Урожайність більшості сільгоспкультур в минулому сезоні суттєво зменшилась у порівнянні з попередніми роками. Аграрії не отримали очікуваних прибутків і вишукують шляхи їх збільшення. Відчуваючи безсилість перед кліматичними змінами та примхами природи чимало підприємств і фермерів вбачають за доцільне змінити структуру посівів вже цієї весни. Дехто вирішив зменшити клин навіть під такими хітами, як кукурудза та соняшник – на користь більш рентабельних культур. Мабуть виробники не вбачають резервів для відповідного підвищення врожайності за рахунок агрономії.

Сумніви ґрунтуються на дійсно вражаючому падінні віддачі посівів. В сільгосппідприємствах країни середня врожайність, приміром, соняшнику впала в 2017 році на 9,4%, а кукурудзи – на 18,9%. У минулому сезоні показники врожайності опустилися найнижче за три останні роки – до 21,3 ц/га та 58,7 ц/га відповідно (за даними Держстату). Недоотримали аграрії також урожаї цукрового буряку, озимого ячменю та інших культур, а втрати обнадійливого сорго взагалі сягнули 30%. 

 

Селекціонери запевняють, що більшість сільгоспкультур ще мають чималий потенціал для підвищення продуктивності. І пропонують аграріям покладатися на можливості насінництва. Особливо щодо тих культур, де традиційно вже панує гібридна селекція. Апелюючи при цьому до зростання врожайності гібридів ріпаку минулого сезону в цілому по Україні та до високих показників кращих господарств.

середня врожайність соняшнику впала в 2017 році на 9,4%, а кукурудзи – на 18,9%

Останні дійсно демонструють рекорди урожайності зернових, олійних та інших культур. В різних регіонах України фіксуються врожаї гібридів, які в 1,5-2 рази перевершують середні рівні по країні. Приміром, ПСППП «Здолбунівське» в Рівненській області у минулому році отримало по 125 ц кукурудзи з кожного гектара, засіяного гібридами DEKALB, а ПП «Ташір», ТОВ «Агро регіон» і ТОВ «Кишенці» в Житомирській та Черкаській областях з такого ж насіння – по 123 ц/га. Про це повідомляє редакцію компанія «Монсанто Україна». Зазначимо, що середня «держстатівська» врожайність по Україні склала у минулому році лише 58,7 ц/га.

Про високі врожаї гібридів кукурудзи в товарних посівах у 2017 році повідомляє також компанія «КВС-Україна».  Найкраще вродив гібрид  КВС 2370. В ТОВ «Агро-Ормс», що на Хмельниччині, його врожайність сягнула 130 ц/га, а в ТОВ «Агропродсервіс Інвест» на Тернопільщині – 125 ц/га (в перерахунку на базову вологість 14%).

Компанія «Євраліс Семенс Україна» інформує, що найвищі індикативні врожаї 13 гібридів кукурудзи на вітчизняних полях у 2017 році сягали від 114,9 ц/га до 138,9 ц/га на полях у Чернігівській, Вінницькій, Хмельницькій та Волинській областях (найменша урожайність цих сортів зафіксована в Дніпропетровській, Кіровоградській,  Полтавській, Черкаській та Херсонській областях – 61,4-76,4 ц/га). Рекордсменом з 13 гібридів виявився «ЕС Геллері» – він дав 138,9 ц/га в Менському районі Чернігівської області. В «Євраліс» цей гібрид називають надзвичайно врожайним. 

Компанія DuPont Pioneer повідомляє про гарні залікові урожаї на Поліссі в минулому, як кажуть, «невдалому» році, середньостиглих гібридів кукурудзи: Р8567 на десяти демо-полях – 92 ц/га та PR38N86 на шести полях – 98 ц/га.

