Грузія семимильними темпами розвиває виробництво лохини. І хоча для України поки що вона не є прямим потужним конкурентом, нових плантацій тут закладатиметься ще більше.

Тільки за минулий рік загальна площа лохинових насаджень виросла на 63%, склавши 150 га. Враховуючи, що ягоду вирощує 12-15 фермерів, в середньому кожен має приблизно по 10 га плантацій, повідомляє на своєму Facebook Андрій Ярмак, економіст інвестиційного відділу ФАО.

«До процесу підключаються досить потужні (за місцевими мірками) інвестори. І не дивно, адже ціна на внутрішньому ринку торік сягала 3,5 $/кг, що робило ягоду дуже привабливою для виробників», — пояснює фахівець. Ще одним вагомим стимулом стала державна програма, за якою фермерам компенсували 70% вартості саджанців та 50% витрат на крапельне зрошення.

Ґрунти Грузії переважно ідеальні для вирощування лохини та чорниці за рівнем Ph. На цих плантаціях раніше вирощували чай.

Найпоширеніші сорти, які вирощують у країні, — Legacy, Duke, Chandler.

Причому грузини вже навчились заробляти на експорті ягоди. Дві великі компанії консолідують врожай, сортують, пакують та відправляють до Росії та навіть в ОАЕ. В РФ лохину продають по 4-5 $/кг, в Емірати — по 6 $/кг. Щодо структури експорту, то майже 100 тонн було продано в Росію, 6 тонн — в ОАЕ.

«Імовірно, найближчими роками Грузія закладатиме по 100 гектарів лохини на рік, — прогнозує Ярмак. — А значить експортувати тисячу тонн ягоди зможуть за 2-3 роки».

Зазначимо, що останнім часом лохина стала головним трендом ягідного ринку. Глобальне виробництво щороку збільшується на 10% і невдовзі сягне 904 тис. тонн.

Найбільше лохини вирощують в США, стрімко збільшує виробництво Китай. В Україні лохинові плантації торік оцінювались в 1500 га, тоді як ще у 2016-му складали 700 га. Близько 90% вирощеного Україною експортується.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.