При подальшому підвищенні температури Україні загрожує посуха та зникнення Полісся — регіон перейде в зону нестійкого зволоження. Такі прогнози озвучила Тетяна Адаменко, начальник відділу агрометеорології Українського гідрометеорологічного центру, передає SuperAgronom.

За словами експерта, кількість днів з температурою вище 10 градусів за останнє десятиріччя зросла на десять у порівнянні з періодом 1995-2005 років, і зростання продовжиться. Це може вплинути на врожай теплолюбних сільськогосподарських культур, зокрема, пізньостиглих сортів кукурудзи.

Крім того, Україні щорічно бракує 150-200 мм опадів для забезпечення рослинництва достатнім рівнем вологості. У разі подальшого потепління ефективність опадів буде знижуватись. «Збільшиться випар, що загрожує посухою і навіть зникненням Полісся і подальшим його переходом в зону нестійкого зволоження», — зазначає Адаменко. Вона підкреслила, що зараз Полісся є єдиною зоною з достатнім рівнем зволоження в Україні.

Подальший розвиток сільського господарства в Україні залежатиме від кліматичних умов. У разі збільшення кількості опадів у найближчі 10 років врожайність сільгоспкультур зростатиме, відповідно при зменшенні опадів – врожайність падатиме.

Відзначимо, що в Україні збільшення середньої температури спостерігається з 2000 року. На початку століття в літні місяці вона зросла на два градуси. Спека призвела до посухи та необхідності зрошування.

За даними метеорологів, найбільше підвищення температури останнім часом спостерігалось в Київській, Чернігівській, Сумській та Житомирській областях. Найменше теплішало на Закарпатті.

Нагадаємо, що за прогнозами експертів, у разі збільшення середньої температури повітря у світі на два градуси більше чверті поверхні Землі перетвориться на пустелю. Однак за умови зниження викидів газів, які викликають парниковий ефект, підвищення температури і, відповідно, висихання ґрунтів вдасться уникнути.