Rian 02679479 Hr Ru Pic905 895x505 40471 696x393

Найцікавіший фактор, що формує ціни на урожай сезону 2017/18 року – це як і раніше активні темпи експорту з Росії. Тільки в січні вона відвантажила за кордон 2,7 млн т. А з початку сезону ця цифра склала 23,7 млн т, і темпи експорту з РФ рекордні порівняно з попередніми періодами.

Враховуючи, скільки Росія вже відправила пшениці за кордон і який план ставить, і що зараз там немає ніяких несприятливих погодних умов, які в попередні сезони створювали логістичні проблеми, за нашими прогнозами, в цьому сезоні РФ експортує 37 млн т. Цей прогноз навіть вище, ніж в останньому звіті USDA.

Важливим моментом минулого місяця було зниження GASC — Державним агентством Єгипту по закупівлі зерна — вимог щодо змісту протеїну в імпортованому зерні.

Для сировини, яка імпортується з РФ, України і Румунії цей показник був знижений з 12% до 11,5%. З одного боку, на це можна було б подивитися як на сприятливу умову для українського експорту в Єгипет, але в той же час ми розуміємо, що при цьому більш активним учасником єгипетського ринку стає Росія.

Eksport V Egypet

Запасливий рік

Останнім часом ми спостерігаємо відставання темпів експорту пшениці з США як від середньорічних показників за останні 5 років, так і від рівня, прогнозованого USDA.

Це веде до того, що в США накопичуються запаси пшениці, а також зростає важливий для ринку коефіцієнт, що визначає співвідношення запасів до споживання. Чому це важливо для нас? Динаміка коефіцієнта прямо пропорційна динаміці цінової. Його зростання неминуче веде до падіння ціни на біржі.

При цьому європейська пшениця залишається такою ж дорогою по відношенню до цін всіх основних світових експортерів. Вона на максимумі за останні 7 сезонів. На цьому тлі Росія продовжує залишатися найбільш конкурентоспроможною серед інших експортерів.

Evropejskaya Pshenytsa Dorogaya

Останнім часом ми відзначаємо незначне падіння ціни в Європі, але вона все ж таки дуже висока, щоб конкурувати як з Росією, так і з Україною. Це веде до накопичення запасів в ЄС.

Обсяг, який ще належить експортувати з ЄС, досить високий порівняно з прогнозом USDA. Експерти кажуть, що виконати його малоймовірно, враховуючи, наскільки мало експортовано на сьогодні.

Це приведе до того, що частка третіх країн збільшиться. Сьогодні цю частку відвойовують у ЄС країни Чорноморського регіону, в першу чергу Росія, але на деяку частину претендує і Україна.

Якщо порівнювати експортні ціни – європейську і російську, то різниця між ними в порівнянні з попередніми сезонами знаходиться на максимумі. Зерно з ЄС конкурувати в такій ситуації не може.

При цьому обсяг перехідних запасів пшениці серед основних експортерів залишається приблизно на тому ж рівні, але змінюється його структура. У 2017/2018 році велика частка припадає на РФ. Збільшилася також частка ЄС.

Тобто як в Євросоюзі, так і в Росії є великі запаси – вони неминуче будуть виливатися на ринок, що посилить конкуренцію для України. І, звичайно, великі запаси завжди тиснуть на ціну.

Zapasy V Es

Враховуючи, що у нас з Росією основні імпортери загальні, вона для України є головним конкурентом. Тому нам треба пильно стежити за динамікою цін в РФ. Проаналізувавши її за останні кілька сезонів, ми бачимо, що після січня починається падіння цін на експортну пшеницю.

Всі ці фактори ні в якому разі не будуть стимулювати ціну на світовому ринку, а тільки тиснути на неї. Ціна на Euronext (Європейська біржа) також показує спадний тренд, навіть незважаючи на те, що останнім часом вона трохи підросла.

А по Chicago (Чиказька товарна біржа) ми бачимо зростання цін, але в основному це викликано тільки тими побоюваннями, які учасники ринку висловлюють з приводу врожаю 2018 року. Так чи інакше, поточні запаси великі і вони повинні тиснути на ціну.

Базис лабазів

Базис – тобто різниця ціни на UA CPT Port 11,5% (при вивезенні з України) з ціною на Euronext – в поточному сезоні не настільки велика, як у попередні. У той же час немає вагомих факторів, щоб прогнозувати її вихід на рівень попереднього року.

Немає потенціалу для збільшення базису – українське зерно не зменшить різницю в ціні з європейською біржею. Швидше біржова ціна в Європі буде скорочуватися.

