Посівна-2018 обійдеться аграріям в 127 млрд грн. Це на 23% або 24 млрд грн більше, ніж торік, коли весняно-польові роботи вартували 103 млрд грн.

Серед причин подорожчання посівної Український клуб аграрного бізнесу називає ріст цін на виробничі ресурси, збільшення орендної плати за землю, інфляцію національної валюти.

Найбільше за останній рік подорожчали добрива — на 33%, паливно мастильні матеріали (+29%) та насіння (+17%).

Ea79db5e3d5cca9ef8b7431a3a787640

За даними УКАБ, приблизно 92% витрат сільгоспвиробників піде на основні чотири культури — соняшник, кукурудзу, сою та ярий ячмінь. Зокрема, на соняшник буде витрачено 46 млрд грн, посівна кукурудзи обійдеться в 42 млрд грн, сої — 19 млрд грн, ячменю — 10 млрд грн.

Причому сої, як очікується, цьогоріч посіють значно менше. За оцінками «УкрАгроКонсалт», можливе скорочення практично в два рази. Свою роль в цьому відіграє відміна відшкодування ПДВ при експорті олійної, а також скорочення рентабельності. Як підрахували в Інституті аграрної економіки, прибутковість вирощування культури торік впала майже вдвічі, до 25%.

Натомість посіви під соняшником ростуть — часом в ущерб іншим культурам. Як вважає Сергій Феофілов, така тенденція продовжуватиметься й надалі, зі кілька років соняшник за обсягами виробництва обійде пшеницю. Причому через засилля олійної та порушення сівозміни остання значно недобирає врожайності.