Дволикий сульфат амонію

Якими аргументами керувався Кабмін, забороняючи імпорт такого виду азотних добрив, як сульфат амонію, невідомо. Принаймні на це питання не змогли відповісти ані керівник профільної хімічної громадської організації, ані аграрної, ані керівник чималого хімічного підприємства на нещодавній прес-конференції. Мова йде про Постанову КМУ від 20.12.2017р №1022.

Проте відомо, що частка цієї продукції з РФ до заборони була реально високою і складала за підсумками 2017 року, за даними Держстату, 64%. Всього ж імпортовано було в минулому році 338 тис. тонн сульфату амонію. До того ж, обсяги імпорту цього добрива зростають – воно користується попитом у аграріїв. За останній рік його зовнішні поставки збільшились на 26%. Експерти пояснюють попит тим, що в Україні багато грунтів, збіднілих на сірку. І саме сульфат амонію збагачує землю цим елементом. Застосовують таке добриво сільгоспвиробники зернових, олійних, картоплі та інших культур. 

За останній рік зовнішні поставки сульфату амонію збільшились на 26%

Декілька громадських аграрних та хімічних організацій, як повідомив УКАБ, навіть звернулись до прем’єр-міністра України з проханням скасувати заборону імпорту сульфату амонію з РФ. Але про реакцію Володимира Гройсмана на це звернення поки що нічого не відомо.

Українська аграрна конфедерація, від імені якої начебто теж було вказане звернення до прем’єра, спростувала нашому виданню інформацію щодо її участі у «листуванні». «Конфедерація притримується позиції, що спершу потрібно використати  всі можливості України, а потім уже думати про постачання з-за кордону. Тому УАК не була ініціатором звернення щодо зняття заборони на імпорт з Росії сульфату амонію і не підписувала його», – повідомив нам аналітичний департамент УАК.

В конфедерації також зазначають, що потреба України в сульфаті амонію в 6 разів перевищує обсяги минулорічного власного виробництва. «На сьогоднішній день в Україні є власні заводи, які можуть виробляти сульфат амонію. Проблема ж полягає в тому, що незважаючи на потребу, лінії того ж таки черкаського «Азоту» ось уже близько 5 років не працюють. Завод нещодавно відновив роботу з виробництва аміаку та карбаміду, та сподіватися на швидке відновлення й інших ліній, на жаль, не доводиться, особливо зважаючи на ціну сировини та борги компанії», – вважають в УАК.

Сульфату амонію, за офіційною статистикою, виробляється в Україні дійсно мало – тому що виробничі потужності по його виготовленню обмежені. Згідно інформації Держстату, в 2017 році його вироблено лише 48 тис. тонн в перерахунку на азот (приблизно 230 тис. тонн добрив). І обсяги виробництва, на відміну від імпорту, скорочуються: в 2017 році – на 16%, а в січні 2018 року – ще на 16% (відповідно проти 2016 року та проти січня 2017-го). Фахівці кажуть, що всього в Україні чотири виробники сульфату амонію, але їх виробничі потужності сьогодні обмежені. Один з найбільш активних зараз виробників – «УкрТехноФос» – виробив у минулому році, зі слів голови наглядової ради цієї групи компаній Володимира Рудого, лише 120 тис. тонн гранульованого сульфату амонію.  

У зв’язку з забороною імпорту з Росії, схоже, збільшаться обсяги постачання сульфату амонію в Україну з інших країн. Певно, зростуть і ціни на такі добрива. Володимир Рудий прогнозує, що, приміром, кристалічний сульфат амонію (здебільшого слугує сировиною для хімічних виробництв) в поточному році подорожчає на 25-33%. Зокрема тому, що закуповувати цю сировину виробники будуть вимушені на більш дорогих зовнішніх ринках. Скоріш за все – на азійських.

 

«Вводити повну заборону на імпорт сульфату амонію з РФ не має сенсу. При бажанні можна обмежитися частковою забороною», – вважає Сергій Рубан зі Спілки агрохіміків. Справа в тому, що є два види сульфату  амонію: кристалічний і гранульований. Останній має більш високу додану вартість і тому на 1-1,5 тисяч гривень дорожчий. При наявності сировини він цілком може вироблятися і в Україні. А кристалічний сульфат амонію для деяких виробничих процесів є сировинним продуктом.

За словами Рубана, росіяни і раніше мали плани по скороченню його постачання в Україну – їм вигідніше експортувати товар з більш високою доданою вартістю. Тому цілком логічно було б не забороняти імпорт сировинного (кристалічного) сульфату амонію, який використовувався б в інтересах розвитку української промисловості.

Моя думка збігається з позицією багатьох трейдерів. Йдеться про ринок, обсяг якого в Україні оцінюється приблизно в 300-400 тисяч тонн, пояснює експерт.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.