Фото: Gardening Know How

Попит на гарбузову олію в світі зростає, а значить вирощувати гарбузи на насіння стає все більш перспективною справою, пише  Agravery.

З 1 га землі можна отримати 1 тонну гарбузового насіння, а гібридні сорти можуть давати навіть 1,5 т/га за сприятливих умов. Середня врожайність гарбузів становить 40 т/га на зрошувальних землях, і 25-30 т/га на звичайних. Насіння займає приблизно 1-2% від усієї маси гарбуза.

Витрати на промислове виробництво складуть $350-400 на гектар, враховуючи вирощування, очистку, калібрування, миття, сушку та сортування насіння. Для обслуговування однієї лінії виробництва знадобиться близько 10 працівників. Реалізація насіння за ціною $5/кг дасть рентабельність 30-35%. Відповідно інвестиції повернуться через 4-5 місяців.

«Головне налаштувати збут продукції, — розповідає Іван Залозний, директор та агроном господарства «Придонецьке» (входить до складу агрохолдингу Landfort). – Найбільша проблема — коливання ціни з року в рік. Зараз продаємо насіння по $2/кг».

За словами Олексія Степанова, аналітика «Лад Агро Д», олійні сорти насіння можна продати в Європі за $1000/т. Оскільки гарбузове насіння та олія має стабільно високий попит у європейців і має вищу ціну, експерт радить одразу орієнтувати свій бізнес на експорт.

Ще вищий попит має голонасінне насіння гарбузів, оскільки містить більше корисних речовин. Технологія вирощування таких гарбузів аналогічна зі звичайними, окрім того, що для голонасінного гарбуза потрібен спеціальний комбайн, що буде обережно витягувати ядро, не пошкоджуючи цінну зелену оболонку. Коштує таке обладнання близько €130 тис. 

Однак врожайність голонасінного гарбуза така сама, як у звичайного, а ціна на насіння вдвічі вища – €2000 за тонну, отже гроші на техніку швидко повернуться.

До слова, посівна площа під гарбузом в Україні становить майже 29 тис. га. За рік в вітчизняні підприємства виробляють 600 тис. тонн гарбузового насіння. Найбільше його вирощують у Київській, Полтавській та Дніпропетровській областях.

В основному виробництвом гарбузів займаються великі агрохолдинги, що мають більше можливостей для придбання збиральної техніки. Проте, дрібні господарства все більше проявляють інтерес до цієї культури.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.