Непогані заробітки аграріїв у попередньому сезоні створили передумови для формування задовільних запасів засобів захисту рослин нинішньої весни. Сільгоспвиробникам є за що купувати пестициди. Адже обсяги виробництва половини сільгоспкультур з 10 найпопулярніших в Україні у 2017 році збільшились (рівень популярності визначаємо за розмірами посівних площ, на найпопулярнішу десятку перепадає 89% земель під всіма сільгоспкультурами). Попри несприятливі погодні умови в минулому сезоні багатьом аграріям таки вдалося наростити врожаї. І якщо по пшениці, картоплі та цукровому буряку зростання виробництва було суто символічне – від 0,3% до 3,4%, то гороху і ріпаку вдалося зібрати на 47% та на 90% більше, ніж у 2016 році (див. «Динаміка виробництва…» нижче). Щоправда, врожайність виявилась вищою за рівень 2016 року лише у трьох культур з 10-ти – краще вродили тільки ячмінь, картопля та ріпак.

Зросли також доходи від експорту вказаних вище найбільш популярних сільгоспкультур чи продуктів їх переробки. Зокрема, валютна виручка експортерів гороху в 2017 році злетіла в 1000 разів (в 2016 році він практично не експортувався).

  • На постачанні картоплі та ріпаку за кордон компанії заробили в 2,2-2,6 разів більше, ніж за попередній рік.
  • На 13-22% зросли валютні надходження і експортерів цукру, олії соняшникової та зерна кукурудзи.
  • Змогли трохи покращити митну статистику в минулому році і експортери сої, ячменю та пшениці – за даними Держстату, на 2-8%.
  • Разом сім названих сільгоспкультур безпосередньо та два продукти переробки інших забезпечили $13 млрд експортної виручки представникам АПК в 2017 році (за попередній період вони отримали лише $11,4 млрд).
 

Тобто є підстави вважати, що сукупні заробітки сільгоспвиробників у минулому сезоні були не гіршими, ніж у рекордному 2016 році, а якщо все-таки і меншими, то лишень трохи. Тому постачальники засобів захисту рослин від західних виробників цілком можуть розраховувати зараз на відповідні рівні продажів своєї продукції. 

Kolesnikc
Заступник директора «ПроАгро Груп» Марія Колесник

«Якщо сезон вдалий, і у аграріїв в наявності достатньо обігових коштів, то вони намагаються більше придбати ЗЗР у провідних західних товаровиробників, коли ж з грошима виникають проблеми, то відбувається переорієнтація на більш дешеві китайські замінники», – каже заступник директора «ПроАгро Груп» Марія Колесник.  

З іншого боку, незвичний зимовий сезон, що завершується, змушує виробників сільгоспкультур ретельніше віднестись до застосування засобів захисту рослин весною, а може навіть і збільшити зараз обсяги їх закупівлі.

На думку Марії Колесник, цьогорічний температурний режим змусить аграріїв приділити більше уваги використанню ЗЗР, оскільки після теплої зими хвороби на рослинах розвиваються швидше, а також зберігається висока популяція шкідників на полях.

незвичний зимовий сезон змушує аграріїв збільшити обсяги закупівлі ЗЗР весною

Держпродспоживслужба у звіті про фітосанітарний стан сільськогосподарських рослин від 2 березня 2018 року відмічає, що на посівах озимої пшениці, жита та ячменю виявлені інфекційні запаси збудників борошнистої роси, септоріозу, гельмінтоспоріозу, кореневих гнилей, снігової плісняви, і прогнозує, що за відновлення вегетації відбуватиметься зараження рослин цими хворобами.

Крім того, встановлено, що насіннєвий матеріал ярих зернових та зернобобових культур заражений збудниками альтернаріозу, гельмінтоспоріозу, фузаріозу, бактеріозу, плісені в межах 2-8%, тому рекомендуються відповідні протруювання. В компанії BASF в Україні кажуть, що такий стан рослин вже зараз свідчить про потребу у фунгіцидних обробках.

Отже, ситуація, що склалася на початку весни, свідчить про потребу у застосуванні пестицидів та у здатності аграріїв їх придбати. Відкритими залишаються лише питання щодо необхідного обсягу закупівель ЗЗР та ефективного їх асортименту. 