По соняшнику «Євраліс Семенс Україна» надає дані про індикативну врожайність 20 різних гібридів в 2017 році по більшості регіонів України. Максимальні показники гібридів сформували діапазон 36-51 ц/га. Найвищу врожайність гібридів соняшнику компанія фіксувала переважно в Рівненській, Вінницькій, Львівській та Черкаській областях. По 51 ц/га вродив класичний гібрид «ЕС Моналіза» в Радивилівському районі Рівненської області (проти середніх 21,3 ц/га по всіх сільгосппідприємствах країни).

А з 13 гібридів соняшнику компанії «Маїсадур Семанс Україна» найбільшу врожайність продемонстрував MAS 87A. До речі, це новинка вітчизняного ринку, гібрид зареєстровано в Україні в 2017 році. І в тому ж сезоні на демополі в с. Стольне Чернігівської області, за даними компанії, отримано по 58,3 ц/га зерна кукурудзи (при вологості 6,5%). Всього повідомляється про урожайність 13 гібридів цієї культури в різних регіонах України. Найкращі їх урожаї знаходяться в діапазоні 37,2-58,3 ц/га.

Зі свого боку компанія «Байєр» інформує редакцію, що урожайність гібридів озимого ріпаку – «Лексер», «Панчер», «Сейфер» та «Фенцер» –  в 2017 році на «Байєр Агро Арені» «Захід» сягала 60-64 ц/га, на АА «Умань» – 55-58 ц/га, АА «Схід» – 53-57 ц/га та на АА «Південь» – 51-55 ц/га, в залежності від гібриду. Хоча власне сільськогосподарські господарства у більшості регіонів отримали трохи менші урожаї – в різних регіонах, за інформацією «Байєр», від 25 до 40 ц/га (при середньостатистичному показнику по Україні 28,4 ц/га).

Компанія «Сингента» наводить інформацію про високу врожайність у 2017 році шести гібридів озимого ріпаку на демонстраційних та виробничих посівах. Максимальні врожаї цих гібридів складали від 54,8 до 67,6 ц/га у Харківській, Хмельницькій та Одеській областях (при мінімальних 24,1-43 ц/га по цих же гібридах, переважно у Миколаївській області). З них найвищий показник у 67,6 ц/га продемонстрував гібрид «НК Технік» на посівах у с. Старі Маяки Одеської області.   

Повідомляють постачальники насіння і про високу врожайність новинок українського ринку на полях закордонних країн. Зокрема, компанія «Піонер насіння Україна» в своєму каталозі насіння на 2018 рік наводить дані про врожайність нового гібриду ріпака РТ248 (зареєстрованого в Україні в 2017 році) на 20 полях Угорщини та на 10 полях у Польщі саме у 2017 році. І урожайність новинки там перевершила 4,1 т/га та майже досягла 3,9 т/га відповідно. Це на 36-45% перевершує середню врожайність ріпаку в Україні того ж року.

Орієнтири по кращій врожайності гібридів навмисно наводимо тільки за 2017 рік. Адже порівнювати реалії аграріїв минулого року з ідеалами рекордного 2016-го, досягнутими насіннєвими компаніями на своїх демонстраційних полях, було би просто недоречним. Навіть на демонстраційних полях насіннєвих компаній урожайність гібридів у 2017 році суттєво знизилась. Приміром, у гібридів кукурудзи ранньостиглої групи вона впала приблизно на 10 ц/га, а у середньостиглої – на 20 ц/га і більше.

«На сучасному етапі розвитку сільського господарства гібриди є найважливішим елементом інтенсивного землеробства. Саме вони в значній мірі визначають ефективність виробництва, збільшуючи валові збори врожаю і покращуючи його якість», – стверджують у Всеукраїнському науковому інституті селекції.

Сталі вподобання

В Україні зареєстровано декілька тисяч гібридів рослин. Найбільше їх серед насіння соняшнику та кукурудзи – більше 600 та майже 950 відповідно. У багатьох сільгоспкультур гібридів вже більше, ніж класичних сортів. Зокрема, у сорго звичайного частка гібридів сягає 73%, у ріпака озимого – 74%, а у соняшника однорічного, за даними Держреєстру сортів рослин на 2018 рік – 83% (станом на 24 січня, з можливими похибками, які визначаються точністю занесення інформації до реєстру).

