Вересень-листопад 2017-го відзначилися великим темпом виробництва пальмової олії. Тому сьогодні з нього створено багато запасів. Причому минулий січень ознаменувався таким же високим виробництвом. Теоретично, зараз темп повинен потроху спадати, але з квітня знову почнеться сезонне зростання виробництва пальми.

Через потужне виробництво великі запаси пальмової олії накопичила Малайзія. Рівень запасів знаходиться на позначці близько 2,6 млн тонн, він рекордний за останні 5 років, однак у 2013 році рівень був приблизно такий же. Разом зі зростанням запасів за останній рік впала ціна і у Куала-Лумпур з 3250 рінггіт ($ 835)/т нижче 2500 рінггіт ($ 640)/т.

Rygnytt

І все ж після великого падіння ми бачимо невеликий стрибок вгору за позначку 2500 рінггіт. Драйвер, який допоміг ціні на деякий час затриматися в нижній точці, це трохи більший експорт, ніж очікувався в січні.

Але є ризик, що основний драйвер олійного ринку буде і далі падати з-за великих запасів.

Palma Padenye Tsen

Ще один несприятливий фактор для олійного ринку – поведінка Індії. Два місяці тому ця країна підвищила імпортні тарифи і знову їх підвищує. Індія купує з-за кордону понад 15 млн тонн олії щорічно — вона перший світовий імпортер.

Соєвий карнавал

Сьогодні головне питання, чи зможе Бразилія, де достатньо вологи, компенсувати падіння врожаю через посуху в Аргентині.

Soya V Argentyne

Переробникам зараз більш вигідно давити сою саме на шрот, а не на олію, тому що він дорогий – подивимося, якими будуть наслідки. Ситуація трохи нагадує весну 2016 року, коли зросли ціни на основні олійні культури — наприклад, кукурудзу, сою. Чому? Тоді погодні умови в Аргентині теж створювали стимул для зростання цін. Тільки в 2016-му це були дощі, а зараз – посуха.

Скільки сої буде зібрано в Аргентині — 50 млн т або 54 млн т, все буде залежати від погоди. У головних районах вирощування сої в цій країні випало опадів на 50 % менше норми.

Shrot

З іншого боку Бразилія вже щосили збирає сою. По ній теж різні оцінки, але вони компенсують втрати Аргентини. Місцеві аналітики говорять про 112 млн т. Ми прогнозуємо там виробництво 115 млн т.

Незважаючи на те, що в Бразилії щодня йдуть дощі, сою все одно прибирають, сушать і, за статистикою, 30 % її вже повинно бути зібрано, тоді як у минулому році на цей час було 45 %. Але зараз процес йде швидше, ніж у середньому за останні п’ять років.

Soya V Brazylyy Tseni

На цьому тижні ще йшли дощі. Єдине, що може загальмувати процес – це логістика: поля знаходяться досить далеко від портів. Вже дуже скоро ми побачимо бразильську сою на світових ринках. Бразилія активно експортує, навіть випереджаючи темпи.

Pogoda

Американо-китайське співвідношення

З іншого боку, США не достатніми темпами вивозить свою сою на зовнішній ринок. Вони відправили за межі країни тільки 77% від прогнозної оцінки USDA, тоді як зазвичай на цей момент року експортовано 90 %. Тому USDA переглянули свої оцінки експорту та запасів сої в Америці. Зокрема, очікуваний експорт з США за весь сезон повинен скоротитися на 1,6 млн т.

Kytaj

Ще один полюс соєвого ринку – Китай. За наступний маркетинговий рік ця країна, за нашими прогнозами, імпортує 100 млн т. Вони кожен місяць б’ють рекорд того ж місяця попереднього року. Навіть обережні аналітики USDA щодо Піднебесної вже підвищили свою оцінку до 97 млн т, що на 3,5 млн більше, ніж у минулому році.

Зараз всі дивляться, чи не буде додаткового збитку врожаю в Аргентині і чи все нормально складеться в Бразилії. Але багато хто забуває про те, що буде сіяти американський фермер навесні.

Ssha Soya

У минулому році було падіння цін, і прогнозували, що ринок інтегрується і буде зростання посівів сої в США. Ймовірно, так і станеться. 26 лютого ми чекаємо перших оцінок від USDA площ кукурудзи та сої.

Маржа переробників сої через зростання шроту збільшиться. Відповідно збільшиться і кількість масла, причому його кількість перевищить потреби ринку. Це небезпечно для ринку олії в цілому, в тому числі і українського.

Shrot 1

Український внесок

Американські котирування на фондовому ринку сої на досить високому рівні. Українська експортна ціна на сою сьогодні на $20 дорожче, ніж на СВОТ (Chicago Board of Trade).

Fondi Po Soe

Але якщо подивитися на всі біржі, то ціна на сою може трохи підрости. Але все одно в довгостроковій перспективі найімовірніше падіння через рекорд у Бразилії і великі посіви в США – а це два найбільші гравці на ринку.

Prognoz Po Ukrayne

Цікаво подивитися, що буде з посівною в Україні. Як відомо, повернення ПДВ при експортних операціях з соєю скасують з 1 вересня 2018 року. З 4 млн т українського виробництва 1,5 млн т переробляється всередині країни, а решта йде на експорт. Тому після 1 вересня я прогнозую падіння виробництва сої.

Copy Of Ob1 294x300Олів’є Буйє, директор компанії Agritel

В матеріалі використані тези семінару “Велика панорама аграрних ринків” Agritel

Продовження огляду читайте тут