площах обробітку пшениці була посуха, це вплинуло на зниження оцінки якості посівів.

В Канзасі — в провідному штаті з виробництва пшениці лише стан 14 % посівів оцінювався як хороший або відмінний. Це привело до значного подорожчання американської пшениці.

Сьогодні американська пшениця неконкурентоспроможна в порівнянні з іншими експортерами, темпи зовнішньої торгівлі нею знижуються. І загальний його обсяг у поточному маркетинговому році навряд чи досягне мети Міністерства сільського господарства США на цей сезон.

сьогодні більшість учасників на Чиказькій біржі грають на підвищення ціни

У підсумку це призведе до накопичення в Америці запасів пшениці врожаю 2017 року. Також важливий стан фондів на Чиказькій біржі: сьогодні більшість учасників грають на підвищення ціни.

При цьому ми бачимо, що порівняно з попередніми роками фонди досягли значного обсягу зайнятих позицій. Тому є досить високий ризик того, що вони зафіксують свій прибуток і зіграють на зниження.

Ми також спостерігаємо невелике падіння ціни на пшеницю в Чикаго, пов’язане з поліпшенням погоди.

Росія і Україна

Тим часом, судячи з останнього тендеру, проведеного єгипетською державною організацією по закупівлі зерна GASC, продовжилося зростання ціни російської пшениці — вона піднялася на $3,6 за тонну.

Єгипет активно закуповує пшеницю з РФ. З нею не може конкурувати за ціною ні американська, ні європейська, хоча для Європи країни Північної Африки — традиційні ринки збуту.

Згідно з динамікою попередніх сезонів, після січня в Росії трохи падає ціна на пшеницю. Ми очікуємо повторення ситуації попередніх років: у російських виробників зараз багато запасів, їх необхідно експортувати, але вони зможуть це зробити тільки за рахунок зниження ціни.

З російською пшеницею за ціною не може конкурувати ні американська, ні європейська

При цьому до кінця сезону накопичуватися запаси пшениці будуть і в ЄС. Великий обсяг продукції буде тиснути на ціну.

Ціна української пшениці на цьому тлі буде розвиватися в бічному тренді і навіть з більшою ймовірністю зниження, тому що сьогодні велика конкуренція Росії.

Рятівна волога

Українська ціна на кукурудзу сьогодні досягла піку — це викликане її дуже великим попитом в Китаї. Але якщо порівняти нас з найбільшим експортером у світі — США, вони також показують рекордно високі темпи експорту і вже перевищили середній показник за останні п’ять років. А динамічні продажі, як правило, ведуть до зростання ціни.

На даний момент вже озвучені заплановані площі посіву кукурудзи в США на 2018 рік, і якщо американське міністерство сільського господарства дало прогноз на 36 млн га, то ринок зараз очікує, що посіви будуть на 720 тис га менше. Тому в наступному році виробництво кукурудзи в США може виявитися нижче рівня, прогнозованого раніше.

Неоднозначна ситуація і в Латинській Америці, але вона може виявитися не настільки критичною. Очікуване зниження урожаю кукурудзи в даному регіоні не вплине суттєво на рівень пропозиції з Бразилії та Аргентини, оскільки очікуються значні перехідні залишки на початок сезону.

Оптимізму додали опади у Південній Америці, і в Чикаго (на Чиказькій біржі – Ред) тут же зіграли на зниження ціни. Тим часом сьогоднішнє зростання ціни на кукурудзу стимулює подорожчання фуражної пшениці.

Вниз по Міссісіпі

На таку високу експортну ціну української кукурудзи вплинув ще один фактор. Деякий час на Чиказькій товарній біржі (СВОТ) ціна на кукурудзу росла — це було викликано в основному логістичними ризиками.

Частину врожаю американці транспортують по Міссісіпі, і в зв’язку з паводками виникли побоювання, що не вся продукція, що призначалася для експорту, може бути своєчасно доставлена в порти. Але, як тільки учасникам ринку стало очевидно, що ситуація не настільки критична, ціна на кукурудзу на Чикаго відразу пішла вниз.

Ми вважаємо, що це вплине і на падіння ціни в Україні. Базис — тобто різниця між українською ціною і біржовою — сьогодні рекордно висока, тобто наша кукурудза максимально подорожчала в порівнянні з американською біржею. Ми думаємо, що цей показник досяг свого піку. Зниження ціни в США буде придушувати також українську ціну на кукурудзу.

Зниження ціни в США буде придушувати також українську ціну на кукурудзу

У короткостроковій перспективі підвищення ціни точно не буде — можливо розвиток в бічному тренді, але швидше за все буде зниження ціни. У довгостроковому прогнозі світовий баланс залишиться досить важким: великі залишки кукурудзи, як і у випадку з пшеницею, будуть тиснути на ціну.

Закінчення огляду читайте тут*

Микола Козлов, консультант Agritel International — компанії, яка займається хеджуванням цінових ризиків для учасників аграрного ринку

*У матеріалі використані тези форуму “Аграрний експорт”, організований компанією Meet Professionals

 

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Loading...