Документуючи обмеження на торгівлю з самопроголошеними ДНР і ЛНР, Україна продовжує заробляти на експорті в Придністров’я, яке є таким же невизнаним сепаратистським регіоном Молдови.

Згідно з розслідуванням, проведеним виданням RISE Moldova, постачає туди продукція навіть президентської компанії Roshen. У списку — Nestle, Coca-Cola і багато інших. Основний їх бізнес-партнер в Придністров’ї — ТОВ «Шериф» місцевого олігарха Віктора Гушана.

У липні 2017 року в селах Кучурган-Первомайськ був відкритий перший пункт пропуску з молдово-українським контролем. Церемонією керували особисто прем’єр Молдови Павло Філіп і Президент України Петро Порошенко.

Тоді Порошенко запевнив, що Київ виступає за відкриття спільних пунктів контролю по всій придністровській ділянці «для забезпечення прозорості та ефективної боротьби з контрабандою та корупцією».

І в тому ж місяці корпорація Roshen відправила в Придністров’я кондитерські вироби на 1,5 млн грн.

Причому така операція була далеко не єдиною. З 2014-го по 2017 рік Roshen наторгувала з «Шерифом» на $3 млн. Весь товар йде в обхід контролю Молдовою. Це підтверджують як дані експорту з української митниці, так і в компанії Tezaurus-VDS SRL (офіційний дистриб’ютор Roshen в Молдові).

За даними митних реєстрів України, з 2011 року по середину 2017-го фактурна вартість товарів, проданих українськими компаніями «Шерифу», — понад $220 млн. В основному це продукти харчування.

У тому числі, з 2014 по першу половину 2017 року, лише з однією ТОВ «Шериф» (навіть не цілим однойменним холдингом) близько 300 українських компаній наторгували $100 млн.

Проаналізувавши понад півмільйона експортних операцій з України, видання склало ТОП-20 найбільших торгових партнерів «Шерифа» в період з 2016-го по першу половину 2017 року. Серед них: «Данон Дніпро», «АВК», «Лакталіс», «Чумак», «Терра Фуд», «Карлсберг», «Кернел-Трейд», «Кока-кола Беверіджиз», «Таврія-В», «Нестле Україна», «Сандора», «Житомирський маслозавод», «Харківська бісквітна фабрика», «Вінницький комбінат хлібопродуктів №2» і так далі.

«Нестле» просуває на Придністров’ї NESCAFЕ і Nesquik. З часу анексії Криму і по першу половину 2017 року компанія наторгувала з «Шерифом» $4 млн.

Український підрозділ «Кока-кола» взагалі став лідером на місцевому ринку безалкогольних напоїв. За даними української митниці, з 2014-го по першу половину 2017 року фактурна вартість торгівлі «Кока-Кола Беверіджиз Україна» з ТОВ «Шериф» склала близько $1 млн.

Бухгалтерських звітів або банківських платіжок, які показують, скільки «Шериф» заробив на реалізації товарів з України, знайти не вдалося. Так звані «банки» в придністровському регіоні не ліцензуються, не регулюються і не перебувають під наглядом Нацбанку Молдови.

В молдавській податковій уточнили, що ТОВ «Шериф» не платить в бюджет Молдови податки на прибуток, оскільки «для економічних агентів з Придністров’я не відображені фіскальні зобов’язання перед бюджетом».

Згідно пояснювальній записці першого віце-директора «Шерифа» Порфирія Шкильнюка придністровським силовикам, прибуток компанії готівкою йшов в офшори. Документ імовірно складений у 2015 році, тоді правоохоронці розслідували справу про вивезення з Придністров’я $250 млн у вигляді кешу.

Продовження про ділового партнера Порошенка із невизнаного Придністров’я  тут

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.