Image By Item And Alias 696x451
Фото: milkua.info

Виділені бюджетні кошти на підтримку аграріїв будуть розподілятися в «ручному» режимі представниками влади. У результаті значна частина грошей осяде в кишенях чиновників. Таку думку висловив Михайло Соколов, заступник голови Всеукраїнської Аграрної Ради.

Згідно з затвердженим механізмом, розподіл бюджетних коштів на підтримку аграріїв буде визначатись через створені регіональні комісії та комісію Мінагрополітики, що складаються переважно з представників влади. «Як показує досвід, такі організації традиційно беруть «відкати» в розмірі 30-40% від виділених сум», – зазначив Соколов.

На думку експерта, найбільш сумнівною є програма підтримки тваринницької галузі, на яку уряд виділив 4 млрд грн. Оскільки держава компенсуватиме тваринникам до 500 млн грн на будівництво одного об’єкту, то виходить, що одне господарство, яке одночасно будує два об’єкти, має отримати компенсації на 1 млрд грн і загальної суми у 4 млрд грн.

До того ж, на державну підтримку можуть розраховувати лише великі підприємства, які вирішили розширювати виробництво ще кілька років тому, оскільки їх комплекси мають буди здані в експлуатацію вже у цьому році.

Таким чином, затверджений механізм не буде сприяти новому будівництву, а найбільшу частину коштів, як і торік, отримають великі агрохолдинги, що значно менше потребують державної підтримки за середніх та малих сільгосппідприємств, вважає Соколов.

Неефективними експерт вважає і інші програми державної підтримки. Зокрема, програма часткової компенсації вартості придбаної вітчизняної сільгосптехніки, на яку уряд виділив 945 млн грн проти 550 млн грн торік.

Зазначається, що у 2017 році сільгоспвиробники використали менше чверті виділених коштів. У 2017 році аграрії закупили техніку вітчизняного виробництва загальною вартістю 1,6 млрд грн, зростання в цьому році не очікується. Тобто в рамках цієї програми при компенсації в 25% аграріями буде використано не більше 400 млн грн, а 545 млн грн залишаться не виплаченими.

Нагадаємо, що уряд заклав у бюджет на підтримку АПК у 2018 році 7,3 млрд грн, проти 6,3 млрд торік.

Найбільше коштів піде на підтримку тваринництва (4 млрд грн), компенсацію вартості придбання вітчизняної сільгосптехніки (1 млрд грн), підтримку фермерства та кооперації (1 млрд грн).

Відзначимо, що згідно дослідження ФАО, понад 25% малих і середніх фермерів взагалі не чули про існування програм державної підтримки сільськогосподарської галузі.