Індія скоротила роялті, яке місцеві насіннєві компанії виплатили американському агрохімічному гігантові Monsanto вдруге за останні два роки. Виробник генетично модифікованого насіння раніше вже погрожував припинити свою діяльність в країні.

Згідно з урядовою постановою, опублікованою 13 березня, міністерство сільського господарства Індії прийняло рішення скоротити роялті, що сплачується індійськими насіннєвими компаніями Monsanto за її генетично модифікований (ГМ) бавовник на 20,4%.

Два роки тому роялті компанії було скорочено більше ніж на 70%. Цей крок викликав тривалі суперечки між урядами Індії і США.

«На жаль, сьогоднішнє розпорядження ще сильніше знижує комісійні (роялті), які тепер складають менше 0,5% від вартості вирощування, в той час як технологія продовжує приносити користь фермерам по всій Індії», – заявив представник індійського спільного підприємства Mahyco Monsanto Biotech (MMB).

Він також додав, що бавовник є вдалою культурою для індійського сільського господарства, яка справила різкий стрибок, як в обсягах виробництва, так і в експорті, але сектор потребує передбачуваного ділового середовища для залучення інвестицій.

Індійський уряд також знизив ціни на насіння ГМ-бавовнику на 7,5% до 740 рупій ($11,39) за пакет в 450 грамів, пояснюючи цей крок як підтримку фермерів, які борються зі шкідниками.

Минулого тижня Національна асоціація насіння Індії (NSAI) пригрозила зупинити поставки восьми мільйонам фермерів бавовни в знак протесту проти зниження цін на насіння.

«Нова ціна безумовно вплине на поставки і доступність насіння в цьому році. А також виробництво насіння в наступному році. NSAI може навіть подати петицію проти рішення уряду», – завив Калян Госвамі, генеральний директор NSAI.

За словами Госвамі, ціни на насіння впали з 2011 року, в той час як витрати на паливо, робочу силу та інші витрати в ланцюзі постачань зросли.

Минулого року уряд Індії видав наказ про контроль цін на насіння бавовнику. У постанові антимонопольний орган (Комісія з питань конкуренції) звинуватив гіганта ГМО в можливому зловживанні своїм домінуючим становищем на ринку. У Нью-Делі заявили, що Monsanto може покинути індійський ринок, якщо не хоче приймати запропоновану урядом ціну і роялті за своє генетично модифіковане насіння бавовнику.

До речі, американська корпорація контролює близько 90% ринку, обслуговуючи понад сім мільйонів фермерів-виробників бавовни в Індії.