На сільськогосподарських форумах я часто лаюся з аграріями з-за того, що кожну весну і осінь для великих і середніх підприємств завжди характерна одна і та ж картина. Палаючі поля, коли горить стерня і завали відходів тваринництва.

Проведені нами разом з німецьким Центром дослідження біомаси (DBFZ) підрахунки, показали наступне. У Харківській області 20 % біомаси, яка не грає ніякої ролі ні в оновленні ґрунтів, ні в харчуванні худоби.

Якщо її пустити на електроенергію, нею рік можна забезпечувати півторамільйонний Харків, а теплом — три області: Харковскую, Полтавську і Сумську.

У нас є дослідження по кожному виду відходів. Наприклад, якщо ми переробляємо відходи тваринництва в нашій області, ми отримуємо 243 МВт на годину — це рівно в п’ять разів більше, ніж виробляють всі сонячні електростанції України.

Тепер подивимося, скільки біомаси використовується для отримання теплоенергії. Якщо мова про відходи рослинництва в області, а це характерно і для України в цілому, — то це менше 5 %.

Що ми можемо запропонувати для вирішення цієї проблеми? Наприклад, ми розробили треки — шляхи оптимальної доставки від місця виробництва біомаси до місця її безпосереднього використання, щоб максимально заощадити на логістиці.

У нас є прекрасний проект — перший і поки єдиний в країні біоенергетичний кооператив, створений три роки тому. Це 12 підприємств малого і середнього бізнесу. Вони пропорційно своїм земельним банкам виділили земельні ділянки під ріпак. Ми їм надаємо обладнання для виробництва біоетанолу.

Завдяки участі в кооперативі ці господарства змогли знизити свої витрати на пальне майже вдвічі. До того ж вони підтримують соціальну відповідальність бізнесу — 10 % від зекономленої суми кожне підприємство перераховує у фонд розвитку своєї місцевої громади плюс заправляє дві машини швидкої допомоги і шкільний автобус.

Ще один наш проект — це енергоефективна громада в селі Веселе, яка повністю забезпечує себе енергією за рахунок біомаси. А оскільки це село знаходиться на кордоні з РФ, то ми говоримо, що воно кинуло виклик російському Газпрому. Журналісти від каналу Росія 1 зняли ці котли і резюмували в сюжеті: «Ось цими самими котлами вони хочуть боротися з Газпромом».

Але факт залишається фактом: цей проект визнано Мінрегіонбудом та Радою Європи найкращим у сфері енергоефективності та альтеративної енергетики України, кращим інвестиційним проектом в Харківській області.

Ми пішли далі і створили демонстраційний майданчик використання біомаси на діючих аграрних та інших підприємствах. На полігоні великих побутових відходів у Харкові в минулому році ми запустили завод, що отримує газ і електроенергію зі сміття.

Також ми почали будівництво біогазового заводу, який перероблятиме відходи тваринництва харчової промисловості та вирощування кукурудзи.

Станіслав Ігнатьєв, засновник Харківського енергетичного кластеру

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Loading...