Продовження. Перша частина тут.  Друга частина тут

Каламутні ставки

Одна з найбільших невизначеностей на 2018 рік – ставки за кредитами. Більшість опитаних нами банкірів та експертів кажуть, що недавнє підвищення Нацбанком облікової ставки ще не призвело до подорожчання кредитів у комерційних банків. «Загалом, зміни облікової ставки НБУ спрямовані на управління інфляцією на горизонті один-півтора роки, вони мають опосередкований та відстрочений вплив на кредитні ставки банків. Посилення монетарної політики лише через деякий час призводить до збільшення середньої вартості залучених банками депозитів і, як наслідок, кредитів», – рахує Олена Коробкова з асоціації банків. Разом з тим зазначає, що такі коливання не рівномірні, і окремі банки можуть сьогодні зберігати кредитні ставки на минулорічному рівні, за умови, якщо мають стабільну за цінами ресурсну базу. Зауважимо відразу, аграрії мають сумнів, що таких «ресурсних» банків в Україні багато.

«У середньому вартість банківського фінансування для аграріїв зростає повільніше та менше ніж облікова ставка НБУ, і поки що це не впливає істотно на перспективи фінансового забезпечення посівної та інвестицій. Але якщо протягом року інфляційні ризики будуть посилюватися і монетарна політика НБУ ставатиме більш жорсткою, можливості залучення кредитів, особливо середньо- та довгострокових, зменшаться і для аграріїв, і для всіх інших позичальників», – прогнозує виконавчий директор Незалежної асоціації банків.

А поки що банки заспокоюють клієнтів. Ощадбанк, приміром, повідомляє, що в січні поточного року він подовжив акційні умови кредитування для підприємств АПК сегменту МСБ, і ставка 16,9% за кредитами на поповнення обігових коштів або на придбання сільгосптехніки чи обладнання залишилась без змін. Аргументуючи це тим, що кредитування агробізнесу є одним з пріоритетних напрямків діяльності банку. Інша державна установа – Укрексімбанк – в першому кварталі 2018 року взагалі планує суттєво знизити відсоткові ставки за кредитами  (щоправда – валютними). І вважає, що це дозволить аграріям отримати досить дешеві кредитні ресурси на придбання сільськогосподарської іноземної техніки високої якості.

В банку «Кредит Дніпро» теж зазначають, що банкіри здебільшого поки не переглядають вартість кредитних пропозицій. Зберігають спокій вони з огляду на те, що кредитування реального сектора економіки ще не досягло прийнятного для гравців рівня. Але якщо регулятор надалі буде проводити жорсткішу монетарну політику, то банки будуть змушені реагувати симетрично, додають тут.

На противагу позиції «терплячих» банків, деякі їх колеги ставки по кредитах вже підняли. Примірок, як це зробили в ПУМБ. «Підняття облікової ставки спровокувало подорожчання кредитного ресурсу для банків і, відповідно, для клієнтів. В ПУМБ рівень відсоткових ставок підвищився з 17,5-18,5% до 18,5-19,5%», – каже один з керівників ПУМБ Олексій Волчков.

Та й Нацбанк не випадково фіксує підвищення середньозваженої відсоткової ставки за корпоративними гривневими кредитами у січні 2018 року на 1 в.п. у порівнянні в цілому з 2017 роком – до позначки 15,3%. Що стосується ставки за валютними кредитами для бізнесу, то на початку нинішнього року вона дійсно зменшилась до 6,1% (див. «Середньозважені відсоткові ставки…»).

 

Є сподівання, що з настанням весни ставки, на відміну від рослин, рости все ж таки не почнуть. Тим паче, що вони для аграріїв вже зараз захмарні. А для підприємств, які не експортують свою продукцію – просто не підйомні.

Дієвий спосіб суттєво знизити відсоткові ставки за користування зовнішніми кредитними ресурсами – скористатися однією з численних партнерських програм банків та виробників продукції для аграріїв. Таким чином можна придбати техніку, насіння, агрохімікати та багато чого іншого за кредитними ставками, зазвичай, від 10% річних у гривні. В Ощадбанку, наприклад, «економія» за партнерськими програмами може складати в середньому 5 в.п., адже такі кредити надаються за ставками від 12% (проти звичайних 16,9%). ПУМБ, зі свого боку, теж пропонує аграрним підприємствам скористатися пільговим кредитуванням при купівлі білоруської техніки під 10-11% річних (до того ж, швидким – рішення приймається протягом 5 робочих днів).

Взагалі партнерських програм дуже багато. Провідні банки пропонують десятки таких програм, разом їх – сотні. ПроКредит Банк, зокрема, анонсує близько 30 партнерських програм, спрямованих на придбання та/чи модернізацію елеваторного обладнання, агротехніки і т.п. За цими програмами, як кажуть в банку, клієнти можуть отримати фінансування на купівлю основних засобів в кредит за ставками від 6,75% річних, а на поповнення обігових коштів – від 4% річних в національній валюті.

Є й інноваційно спрямовані кредитні продукти. Зокрема, ключовим фактором при оцінюванні клієнтів, що претендують на кредитне фінансування в Агропросперіс Банку, як запевняє Сергій Щепанський, є рівень агротехнологій господарства, досвід агровиробництва, фінансовий стан та ділова репутація, а не наявність твердої застави. В результаті невеликі, але перспективні агровиробники, за словами голови правління банку, під заставу майбутнього врожаю отримують достатнє фінансування і, як наслідок, можливість розвиватися і нарощувати масштаби та ефективність свого бізнесу. До речі, в цьому році банк збільшив максимальну суму кредитування на $200 тис. – до $400-600 тис. за різними програмами (або еквівалент у гривні).

ПроКредит Банк для агропідприємств, які планують розвивати інноваційні проекти, пропонує програму InnovFin. Вона створена за підтримки Європейського інвестиційного фонду та Європейського Союзу і адресована для позичальників, які інвестують в нові технології та енергоефективність. Процентні ставки за програмою знижені, вимоги до застави – пільгові, розповідає директор з розвитку бізнес-клієнтів ПроКредит Банку Ганна Савеня. Програма пропонується для невеликого бізнесу. Одна з вимог до клієнтів – чисельність співробітників компанії не повинна перевищувати 500 чоловік.

В цілому на вітчизняному кредитному ринку конкуренція підштовхує банки до послаблення вимог на адресу аграріїв щодо застави, відмови від обов’язкового страхування майна чи врожаю, зменшення застосування нотаріального оформлення, тощо. «Банки також намагаються прискорити процес ухвалення рішення щодо надання кредиту, адже час – критичний ресурс для агровиробника, особливо під час посівної кампанії чи збору врожаю», – додає Олена Коробкова.

Ще одна можливість здешевлення фінансування для аграріїв – отримання компенсацій від держави за рахунок програм підтримки сільськогосподарських виробників. Але сфера застосування ресурсів за державними програмами обмежена, а процедури забюрократизовані.

Детальніше про ці програми – завтра на нашому сайті.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.