Закінчення. Початок тут

Ціну на ячмінь сьогодні добре стимулює високий попит з боку Китаю і великі закупівлі Саудівської Аравії. Це дозволяє ячменю тримати найвищу ціну порівняно з іншими фуражними культурами.

28

У Німеччині очікується збільшення площ під ячменем, але в цілому посівна там затримується через високий рівень опадів, хоча ця затримка не така тривала як у попередньому сезоні.

Найближчим часом ціна залишиться на колишньому рівні — немає стимулів для її подальшого росту. Але і падіння ми не очікуємо. У довгостроковій перспективі світовий попит залишиться незадоволеним. Враховуючи те, скільки імпортує Китай і Саудівська Аравія, ціна залишиться високою.

30

Найголовніший боб

Серед олійних культур в першу чергу ми розглядаємо сою. Головний фактор, який впливає на ціну в світі і, зокрема, в Аргентині — посуха в цій країні, яка є найбільшим виробником сої.

За прогнозами USDA та учасників ринку, в поточному сезоні буде зниження виробництва сої в Аргентині до 47 млн тонн, а у місцевих операторів — до 40 млн тонн.

33

В той же час залишаються високими темпи експорту цієї культури із США і зростання ціни на бразильську сою. Це здебільшого викликано обмеженням Китаєм закупівель сої із США. У зв’язку з торговою війною між цими двома країнами, Піднебесна переключилася на продукцію Південної Америки, зокрема, на Бразилію.

КИТАЙ обмежив імпорт СОї ІЗ США та переключився на БРАЗИЛІЮ

Це також веде до зростання ціни на сою. Всі учасники біржі у зв’язку з посухою в Аргентині грали на підвищення ціни, однак обсяг зайнятих фондами довгих позицій досягає свого піку, і можна очікувати, що фонди зафіксують прибуток і почнуть грати на зниження.

Тим більше, що погода в Аргентині поліпшується – очікуються опади.

36

Якщо в США площі під соєю досягнуть прогнозованих експертами 92 млн акрів, то в Америці в майбутньому сезоні очікується рекордний урожай. Рекорду – на рівні 115 млн тонн – очікують і в Бразилії, хоча до якості її сої є питання.

Незважаючи на падіння врожаю в Аргентині, учасники ринку не очікують значного зростання ціни, оскільки дане скорочення може бути достатньою мірою компенсовано пропозицією з боку США та Бразилії.

38

В Україні базис сої досить високий, але тим не менш ми спостерігаємо, що ціна на українському ринку не така динамічна, як на Чиказькій біржі, тобто більш плавно реагує на всі зміни світового ринку.

Враховуючи, що на сою зараз дуже високий попит серед переробників, то незважаючи на падіння ціни на Чикаго, найближчим часом ми очікуємо, що ціна на українську сою буде розвиватися в межах поточного рівня.

39

Пакуйте ріпак

У наступному році ми очікуємо більшу світову пропозицію від основних експортерів ріпаку. Австралія в поточному сезоні зробила переоцінку даних: очікування щодо експорту зросли на 0,7 млн тонн. Канада показує активний і великий експорт каноли — їхнього аналога ріпаку.

41

Якщо аналізувати співвідношення запасів ріпаку до рівня його споживання серед основних експортерів, у цьому сезоні цей показник зріс порівняно з минулим. Він важливий, тому що досить точно корелює з ціною. Як тільки цей показник виростає, слід чекати падіння ціни.

45

Зараз дуже високий імпорт з Канади, і міністерство сільського господарства цієї країни очікує збільшення виробництва в наступному маркетинговому році.

У ЄВРОПІ ОЧІКУЄТЬСЯ ЗРОСТАННЯ посівних площ під РІПАК

В Європі очікується ріст посівних площ під ріпаком у основних виробників. Зокрема, один з німецьких операторів оцінює зростання площ і виробництва на 13 %. Приблизно таке ж збільшення — на 12 % — виробництва ріпаку ми прогнозуємо в Україні.

51

Словом, пропозиція ріпаку дуже велика. До того ж в Європі будується завод з виробництва біодизеля з пальмової олії, в Старий Світ завозиться багато аргентинського біодизеля з соєвого масла.

50

При наявності аналогів цього палива попит на український ріпак з боку ЄС якщо і буде, то ціна на нього імовірно буде знижуватися. Сьогодні ціна трейдерів за форвардними контрактами виглядає досить привабливою, і на неї треба погоджуватися. Це вигідна ситуація, щоб зафіксувати ціну наступного врожаю.

вигідна ситуація, щоб зафіксувати ціну наступного врожаю

Всі фактори говорять про те, що в майбутньому сезоні ймовірність зниження ціни дуже висока.

55

Шроти перетворюються

Під впливом загальних тенденцій на ринку рослинних олій йде зниження ціни на соняшникову олію. Ще зовсім недавно маржу переробки підтримувало зростання ціни на соняшниковий шрот — через подорожчання всіх видів шроту в світі, особливо соєвого.

Співвідношення ціни олії до 1 тонні соняшнику впало до коефіцієнта 1,4. В той же час цей показник, тільки в поєднанні шроту до насіння соняшнику, зростає.

58

Але, на відміну від соєвої групи, де шрот є основним продуктом переробки, у випадку соняшника — це побічний продукт. І якщо інтерес до переробки соняшнику на шрот був простимульований зростанням ціни на нього, то разом з виробництвом шроту переробники збільшили виробництво олії. У підсумку це веде до накопичення олії в портах.

У минулому році у схожій ситуації пік продажів олії спостерігався в березні-квітні, і можливо їхній сплеск в 2018 році варто очікувати в той же час. Але за рахунок чого буде продаватися олія? Тільки за рахунок падіння ціни.

МАСЛО ПРОДАВАТИметься ТІЛЬКИ ЗА РАХУНОК НИЗЬКИХ ЦІН

Тим більше, різниця між цінами в Україні та Роттердамі незначна — всього $38. У попередні сезони вона доходила до $ 50-60.

64

Враховуючи, що ціни на рослинні олії знижуються, і це падіння не компенсується збільшенням маржі переробки на шрот, переробники в найближчій перспективі будуть знижувати ціну на насіння соняшнику в доларовому еквіваленті.

Цю ж тенденцію — зниження ціни — задають і великі запаси рослинних олій, накопичені в світі.

Kozlov 300x300Микола Козлов, консультант Agritel International — компанії, яка займається хеджуванням цінових ризиків для учасників аграрного ринку

У матеріалі використані тези форуму “Аграрний експорт”, організований компанією Meet Professionals