Кабінет міністрів прийняв рішення про введення тимчасової заборони на імпорт добрив із Російської Федерації. Чи вводити повне ембарго, уряд вирішить на наступному засіданні.

Доки розібратися в ситуації і підготувати відповідні рішення прем’єр-міністр Володимир Гройсман доручив Міністерству економічного розвитку та торгівлі, а також першому віце-прем’єру – міністру економічного розвитку та торгівлі Степану Кубіву.

При цьому сам Кубів акцентував, що активний діалог щодо заборони російських добрив ведеться два тижні, і пора нарешті ввести ембарго. Його підтримали й парламентарі з регіонів, де розташовані вітчизняні виробники добрив — Сєвєродонецький Азот, Черкаський Азот, Рівнеазот, Дніпроазот , інші.

«На нашому ринку мають працювати наші виробники. Натомість на посівну аграрії скуповують добрива у країни-агресора», — каже Кубів. Більш того, аби обійти мита, російські постачальники ввозять в Україну добрива під виглядом сумішей. За словами нардепа Олега Петренка, за останні два тижні, поки українці дискутують щодо ембарго, з застосуванням таких схем завезено 100 тис. тонн мінеральних добрив з країни-агресора.

Аби протидіяти цьому, Мінекономрозвитку має сформувати перелік «проблемних» кодів, за якими незаконно ввозиться продукція та встановити на них антидемпінгові мита.

Парламентарі запевняють, що Росія демпінгує на українському ринку добрив та звертають на потребу захисту національного виробника. Разом з тим, голова уряду висловив розуміння необхідності відстояти інтереси агросектору та не лишити його без засобів виробництва.

«Треба виробити таке рішення, яке дозволить і завантажити українську промисловість, і забезпечити добривами аграріїв. Але — уникнути постачання з «західного кордону», — заявив Гройсман.

І поки уряд ламає голову, в МЕРТ нагадують про необхідність пошуку альтернативних Росії постачальників. Справа в тому, що деякі види добрив не виробляються в Україні, але досить широко використовуються в сільському господарстві. Одна із таких категорій — сульфат амонію. Установка з виготовлення сульфату амонію на Черкаському Азоті не працює близько 5 років, можливості виробництва на «Сумихімпром» — занадто слабкі. І якщо раніше добриво ще ввозилось з Білорусі, то тепер єдиним джерелом постачань лишилась Росія. Торік російського сульфату амонію завезли 338 тис. тонн.

Альтернативою російським можуть стати азійські добрива, але це вже коштуватиме набагато дорожче.

Разом з тим, на думку Дмитра Гордійчука, директора «Інфоіндустрії», повне ембарго на російські добрива Кабмін навряд чи введе.

«Це нерозумно. З Росії завозяться не тільки азотні добрива, які «заважають» українським заводам, але й комплексні, які у нас не виробляються», — підтверджує експерт. Проте запевняє, що по крайній мірі, азотними добривами аграрії на найближчий час забезпечені.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.