Мова

Лісова пісня: 44% експорту ягід припадає на чорницю лісову

Експортні надходження від поставок лісової чорниці становлять майже половину від усієї вартості експорту м’яких ягід, повідомляє Українська плодоовочева асоціація.

Втім, за прогнозами експертів, обсяг зовнішніх поставок цієї ягоди та її частка в експорті надалі буде скорочуватись. Причина полягає у зменшенні кількості людей, зайнятих її збиранням, адже  багато з них виїхало на сезонні заробітки до ЄС.

На сьогодні лісова чорниця лідирує за обсягом експорту ягід у кількісному виразі з часткою 44%. Варто зазначити, що 6% експорту як у кількісному, так і у вартісному виразі припадає на дикорослу ожину. Таким чином, «дикороси» забезпечують 50% експортних поставок та стільки ж валютних надходжень від них.

Проте, ще три роки тому частка дикорослих ягід у загальному обсязі експорту становила 90%. Тобто виробництво та експорт культурної ягоди в Україні розвивався досить швидкими темпами.

Частка малини в загальному обсязі поставок ягід закордон становить 29%, тоді як три роки тому вона сягала лише 5-7%. Частка суниці садової також зростає та становить 12%, проти 5% три роки тому.

Експорт дикорослих ягід з України / Українська плодоовочева асоціація

Якщо не враховувати дикорослі ягоди, то на малину у 2017 році припадало 59% від загального обсягу експорту, на суницю садову – 24%, а на лохину – 15%.

Експерти зазначають, що частка свіжої ягоди в експорті всіх ягід, у тому числі дикорослих, у 2017 році зросла майже до 17% проти 3% три роки тому. В експорті культурних ягід навпаки зростає частка заморожених плодів в основному завдяки малині, яку переважно відправляють на зовнішні ринки у замороженому вигляді.

Нагадаємо, за минулий рік Україна отримала $66,5 млн від експорту м’яких ягід. При цьому 61% надходжень забезпечили чорниця та лохина. Основним покупцем українських ягід є Польща. Зокрема, до цієї країни експортували 961,3 тонн малини та ожини на суму $799,1 тис., що складає дві третіх від усього експорту ягід.

загрузка...