У 2017 році Україна зменшила експорт насіння зернових та олійних культур майже на 12% до $15,2 млн, повідомляє ННЦ «Інститут аграрної економіки».

Основними покупцями українського насіння були країни СНД та ЄС. Незначні обсяги купують Туреччина, Індія та Південно-Африканська Республіка.

Україна постачає на зовнішні ринки в основному насіння кукурудзи, частка якого складає 90% від загального експорту насіннєвого матеріалу. Торік вітчизняні виробники відправили на експорт насіння цієї культури на суму $14,4 млн. Основним покупцем була Білорусь з часткою 90%. Решту закупили Молдова, Казахстан, Грузія, Австрія, Франція, Румунія та Туреччина.

Крім того, Україна торік відправила на експорт 553 т пшениці до Туреччини, 446 т насіння жита – до Білорусі та 31 т насіння ячменю – до Молдови.

Водночас, у минулому році імпорт насіннєвого матеріалу у 26 разів перевищив експорт.

Розвитку експорту вітчизняного насіннєвого матеріалу заважає невизнання українських фітосанітарних сертифікатів у багатьох країнах світу, вважає Олександр Захарчук, науковець Інституту аграрної економіки.

Більшість світових ринків закриті для української насіннєвої продукції з метою комерційного поширення, а до країн ЄС постачати вітчизняне насіння можна лише для досліджень та рекламних акцій.

«Ускладнює ситуацію правовий формат експорту насіння сортів ботанічних таксонів, включених до Схем сортової сертифікації Організації Економічного співробітництва та розвитку, до частини з яких Україна вже приєдналася», – зазначає експерт.

У зв’язку з цим українські насіннєві компанії змушені продавати свою продукцію значно дешевше, порівняно з закупівельними цінами на імпортну продукцію. Зокрема, ціна на насіння кукурудзи становить $1862/т, що удвічі менше вартості імпортної продукції, на сою – менше у 1,8 рази, пшеницю – у 3,7 рази, овес – у 2,4 рази, а жито – у 3,2 рази нижче рівня світових цін.

На думку науковця, для підвищення конкурентоспроможності українського насіння на світових ринкам необхідно якнайшвидше адаптувати вітчизняну нормативно-правову базу щодо насінництва до міжнародних вимог.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.