Але вся ця кількість прогресивних гібридів не змогла протистояти падінню врожаїв у аграріїв минулої осені. Або хоча би втримати урожайність на рівні не рекордних показників 2015 року. Принаймні не впоралась та частина сортаменту, яку реально використовували сільгоспвиробники, засіваючи поля в минулому сезоні. Сподіватися на суттєве покращення погодних умов у 2018 аграрному році теж не вихід. Слушно покладатися на агрономів та на їх більш вдалий вибір насіння. Логічно також особливу увагу приділити новим сортам та гібридам, які гіпотетично можуть краще впоратися з примхами матінки-природи та підняти рентабельність аграрного бізнесу.

 

Зараз постачальники насіння відзначають гарний попит на продуктивні гібриди сільгоспкультур. Зокрема, в компанії «Монсанто Україна» – на гібриди кукурудзи, в «Сингента» –  на гібриди інтенсивного типу соняшнику, а в «Байєр» – на гібриди озимого ріпаку. Високомаржинальний соняшник залишається у топі затребуваних культур, переконана керівник підрозділу маркетингу польових культур компанії «Сингента» Юлія Каменєва. «І у сезоні-2018 ми очікуємо стабільний попит виробників на незмінно популярні гібриди інтенсивного типу, а саме – на високоврожайний «НК Бріо», ідеальний для олієпереробних підприємств «НК Конді» та один з найкращих гібридів виробничої системи Clearfield «НК Неома», – говорить експерт.

Ameneva Yulia
Керівник підрозділу маркетингу польових культур компанії «Сингента» Юлія Каменєва

«Бестселерами у кукурудзяному портфоліо компанії «Сингента» залишаються високопродуктивні «НК Кобальт» та «НК Термо», а також новинка минулого року, лідер продажів лінійки гібридів технології Artesian – «СИ Феномен», який демонструє високий потенціал урожайності і посухостійкості», – додає Юлія Каменєва.

нові сорти та гібриди можуть підняти рентабельність агробізнесу

Зі свого боку директор з маркетингу компанії «Монсанто Україна» Оксана Надяк запевняє, що попит на гібриди кукурудзи DEKALB теж зберігається на високому рівні. Адже партнери компанії впевнені, що якість та продуктивність цих гібридів є однією з кращих на ринку, запевняє пані Надяк. За її інформацією, традиційно популярні зараз на ринку такі гібриди-бестселери як ДКС4014, ДКС4590 та ДКС3939.

Roschupkin
Олександр Рощупкін

Про сталий попит на гібриди озимого ріпаку стверджують в компанії «Байєр». Зі слів керівника напрямку насіння в Україні Олександра Рощупкіна, найбільшою популярністю ще з осені відзначається перевірений тисячами гектарів виробничих посівів гібрид «Брентано». «Озимий ріпак – це культура, яка була і залишається економічно привабливою, незважаючи на складнощі погодних умов і економічну ситуацію на аграрному ринку. Адже це перші гроші в сезоні, які аграрії можуть спрямувати на посівну кампанію озимих культур, на придбання якісного посівного матеріалу, ЗЗР чи добрив», – пояснює Олександр Рощупкін. І нагадує, що його компанія була представлена в сезоні 2017 року дев’ятьма гібридами озимого ріпаку, чотири з яких – «Лексер», «Панчер», «Сейфер» та «Фенцер» – були новинками для сільгоспвиробників (AgroDay додає, що перший гібрид зареєстровано в Україні у 2014 році, три інших – у 2015-му). 

«Особливість, що об’єднує  дані гібриди – висока компенсаторна здатність. Адже не секрет, що за складних умов погоди виробники ріпаку отримують зріджені посіви, і тоді виникають  питання про можливий потенціал  врожаю, пересів і т.і. Отримані внутрішні результати в компанії підтверджують, що нові гібриди від «Байєр» навіть за критичної кількості в 7-10 рослин на 1 кв.м при дотриманні рекомендованої  технології здатні забезпечити врожай вище 35 ц/га», – стверджує керівник напрямку насіння компанії «Байєр».