Імпортні рекорди

На українському ринку засобів захисту рослин засилля імпортних пестицидів. В минулому році, приміром, частка закордонного товару, за підрахунками «Інфоіндустрії» склала 89%. Обійшовся він українським аграріям у суму, що перевищила, мабуть, $1 млрд. Тільки митна вартість імпортних гербіцидів, фунгіцидів та інсектицидів в 2017 році, згідно офіційної статистики, досягла позначки у $916 млн. Основні країни-постачальники – Франція, Німеччина та Китай. На їх продукцію перепало 67% сукупної вартості всіх імпортних пестицидів, 58% – на фунгіцидів та 53% – на інсектицидів.  

Основу імпорту ЗЗР складають гербіциди. За оцінками «Інфоіндустрії», приблизно 65% обсягів закордонних пестицидів – це засоби боротьби з бур’янами. До того ж, поставки гербіцидів з-за кордону збільшуються вже третій рік поспіль. В минулому, 2017 році, за даними Держстату, їх ввезено в Україну на 15% більше, ніж за попередній період. 

 

Взагалі, українські аграрії останніми роками суттєво збільшують застосування всіляких пестицидів. Тому і показники їх імпорту зростають: гербіцидів та інсектицидів – вже третій рік поспіль, фунгіцидів – четвертий. Зокрема, за останні два роки, протягом 2016-2017 років, імпорт гербіцидів збільшився на 71%, фунгіцидів – на 39%, інсектицидів – на 35% (в фізичному вимірі, див. діаграму «Імпорт ЗЗР»).

 

Зараз рівень імпорту гербіцидів та фунгіцидів навіть вищий за довоєнний. В 2017 році для потреб аграріїв пестицидів цих видів було ввезено в Україну відповідно на 40% та на 61% більше, ніж у 2013-му, свідчать дані Держстату. Слід сказати, що минулий рік став знаменним у розвитку субринків засобів боротьби з бур’янами та хворобами рослин. Саме в 2017 році встановлено рекорди з обсягів імпорту гербіцидів та фунгіцидів в Україну за останні 5 років – перших ввезено 73,7 тис. тонн, других – 21,4 тис. тонн. І лише імпортери інсектицидів ще не побили рекорд мирного 2013 року.

за останні два роки імпорт гербіцидів збільшився на 71%, фунгіцидів – на 39%

У 2018 році обсяги імпорту пестицидів продовжують зростати. В січні нинішнього року в Україну вже надійшло, за даними Державної фіскальної служби, 12,3 тис. тонн інсектицидів, родентицидів, фунгіцидів, гербіцидів та дезінфекційних засобів. А за січень попереднього року, за інформацією Українського клубу аграрного бізнесу, цей показник не дотягнув і 11 тис. тонн.

Фахівці УКАБ також наголошують на тому, що рівень забезпеченості агровиробників засобами захисту рослин у середині лютого 2018 року відповідав минулорічним даним. Тому дефіцит пестицидів в цьому сезоні вони не прогнозують. Проте припускають можливість зростання цін на ЗЗР.

Експерти припускають можливість зростання цін на ЗЗР

За митною статистикою, вартісні показники імпорту пестицидів зростають. Тільки за минулий рік митники зафіксували збільшення вартості ввезених фунгіцидів на 25%, інсектицидів – на 22% і гербіцидів – на 11%. Всього їх було імпортовано на $297 млн, $126 млн та $493 млн відповідно. Сукупна вартість пестицидів, за даними ДФС, підросла в 2017 році на 16% – до рекордних за останні сім років $935 млн.  

 

Імпортери пестицидів продовжують встановлювати рекорди і в нинішньому році. Питома вага вартості пестицидів у сукупному імпорті України склала за підсумками січня-лютого 2018 року 3,14%. Тоді як протягом попередніх шести років ця частка, за інформацією ДФС, лише один раз перевищила 2% поріг – у 2016 році вона складала 2,07%.  

 

Характерним також є те, що зростають і інвойсні ціни ЗЗР. За останній рік 1 кг інсектицидів подорожчав на митниці на $2, а фунгіцидів – на $0,5 (задекларована вартість гербіцидів практично не змінилась, див. «Митна вартість ЗЗР»). Звідси – ще один чинник зростання собівартості продукції вітчизняних сільгоспвиробників.   

 

Другу частину читайте, будь ласка, тут