916772506 W1081 H473 Rotango 696x445

Сьогодні увага учасників ринку кукурудзи прикута до погодної ситуації в Аргентині. Там зараз засуха, і на наступний рік як USDA, так і місцеве аналітичне управління в Аргентині сходяться на тому, що майбутній урожай очікується на рівні 39 млн т. Це призведе до скорочення пропозиції приблизно на 3 млн т в порівнянні з поточним сезоном.

Основний чинник, який призвів до цього, — погодна ситуація. Тут все однозначно: як і раніше, на найближче майбутнє в Аргентині прогнозують засуху. А от щодо майбутнього врожаю в Бразилії є розбіжності в оцінках USDA та місцевого держстату.
Pogoda Argentyna

Консервативні американці не прогнозують великого скорочення пропозиції від Бразилії на наступний рік. У той же час бразильські аналітики говорять про те, що можливе скорочення на 1-1,15 млн тонн.

Ми вважаємо, що навіть якщо в Бразилії в наступному сезоні і буде скорочення пропозиції, то його компенсує пропозиція з боку Америки. Тому що зараз темпи експорту США відстають від попередніх сезонів.

Так само, як і з пшеницею, уповільнені темпи експорту призведуть до того, що збільшаться запаси. За прогнозом на 2017/2018, незважаючи на те, що USDA переглянув свою оцінку запасів кукурудзи в США, ми розуміємо, що вони все ж залишаються історично рекордними і не стимулюють зростання ціни.

Zapasy V Ssha

Поточна ціна на кукурудзу на Чиказькій товарній біржі знаходиться в нормальному діапазоні – на рівні минулих сезонів. Важко сказати, чи буде вона волатильною, до посіву кукурудзи в США. До цього моменту, за нашими прогнозами, вона буде розвиватися у «бічному» тренді. По Чикаго поки ми бачимо зростання ціни, але це тільки через ситуацію в Аргентині.

На піку продажів

Що стосується світових експортних цін, ми бачимо, що європейське зерно дуже дороге. Українська пропозиція також дорожча, ніж американська і бразильська, і викликано це сьогодні активним попитом на українську кукурудзу з боку Китаю.

Пропозиція на врожай 2018 року досить висока — порівняно з початком поточного сезону. Також дуже високий і базис, тобто різниця в ціні на українське зерно і ціною на Чиказькій біржі.

Так, був активний експорт української кукурудзи, але одночасно ми бачимо, що вона дуже подорожчала в порівнянні з американською експортною ціною і ціною на біржі. Припускати подальше зростання ми не можемо — все ж різниця вищевказаних цінових значень має вийти на нормальний рівень.

Kukuruza Ukrayna

 

Плюс ціна не буде зростати, завдяки кілька уповільненим порівняно з минулими сезонами темпом експорту української кукурудзи. Враховуючи, що на сьогодні Україна експортувала 7,7 млн тонн, вийти на той показник, який прогнозувала USDA, — 20 млн т нам буде досить-таки важко.

Найімовірніше за все уповільнені темпи експорту призведуть до збільшення запасів, а це в свою чергу не стимулює подальше зростання цін. Якщо рекомендувати стратегію продажів, то до 80% кукурудзи на нинішній момент вже варто було б продати. Бо якщо в найближчому майбутньому якісь чинники – наприклад, попит Китаю, стануть стимулом зростання ціни, то в далекій перспективі ми не бачимо причин для її зменшення.

Kozlov 295x300Микола Козлов, консультант компанії Agritel

В матеріалі використані тези семінару “Велика панорама аграрних ринків” Agritel