погана погода зумовлює неготовність господарств інвестувати у гібриди преміум-класу

Попри довіру аграріїв до обраних ними раніше гібридів експерти фіксують певні «кліматичні» зміни вподобань. Приміром, аналітики прогнозують незначне скорочення в нинішньому сезоні посівних площ під кукурудзою порівняно з минулим роком, зокрема в областях поза межами кукурудзяного поясу. Наразі помітна зацікавленість аграріїв у насінні кукурудзи більш дешевого цінового сегменту, насамперед у південно-східному регіоні, відмічають в компанії «Сингента». «Несприятливі погодні умови, характерні для цих областей останні 2-4 роки, зумовлюють неготовність господарств інвестувати великі кошти у гібриди преміум-класу. Але така економія є часто невиправданою», – зауважує Юлія Каменєва.

Нові схрещення

Відчуваючи потребу аграріїв у покращенні насінницького матеріалу, селекціонери постійно пропонують нові сорти та гібриди. До Держреєстру на 2018 рік, за інформацією голови ради  асоціації «Українське насіннєве товариство» Юлії Проходи, внесено біля 600 нових сортів та гібридів польових культур. Такий рівень оновлення реєстру приблизно співпадає, за оцінками експерта, з динамікою останніх років. Разом з тим, пані Прохода зазначає, що  до реєстру на поточний рік внесено значну кількість батьківських компонентів перехресно-запильних культур, які не вважаються за нові сорти чи гібриди.   

Prohoda Yuliya Asots 20161024 125233
Голови ради  асоціації «Українське насіннєве товариство» Юлія Прохода

Найбільше поповнився за останній рік перелік гібридів кукурудзи звичайної та соняшнику однорічного. Протягом 2017 року до Держреєстру внесено 194 та 115 нових гібридів цих культур відповідно (за редакцією документу від 24.01.2018 р.). Хоча в найбільшій мірі оновився склад придатних до поширення гібридів сорго звичайного, жита озимого та ріпаку ярого. Частка новинок серед них сягнула 33%, 29% та 28% відповідно, тобто кожен третій гібрид цих польових культур – новація 2017 року. (Чимало зареєстровано останнім часом також гібридів помідор, перцю та інших овочевих, але про них – в наступних публікаціях).     

 

 Найбільше нових гібридів кукурудзи зареєстрували в Україні за минулий рік компанії RAGT (Франція), Monsanto Technology (США) та Інститут сільського господарства степової зони НААН України (м.Дніпро). Вони внесли до Держреєстру у 2017 році по 16-22 нових гібридів кукурудзи. Серед 10 найпродуктивніших заявників виключно вітчизняних – лише два.

Серед 10 найпродуктивніших реєстраторів гібридів кукурудзи лише два вітчизняних

Ринок зараз активно цікавиться новими гібридами кукурудзи, стверджують в компанії «Монсанто Україна». Зокрема, за інформацією компанії, такими гібридами як ДКС3415 та ДКС4351 (обидва зареєстровані в 2016 році – AgroDay), а також ДКС3969 та ДКС5141. Останні два – це нові гібриди кукурудзи, які були внесені до Держреєстру минулого року і які компанія представила ринку в 2018 році, розповідає директор з маркетингу Оксана Надяк. За її словами, ДКС3969 – це гібрид, адаптований для різних типів технологій, який характеризується високою стабільністю та пластичністю, а ефективне використання вологи та елементів живлення якому забезпечують хороший стартовий розвиток та сильна коренева система. Зі слів пані Надяк, цей гібрид показав врожайність у 86,58 ц/га при вологості 17,9% у Полтавській області. «ДКС5141 належить до нового покоління гібридів, яке вдало поєднує в собі дуже високий потенціал продуктивності (до 200 ц/га) та високу пластичність. Гібрид характеризується високою посухостійкістю і може вирощуватися в зонах з гострим дефіцитом вологи», – стверджує представниця компанії «Монсанто Україна». Всього компанія пропонує українським аграріям, за власними підрахунками, 33 гібриди кукурудзи в різних варіантах протруєння («Акселерон Стандарт» та «Акселерон Еліт»). 

