Запуск ринку землі може стати дієвим інструментом для залучення інвестицій та кредитів в агросектор. Однак до цього потрібно підходити виважено, детально проаналізувавши наслідки в короткостроковій та довгостроковій перспективах. Такої думки Сергій Феофілов, генеральний директор аналітичної компанії «УкрАгроКонсалт».

«Ми не виключаємо, що через 15-20 років після відкриття ринку землі в Україні спостерігатиметься тенденція до укрупнення підприємств. Саме вони домінуватимуть на ринку», — каже Феофілов.

Feofilov 1 19

При цьому експерт акцентує, що найбільш ефективними є не крупні агрохолдинги, а підприємства, які обробляють 5-10 тис. га землі, По крайній мірі, про це свідчать останні дослідження.

Нині ж потенційно в Україні нараховується приблизно 12 млн га тіньового ринку землі, зазначає Феофілов. Оцінки різняться — якщо аграрні асоціації говорять про 28% загальних площ, то за розрахунками Міністерства економрозвитку, в тіні знаходяться всі 30%.

Feofilov 1 18

Поки що, за словами гендиректора «УкрАгроКонсалт», джерел інвестування агросектору небагато. 80-85% інвестицій – це кошти самих же аграріїв. Банківське кредитування та інші позики становлять не більше 10%.

Feofilov 1 02

Приріст інвестування теж незначний. За останні роки він складає не більш як 15-20%. Проте що цікаво, аграрії переважно вкладаються в технології. Звідси — і рекордні врожаї, які демонструє сектор при відносно стабільних площах вирощування.