Bazys

Сьогодні важливо для України і те, що фуражне зерно дорожче продовольчого. І ціна його значна. Тому виробникам, у кого на нинішній момент є запаси пшениці і хто планує її реалізувати, ми радимо в першу чергу продавати фуражне зерно, а потім продовольче.

Ціна на врожай сезону 2017/2018 року досягає максимуму, а якщо подивитися на експортні ціни на даний момент і в березні-квітні, то, наприклад, по кукурудзі вона становить $166, тобто різниця в $4. І якщо зберігання тонни коштує $2, то витрати на це ще можуть окупитися тією ціною, яку зараз пропонують на квітневе постачання.

Але якщо ми подивимося на пшеницю третього класу, то тут ми бачимо, що різниця поточної і квітневої ціни – лише $2. Це говорить про те, що зберігати пшеницю для подальшої поставки недоцільно.

В сухому залишку

Ціна, яку пропонують за форвардами 2018 року максимально висока порівняно зі значеннями початку сезону як 2016/2017, так і 2017/2018 року. Для прогнозу на 2018 рік важливо, що в Америці сьогодні погодні умови не дуже сприятливі для посівів озимої пшениці 2018 року. В основних регіонах очікується досить суха погода.

Zasuha V Ssha

Крім того, в США відбулася переоцінка якості посівів в основних регіонах вирощування пшениці в бік зниження. Якщо, згідно з попередньою оцінкою, 37 % посівів в Канзасі оцінювали в межах між добрими та відмінними, то тепер їх частка становить всього 14 %. В Оклахомі відбулася переоцінка з 15 % до 4 %.

Чому це важливо? Аналітики не дають однозначних цифр, наскільки зменшиться прогнозований урожай 2018 року, тому що вирішальним стане ту кількість опадів, які випадуть у березні.

За березневою погодою потрібно обов’язково стежити, тому що, по ситуації попередніх років, переоцінка якості пшениці відбувалося саме в березні. І, як правило, врожайність у ці періоди була нижче середнього показника.

Якщо в березні був недолік вологи, то незважаючи на достатнє випадання опадів у квітні, США вже не виходили на запланований рівень врожайності. Тому прогноз по врожайності 2018 року в Америці можна буде зробити тільки в квітні.

Ця ж несприятлива ситуація позначиться і на запасах пшениці в США – імовірно вони знизяться на 6 млн тонн. До речі, 26 лютого відбудеться наступна переоцінка посівів.

Контроль Росії

Якщо в Росії врожайність сезону в 2018/2019 року залишиться на рівні нинішнього, то вона буде здатна вийти на виробництво 76 млн тонн у наступному році. Можливо, тут не враховується якесь зростання врожайності ярої пшениці. Ми припускаємо, що озима може показати кращий результат, а яра буде на рівні навіть нижче середнього.

Bolshoj Urozhaj V Rf

Якщо відбудеться приріст врожайності і ярої, Росія в принципі зможе вийти на показники вище поточного року.

Ми прогнозуємо, що кількість запасів серед основних експортерів скоротиться, а отже, скоротиться і співвідношення запасів до споживання. Але це все ж таки буде залежати від врожаю в США. При такій ситуації можна прогнозувати якийсь зростання врожаю 2018 року.

Отже, потрібно стежити за тим, що буде відбуватися в Росії. Наприклад, чи досягнуть вони виробничого рівня 85 млн тонн? Треба пильнувати й за погодною ситуацією і відповідно за прогнозами в США, Канаді та Австралії.

Цікава ситуація з Індією. Іноді ця країна виступає як імпортер, а при своїй хорошої врожайності і як експортер. Є деякі побоювання з приводу майбутнього врожаю в Індії, тому, можливо, вона буде імпортувати 4-5 млн тонн в майбутньому сезоні.

Prognoz Po Ukrayne

Що стосується українського врожаю 2018, то є добрі новини: трейдери вже пропонують дуже хорошу ціну на нього. У всякому разі, вона виглядає досить привабливою для того, щоб 20 % урожаю майбутнього сезону законтрактувати вже сьогодні.

Враховуючи, що ціна на українське зерно врожаю 2017 сьогодні досягла свого максимуму за сезон і вона вище попереднього, що РФ буде експортувати багато, і це створить ще більшу конкуренцію нашому зерну, ми вважаємо, що до 100 % поточного врожаю озимої пшениці необхідно було б продавати.

Kozlov 295x300Микола Козлов, консультант компанії Agritel

В матеріалі використані тези із семінару “Велика панорама аграрних ринків” Agritel