Компанія «Сингента» в сезоні-2018 теж доповнює лінійку насіння кукурудзи новими гібридами під брендом Artesian – «СИ Феномен» (пре-лонч відбувся минулого сезону), «СИ Фортаго» та «СИ Зефір», інформує керівник підрозділу маркетингу польових культур Юлія Каменєва. «Для нових генотипів Artesian характерні висока посухостійкість, максимальна і стабільна  продуктивність за умов абіотичних стресів, ефективне використання вологи кореневою системою рослини та висока толерантність до стеблових і кореневих гнилей, пухирчастої сажки», – каже вона. І додає, що компанія пропонує також інші нові гібриди: інтенсивного типу із швидкою вологовіддачею «СИ Фотон», холодостійкий скоростиглий «СИ Талісман», високоадаптивний  холодо- і посухостійкий «СИ Теліас» та холодостійкий ранній «СИ Ротанго» (пре-лонч минулого року).  За даними Держреєстру рослин, всього «Сингента» за минулий рік зареєструвала 5 нових гібридів кукурудзи звичайної. 

Нові гібриди соняшнику (як і кукурудзи) найактивніше реєстрували в минулому році теж іноземні представники – Institut za ratarstvo i povrtarstvo (Сербія), «Маїсадур Семанс» (Дніпропетровська обл.), Euralis Semences (Франція) та іноземне підприємство «НС Семе-Україна» (Харківська обл.). На їх «рахунку» – по 8-9 гібридів 2017 року реєстрації. В топ-10 заявників гібридів цієї культури взагалі не ввійшла жодна українська компанія.

Оновила портфоліо соняшнику і компанія «Сингента». До українського Держреєстру рослин у 2017 році швейцарська Syngenta Crop Protection заявила 4 нові гібриди цієї культури. Представник «Сингенти» Юлія Каменєва пояснює, що у сегменті гербіцидостійких до сульфонілсечовин гібридів з’явився новий HTS-гібрид «Субаро» (пре-лонч минулого року). А до лінійки гібридів ClearfiledPlus, представленою раніше гібридами «СИ Бакарді КЛП» та «СИ Неостар КЛП», додався новий «СИ Розетта КЛП». Пре-лонч Clearfield-гібридів «СИ Діамантіс» та «СИ Барбаті» відбувся минулого сезону, але вони також знаходяться у категорії новинок. «Цим гібридам властиві високі потенціал урожайності та стійкість до хвороб і посухи, високий вміст олії та найголовніше – стійкість до вовчка. Високий потенціал врожайності в умовах нових рас вовчка затвердили також гібриди «СИ Ласкала», «СИ Купава» та новий «СИ Арізона», – говорить Юлія Каменєва.

нові гібриди в Україні реєструють останнім часом переважно міжнародні компанії

Найбільший внесок в осучаснення гібридів ріпаку в Україні зробили останнім часом компанії Monsanto Technology (США), Deutsche Saatveredelung та Bayer CropScience (обидві – Німеччина). Вони внесли до Держреєстру рослин України по 7-9 нових гібридів озимого та ярого ріпаку протягом 2017-2018 років. І в цьому сегменті насінництва в сімці лідерів нема суто українських заявників. До речі, в 2018 році компанія «Байєр» планує вивести на ринок чергові чотири нові гібриди: InV 1030, InV 1044, InV 1066 та InV 1166 CL. Як каже представник цієї компанії Олександр Рощупкін, поповнення підсилить та розширить пропозицію традиційних ріпаків та ріпаків Клеарфільдової групи. «Наразі чекаємо на підтвердження про реєстрацію даних гібридів», – говорить він. Зі свого боку голова ради «Українського насіннєвого товариства» Юлія Прохода відзначає: «Незважаючи на складну ситуацію із сортодослідами ріпаку озимого, які внаслідок несприятливих природних умов були в незадовільному стані два роки поспіль, «парк» цієї культури також поповнився – можна привітати «КВС», «Монсанто», «Євраліс», «Байєр» та «Коссад».

