00964097_n4-696x490

Українські фермери залучили під аграрні розписки 1,5 млрд грн. Фінансування беруть переважно на експортно-орієнтовані культури. Але є розписки на гречку і навіть яблука та малину. Про це розповів Олександр Муляр, представник Міжнародної фінансової корпорації (IFC), що реалізує проект в Україні.

За даними IFC, загалом аграрії видали 100 розписок під майбутній врожай кукурудзи, 42 — соняшнику, 38 — пшениці. Також видано 14 соєвих розписок і 10 ріпакових.

Розписки під нішову продукцію — як то соя чи яблука — отримали поширення лише торік. Досі фінансовий інструмент використовували для традиційних зернових та олійних культур.

Raspysky

«Ключова властивість розписок — безумовне зобов’язання позичальника перед кредитором. І це дозволяє застосовувати особливу процедуру стягнення у випадку невиконання договору без втручання суду», — цитує Муляра Українська аграрна конфедерація.

Розроблено низку підзаконних актів, що захищають права кредитора. Крім того, на відміну від банківської системи, позичальник може бачити всю кредитну історію підприємства.

На даний час із 207 виданих розписок (81 товарна та 126 фінансових) виконано 110. Діє інструмент у більшості областей України, нещодавно його презентували в Донецькій.

За очікуваннями IFC, протягом найближчих двох років за допомогою розписок сільськогосподарський сектор України отримає $520 млн або приблизно 14 млрд грн фінансування.