Через тимчасову заборону поставок з Росії вартість добрив вже найближчим часом зросте на 10-15%. Таким прогнозом в ефірі «Радіо НВ» поділився Олег Гавриш, заступник головного редактора «НВ Бізнес».

З іншого боку, це допоможе вийти з кризової ситуації українським заводам, де працює велика кількість людей. За оцінками Гавриша, тільки за два тижні тимчасових обмежень підприємства Group DF бізнесмена Дмитра Фірташа збільшать продажі щонайменше на 30-40%.

«Це дасть позитивний ефект з точки зору завантаження потужностей, розвантаження складів, і допоможе вітчизняному бізнесу вийти з кризової ситуації», — говорить експерт.

За його словами, українським заводам складно конкурувати з Росією через ціну на газ, адже це основна стаття собівартості добрив. Тамтешні заводи отримують газ дуже дешево, тому й добрива виготовляють дешеві.

«Росія підсаджує Україну на голку – ми залежимо не тільки від газу, але й від продуктів його переробки», — каже Гавриш.

Очікується, що заборона на поставки продукції зі східного кордону діятиме протягом двох тижнів. Це якраз час сплеску закупівель добрив для проведення весняно-польових робіт. В майбутньому ембарго планують продовжити —ймовірно, до кінця року.

Тому Україні варто подбати про власне виробництві та альтернативні канали імпорту. На думку Гавриша, це може бути Китай, Туркменістан, Таджикистан тощо.

При цьому експерт допускає, що деякі російські виробники знайдуть обхідні шляхи поставок добрив в Україну, наприклад, через Білорусь. Але це будуть вже не ті обсяги, що раніше.

Нагадаємо, активна дискусія щодо необхідності введення ембарго на добрива з Росії ведеться вже два тижні. Вчора на засіданні Кабміну було прийнято рішення тимчасово заборонити постачання. А поки уряд ламає голову, як вирішити дилему: і забезпечити сільське господарство добривами, і допомогти вийти з кризи вітчизняній промисловості.