На відміну від складу групи лідерів по реєстрації нових гібридів ріпаку, серед призерів по оновленню насіння цукрового буряку вітчизняна організація є. Це Інститут біоенергетичних культур і цукрових буряків НААН України. Названий інститут вивів на ринок п’ять нових гібридів буряку за минулий рік, в той час як німецька компанія Betaseed запропонувала Україні лише на одну новацію більше – шість.  

 

Виходить, що нові гібриди в Україні реєструють останнім часом переважно міжнародні компанії. Вони ж, зазвичай, являються і власниками цих гібридів. До того ж, реєструються, в Україні, як стверджують фахівці, ті ж самі гібриди, що і за кордоном. Отже більшість гібридів – селекції іноземного походження. Частіше – таких країн як Франція, Німеччина та США. Тобто виробники насіння та його імпортери мають змогу виробляти в Україні чи імпортувати та пропонувати потім аграріям сучасний насіннєвий матеріал. «Сьогодні міжнародні насіннєві та селекційні компанії пропонують в Україні ті ж сорти, що і в інших країнах ЄС та світу. Заявки на реєстрацію сорту що в Україні, що в інших країнах подаються одночасно, чи з інтервалом на рік пізніше», – стверджує виконавчий директор Насіннєвої асоціації України Сюзана Григоренко.

Grygorenko Syuzana Asotsiatsiya Sh 2 1
Виконавчий директор Насіннєвої асоціації України Сюзана Григоренко

Коли йде розмноження сорту та його виробництво у міжнародних компаніях для реалізації на внутрішні та зовнішні ринки, то формується сукупна пропозиція для виробництва. Виробничий процес так не планується, щоб виробляти насіння конкретних сортів, приміром, протягом 2012-2015 років для продажу у Франції, а для України розпочати виробництво цих сортів лише з 2016-го. Крім того, Україна є членом Міжнародного союзу з охорони нових сортів рослин (UPOV), і по назві сорту завжди можна перевірити рік реєстрації насіння у кожній країні, пояснює керівник асоціації.

У підсумку виходить, що з приблизно 1170 сортів та гібридів кукурудзи, придатних до поширення у 2018 році в Україні, за підрахунками асоціації, близько 70% – іноземні, а з 730 сортів та гібридів соняшнику і 246 ріпаку озимого вже 80% – іноземні. По таких популярних культурах як кукурудза та соняшник зараз реєструються практично тільки гібриди. «Приміром, по кукурудзі у 2017 році зареєстровано близько 200 гібридів, з яких 150 – іноземного походження. У попередньому році таких було 140 зі 170 нових», – рахує Сюзана Григоренко. До того ж, з її слів, гібриди іноземного походження пристосовані до кліматичних умов України, оскільки перед продажем та введенням на ринок іноземні селекційні компанії проводять власні селекційні дослідження цих гібридів в Україні та передають їх на дослідження для державної реєстрації, які тривають щонайменше 2 роки.

З іншого боку, на закордонних ринках зараз отримують чималі успіхи в т.ч. і ті гібриди, які нещодавно з’явились в Україні. «Наприклад, гібрид озимого ріпаку «Фенцер» у 2016/2017 році входив до найбільш популярних гібридів в Німеччині завдяки своїй врожайності та виходу олії, а гібрид ріпаку «Сейфер» із-за високої та стабільної врожайності став національним стандартом в Угорщині», – розповідає Олександр Рощупкін з компанії «Байєр».

Кінець першої частини. Продовження огляду тут