Друга частина. Перша частина тут

Імпортне живлення

Попит аграріїв на добрива вітчизняні виробники задовольнити не в змозі. Про це свідчить як офіційна статистика, так і оцінки фахівців. Мільйони тонн продукції закордонної хімічної промисловості щовесни опиняються на українських полях. І показовим є те, що обсяги імпорту добрив реально збільшуються. Так, азотних добрив в 2017 році ввезено в Україну, за офіційною статистикою, в 1,4 рази більше, ніж у 2016-му, фосфорних – в 2 рази, з вмістом 2 чи 3 поживних речовин – в 1,5 разів. В результаті обсяг імпорту азотних добрив в минулому році досяг позначки 1,74 млн тонн, а з 2-3 поживними речовинами – 2,72 млн тонн.  

Попит аграріїв на добрива вітчизняні виробники задовольнити не в змозі

Реально формуванням запасів добрив для проведення весняної посівної кампанії аграрії зазвичай починають приблизно з листопада місяця. Аналіз обсягів імпорту добрив за період з листопада 2017 року по січень 2018 року (за лютий дані по імпорту ще відсутні) також свідчить про суттєве зростання постачання агрохімії із закордону.

Аналіз ринку і статистика свідчать про суттєве зростання постачання агрохімії із закордону

Імпорт найбільш масових видів добрив за 3 місяці нового сезону в порівнянні з аналогічним попереднім періодом зріс на 15-38%, фосфорних – взагалі в 3,3 рази (тимчасово скоротилося ввезення лише калійних добрив – на 32%, див. «Імпорт добрив за три місяці…» нижче). Особливо підскочило постачання закордонних добрив у січні 2018 року: азотних – в 1,6 разів, калійних – в 3,7 разів, а фосфорних – в 11,5 разів (за даними ДФС, проти січня 2017 року). До речі, фосфорні добрива, як стверджують фахівці, Україна взагалі не виробляє, і вітчизняні аграрії вимушені купувати іноземні.       

 

Отже, попри активну «підтримку» з боку іноземних виробників хімічної продукції чимало українських агропідприємств просто не поспішають витрачатись на добрива і чекають на справжню весну. Вітчизняна ж хімічна промисловість від таких дій конкурентів та потенційних клієнтів недоотримує доходи.

Показовим є те, що хімікам не вдалося укласти Меморандум про взаєморозуміння між сільськогосподарськими товаровиробниками та вітчизняними виробниками мінеральних добрив на 2018 рік. У підсумку, на думку експертів, втратили від цього більше хіміки – вони не змогли зафіксувати ні ціни на свою продукцію, ні обсяги її закупівель.

Хімікам не вдалося укласти Меморандум про взаєморозуміння між сільськогосподарськими товаровиробниками та вітчизняними виробниками мінеральних добрив на 2018 рік

Слід також зазначити, що розширяється географія постачань добрив в Україну. Все більш вагомі позиції у структурі імпорту займає хімія з Узбекистану, Литви, Єгипту, Польщі, США, Румунії, Іспанії, Австрії. Особливо строкатою стала ситуація в сегменті КАС. Польща стала вже головним постачальником в Україну фосфорних добрив, а Білорусь – калійних.

 

Разом з тим, позиції РФ на багатьох субринках добрив в Україні швидко слабшають. Зокрема частка російського імпорту в сегменті азотних добрив впала з 78% в 2016 році до 53% в 2017-му, а фосфорних – з 61% до 19% (за масою). Проте Росія ще залишається найбільшим постачальником азотних добрив в Україну. Калійних добрив ввозиться з РФ значно менше, але почуваються вони в нашій країні з часом все краще.

РОСІЯ ЩЕ ЗАЛИШАЄТЬСЯ НАЙБІЛЬШИМ ПОСТАЧАЛЬНИКОМ АЗОТНИХ ДОБРИВ В УКРАЇНУ

 А в сегменті добрив з 2-3 поживними речовинами товар північної сусідки відверто панує на українському ринку – на нього перепадає більше 70% зовнішніх постачань в Україну.

 

Суттєвих змін серед торгових партнерів України щодо експорту-імпорту мінеральних добрив на 2018 рік аналітичний департамент Української аграрної конфедерації не очікує. Хоча на деякі зрушення дані ДФС по імпорту за перший місяць 2018 року натякають. Зокрема частка імпорту фосфорних добрив з РФ впала до 1%, частка білоруських калійних добрив – зменшилась в 2,6 разів, а частка азотних добрив з Узбекистану зросла в 2,2 рази (проти обсягів 2017 року). Якщо динаміка останніх років щодо імпорту з цієї азійської країни збережеться, Узбекистан невдовзі може стати експортером №1 азотних поживних речовин для українських аграріїв.   

Третя частина буде опублікована в п’ятницю, 9 березня о 11.00

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.