У 2017 році Україна збільшила експорт до країн ЄС на 21%. Втім, це не свідчить про істотні успіхи держави у відносинах із західними партнерами. Таку думку висловив Іван Компан, економіст та викладач Единбурзької бізнес-школи в Києві, передає Deutsche Welle Україна.

За словами експерта, вартість експорту до ЄС, у тому числі сільськогосподарської продукції та різного роду сировини, збільшується через зростання цін на них. Українські виробники не почали пропонувати щось унікальне та необхідне для країн ЄС, а українська економіка є ситуативною і зростає та падає разом із ринками сировини.

Найбільше експорт товарів зріс до таких європейських країн як Бельгія (81,4%), Нідерланди (68,5%) та Латвія (54,7%). Компан зазначає, що в Нідерландах зареєстрована велика кількість торгових компаній, тому таке зростання експорту до цієї країни може бути пов’язане саме з цим. В Нідерланди українські компанії переважно постачають сільгоспродукцію, руди та метали.

«Українська економіка в цілому не особливо конкурентоздатна. А це наслідок корупції, відсутності іноземних інвестицій та відтоку робочої сили», — вважає Компан.

Схожої думки щодо оцінки ситуації Михайло Оболонський, економіст та проектний менеджер офісу реформ уряду України. Експерт зауважує, що для реального зростання обсягів торгівлі з європейськими партнерами потрібно спрощувати процедури ліцензування, а також налагодити пряме просування товарів між українським бізнесом та кінцевим покупцем у ЄС.  

Також експерт зазначив, що у Верховній Раді застрягло багато законів, що мали б сприяти реальному зростанню зовнішньої торгівлі.

Зазначимо, що Україна у 2017 році експортувала до ЄС продукції на суму $20 млрд, проти $15,8 млрд торік. Втім, імпорт європейських товарів також суттєво зріс. Торговельне сальдо України з ЄС залишилось негативним.

Експорт агропродовольчої продукції у вартісному виразі  з України до ЄС зріс на третину і становив 40,5% від усього обсягу продажів українських товарів за кордон.

Вартість імпортованої аграрної продукції з ЄС також зросла, однак торговельний баланс аграрної продукції залишився позитивним.

Нагадаємо, що до ЄС Україна переважно експортує зерно, олію та насіння олійних культур. Окрім того, в 2017 році 26% імпортних закупівель вершкового масла Євросоюз зробив в Україні.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.