Складність боротьби з рейдерством сьогодні впирається в заангажованість судової та правоохоронної системи. Дуже важко з нею боротися. Існує дуже багато можливостей адміністративного та корупційного впливу на розслідування кримінальних справ, проведення перевірок і навіть на рішення суду.

Сьогодні, на мій погляд, найгірша ситуація з досудовим слідством, не ведуться слідчі дії, не розслідуються справи масово, за винятком особливо резонансних або тих, де є чіткі вказівки великого начальства, або ж проплачені.

Правопорушник, бачачи таке ставлення, продовжує діяти в тому ж напрямку. Це створює систему.

Об’єктом рейдерської атаки завжди виступає слабка ланка — потрібно просто перестати бути нею. Може це цинічно звучить, але зробіть так, щоб ваш сусід був слабшим, ніж ви. А зробити це не так складно.

На першому етапі потрібно скористатися юридичними послугами. Потрібен аудит документації на землю, пошук слабких місць, способів їх виправлення.

Агробізнес обслуговують багато юридичних фірм. Деякі використовують сучасні технології.

Крім просто коптера, який з камерою літає над полями, є програмне забезпечення, яке прив’язує ділянки до геодезії, до публічної кадастрової карти, показує, де не збігаються їхні межі, будує 3D-моделі споруд і все в режимі реального часу.

Щоб перемогти систему рейдерства, є кілька підходів. Але найкардинальніший з них — перехід до ринку землі від ринку її оренди. Але на це потрібен час — для змін у суспільній свідомості, для того, щоб Верховна Рада ухвалила відповідні закони.

Від відкриття ринку сільгоспземель виграє насамперед економіка країни. Це приплив фінансування в агросектор, якого сьогодні не вистачає. Як тільки з’явиться ринок землі, стане можливо при кредитуванні закладати земельні ділянки — це призведе до зниження ставок кредитування.

Я не хочу серйозно обговорювати міфи про ринок землі, що «все скуплять іноземці або олігархи». Щодо іноземців поки діє закон, а великий агрохолдинг не зацікавлений купувати землю — це дуже великі капіталовкладення.

Тому купівля-продаж почнеться дуже поступово і почнеться вона знизу — з фермерських господарств, які захочуть зміцнити свій бізнес і викупити орендовану ділянку. Знати, що земля і через 5, і через 50 років буде його. Агрохолдинги теж це будуть робити, але набагато пізніше і це буде не масово.

Forum 28 Fevr 2018 75
Фото Олександри Седунової

Віктор Кобилянський, партнер Crowe LF Ukraine, «Адвокат року» у сфері аграрного і земельного права за версією Асоціації адвокатів України