Агротехнічний стартап Plenty, заснований Меттом Барнардом в 2014 році в Сан-Франциско почав вирощувати персики, повідомляє wired.co.uk.

Особливість ферми Plenty в тому, що вона вирощує сільськогосподарські культури не в полях або теплицях, а в приміщенні на вертикальних стовпах висотою 6 м. Коріння рослин підживлюється повільною цівкою насиченої поживними речовинами води. Тут немає ґрунту, немає шкідників і, відповідно, не використовуються пестициди. Крім того, тут немає сонця – приміщення освітлюється світлодіодними лампами.

За словами генерального директора Plenty, ідея полягає в тому, щоб такі внутрішні ферми можна було будувати поруч з населеними пунктами, тим самим скорочуючи тривалість часу поставки і дозволяючи фермерам концентруватися на смакових якостях вирощуваних культур, а не на тривалості їх зберігання.

Крім салату й капусти, ферма Plenty в Сан-Франциско поставляє полуницю, моркву, помідори і кавуни ряду місцевих рітейлерів і навіть на кухню Google. Але в випробувальному центрі у Вайомінгу у стартапа вирощується близько 400 сортів сільськогосподарських культур і Барнард каже, що планує далі розширювати асортимент.

«Ми можемо вирощувати практично все, але проблема полягає у вартості: кожен може купити полки, освітлення, зрошення. Завдання полягає в тому, щоб знизити вартість продукції з $40 за фунт до $1. На даний момент, наприклад, ми вирощуємо персики, але вони дуже дорогі», – говорить гендиректор Plenty.

Його стратегія скорочення витрат (і поліпшення смаку) полягає в тому, щоб з’єднати дані і машинне навчання з традиційною гідропонікою. На всій фермі маса інфрачервоних датчиків контролює, як росте урожай, і повертає цю інформацію в алгоритми, які відповідно регулюють потік світла, тепла і води. Результатом є замкнута система, яка контролює себе сама, хоча врожаї досі збираються людьми.

Багато що говорить про те, що ця технологія дозволяє досягти урожайності в 350 разів вище, ніж у відкритому грунті, використовуючи тільки 1% води. (Хоча зовнішня перевірка не проводилася, тому що компанія не розкриває деталей технології і процесів). До того ж, вертикальні ферми займають набагато менше землі, ніж традиційне сільське господарство. Але, мабуть, найбільша ефективність в тому, що такі ферми можуть розташовуватися поруч з ринком, який вони обслуговують.

На даний момент Plenty вдалося залучити $236 млн венчурного капіталу, в тому числі $200 млн в липні минулого року у раунді, очолюваному SoftBank’s Vision Fund, який включив в себе кошти, інвестовані Еріком Шмідтом (раніше – Alphabet) і Джеффом Безосом з Amazon. Він використає кошти для розвитку і в цьому році відкриє першу повномасштабну ферму площею 0,9 га на південь від Сіетла, а також відкриє для себе ринок Китаю.