На виноградному ринку розгорівся міжнародний скандал. У Криму знищили велику частину італійських саджанців винограду — нібито через виявлене на рослині захворювання. Італійський постачальник здивований, що товар забракували, але найбезглуздішим є той факт, що посадковий матеріал потрапив на півострів при наявності санкцій.

Як пише Крим.Реалії, виноградна епопея тягнеться ще з літа 2017 року. З тих пір з анексованого півострова завернули кілька партій товару того ж постачальника, якусь частину спалили.

Місцеві фітосанітари виявили у саджанців винограду бактеріальне в’янення. Інспектори з Італії кажуть, що проводили ретельну перевірку, та в Росію (не в Крим) відправили якісний товар. У Римі вважають, що проблема швидше за все криється в різній методиці проведення експертизи.

«Треба ще з’ясувати, наскільки є правдоподібним поставлений діагноз», – говорить Бруно Каїно Фаралья, директор фітосанітарної служби при Міністерстві агрополітики країни.

При цьому в Італії стверджують, що товар був проданий саме російським компаніям. Де потім цей виноград саджають — в Росії чи анексованому Криму — італійські підприємці не цікавляться, і тому вважають, що санкцій Євросоюзу не порушували. Можливо, саджанці були перепродані кримським компаніям.

«Продаємо матеріал російським компаніям згідно з двосторонніми домовленостями, і не наша справа контролювати, де потім садять наші рослини», – прокоментували в компанії Vivai Cooperativi Rauscedo, яка була одним з італійських постачальників.

В посольстві України в Італії запевняють, що договори з підприємствами, зареєстрованими в Криму, не підписувалися. А влада і митні служби гарантують дотримання режиму санкції щодо обмеження поставок на анексований півострів.

До слова, італійська Vivai Cooperativi Rauscedo відома як світовий лідер виробництва виноградних саджанців. Щорічно компанія продає 60 млн зразків на території 40 країн. В Україні проводяться поставки в невеликій кількості — до 200 тис. саджанців на рік.