Україна за 2017 рік експортувала слив на $6 млн грн або в 7,7 рази більше, ніж роком раніше. Стимулом для такого зростання став неврожай в ЄС, із-за чого попит на українські сливи рекордно виріс, передає Agravery.

Минулий сезон для європейських фермерів виявився настільки катастрофічним, що дехто просто відмовлявся від своїх садів, кажуть в Комітеті сільського господарства. Через дефіцит води та негоду очікуваний врожай виявився значно нижчим, це призвело до збитків.

Не кращою ситуація була і в інших світових експортерів. Наприклад, США недобрали 30% врожаю.

Україна вдало скористалась ситуацією, слива стала найбільш експортованим фруктом. Всього за липень-жовтень було продано 8000 тонн ягоди, тоді як в попередніх сезонах експорт ледве сягав 100 тонн, а у 2016-му — взагалі 70 тонн.

Пік експорту сливи спостерігався в жовтні, тоді було відвантажено 4200 тонн, з яких 3500 тонн купила Польща. В цілому на польський ринок Україна поставила 6500 тонн слив або 82% загальних об’ємів. Крім того, ягоди експортувалися до Білорусії, Латвії та Румунії.

До слова, раніше ринок збуту слив обмежувався країнами СНД, основні об’єми постачались до Росії та Білорусії.

Для вітчизняних виробників цей і наступні сезони — вдалий час закріпитися у ніші, вважає Андрій Ярмак, економіст інвестиційного відділу ФАО.

«Слива  розглядалася як більш прибуткова альтернатива яблуку. Однак, попиту внутрішнього не було, а працювати на експорт особливо ніхто не вмів. У 2016-17 роках завдяки лібералізації торгівлі з ЄС та девальвації гривні, експорт став дохідним, і закладені раніше сади підросли, почали давати врожай. Ціни в ЄС привабливі, а ми дуже конкурентні», – каже фахівець.

Зазначимо, що за даними галузевої асоціації «Укрсадпром», площа сливових насаджень в Україні останні 5 років залишається майже незмінною і становить 18 тис. га. Щорічний урожай коливається в межах 147-184 тис. тонн, збирають вітчизняні садівники 7-10 тонн слив з гектара.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Loading...