Sternya 696x522

На сільськогосподарських форумах я часто лаюся з аграріями з-за того, що кожну весну і осінь для великих і середніх підприємств завжди характерна одна і та ж картина. Палаючі поля, коли горить стерня і завали відходів тваринництва.

Проведені нами разом з німецьким Центром дослідження біомаси (DBFZ) підрахунки, показали наступне. У Харківській області 20 % біомаси, яка не грає ніякої ролі ні в оновленні ґрунтів, ні в харчуванні худоби.

Якщо її пустити на електроенергію, нею рік можна забезпечувати півторамільйонний Харків, а теплом — три області: Харковскую, Полтавську і Сумську.

У нас є дослідження по кожному виду відходів. Наприклад, якщо ми переробляємо відходи тваринництва в нашій області, ми отримуємо 243 МВт на годину — це рівно в п’ять разів більше, ніж виробляють всі сонячні електростанції України.

9 Prespektyvy Stvorennya Bio Selyshh Ignatyev 09

Тепер подивимося, скільки біомаси використовується для отримання теплоенергії. Якщо мова про відходи рослинництва в області, а це характерно і для України в цілому, — то це менше 5 %.

Що ми можемо запропонувати для вирішення цієї проблеми? Наприклад, ми розробили треки — шляхи оптимальної доставки від місця виробництва біомаси до місця її безпосереднього використання, щоб максимально заощадити на логістиці.

9 Prespektyvy Stvorennya Bio Selyshh Ignatyev 13

У нас є прекрасний проект — перший і поки єдиний в країні біоенергетичний кооператив, створений три роки тому. Це 12 підприємств малого і середнього бізнесу. Вони пропорційно своїм земельним банкам виділили земельні ділянки під ріпак. Ми їм надаємо обладнання для виробництва біоетанолу.

Завдяки участі в кооперативі ці господарства змогли знизити свої витрати на пальне майже вдвічі. До того ж вони підтримують соціальну відповідальність бізнесу — 10 % від зекономленої суми кожне підприємство перераховує у фонд розвитку своєї місцевої громади плюс заправляє дві машини швидкої допомоги і шкільний автобус.

Ще один наш проект — це енергоефективна громада в селі Веселе, яка повністю забезпечує себе енергією за рахунок біомаси. А оскільки це село знаходиться на кордоні з РФ, то ми говоримо, що воно кинуло виклик російському Газпрому. Журналісти від каналу Росія 1 зняли ці котли і резюмували в сюжеті: «Ось цими самими котлами вони хочуть боротися з Газпромом».

9 Prespektyvy Stvorennya Bio Selyshh Ignatyev 17

Але факт залишається фактом: цей проект визнано Мінрегіонбудом та Радою Європи найкращим у сфері енергоефективності та альтеративної енергетики України, кращим інвестиційним проектом в Харківській області.

Ми пішли далі і створили демонстраційний майданчик використання біомаси на діючих аграрних та інших підприємствах. На полігоні великих побутових відходів у Харкові в минулому році ми запустили завод, що отримує газ і електроенергію зі сміття.

Також ми почали будівництво біогазового заводу, який перероблятиме відходи тваринництва харчової промисловості та вирощування кукурудзи.

IgnatievСтаніслав Ігнатьєв, засновник Харківського енергетичного кластеру