Росія в поточному сезоні експортує більше пшениці, ніж будь-яка інша країна за останні 25 років. Про це з посиланням на прогнози Інституту кон’юнктури аграрного ринку IKAR, повідомляє Bloomberg.

Очікується, що російський експорт складе 36,6 млн тонн. Більше за останні чверть століття експортували лише США в 1992-93 роках — 36,8 млн тонн.

За даними Міністерства сільського господарства США (USDA), в останні роки завдяки родючому ґрунту та збільшенню інвестицій Росії вдалося значно наростити виробництво пшениці й зрівнятися в експорті з Канадою та США. Зростаючий російський урожай став однією з причин глобального надлишку зерна, у зв’язку з чим ф’ючерси в Чикаго впали на 50% з середини 2012 року.

У 2017 році урожай пшениці в Росії виявився навіть більшим, ніж очікувалося. За рахунок сприятливої погоди навесні і влітку врожайність зернових зросла, а отже збільшився й вал. Поряд зі слабким рублем це зберегло конкурентоспроможність російського зерна, а порти змогли впоратися з великими запасами, оскільки м’яка зима дозволила тримати судноплавні шляхи відкритими довше, ніж зазвичай.

Разом з тим поки що не одній країні не вдалося побити рекорд 1980-х років, коли США експортували 48,2 млн тонн пшениці. А чи буде й далі зростати експорт з Росії, залишається під питанням.

За словами Марії Колесник, аналітика аграрного ринку, роль «вузького горлечка» в Росії грає логістика.

«Вагони-зерновози в середньому мають вже вичерпаний термін експлуатації, автодороги біля портів перевантажені і відіграють роль вузького «пляшкового горла», якість доріг ще гірша за українську», — цитує Колесник «ПроАгро».

Водночас в основних портах Росія продовжує нарощувати потужності, також планується розширення під’їзних шляхів, зокрема, залізничних колій.

Не відстає в розширенні портових потужностей і Україна — в чомусь вона навіть випереджає своїх сусідів. Приміром, скоро очікується відкриття «Южному» зернового терміналу компанії Cargill потужністю зберігання 290 тис. тонн. Загальна сума інвестицій в проект становить $150 млн.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.