01eb63842805e3529fa15330b72260f3 696x472

Одночасно зірвати куш на меді та бджолиному пилку або маточному молочку не вийде. Акцент доведеться робити на чомусь одному. Про це на вебінарі Українського проекту бізнес-розвитку плодоовочівництва розповів пасічник-практик Максим Євлампієв.

«Часто кажуть, що в інших країнах пасіки отримують захмарні гроші, продаючи не тільки мед, а й супутні продукти. На практиці ж умови для виробництва меду й, наприклад, пилку істотно різняться», — говорить Євлампієв.

Збираючи пилок, бджолярі забирають у комах їх білковий корм. Крім того, для отримання пилку відпадає необхідність утримувати дуже сильні сім’ї, які потрібні для виготовлення великої кількості меду.

Схожа ситуація і з маточним молочком. Його виробництво — дуже трудомісткий процес. Розводячи маточник, на кожну основну сім’ю доводиться виділяти 3-4 сім’ї-донори.

«За великим рахунком, ця сім’я більше ніякої продукції не дасть. Активно займаючись збором маточного молочка, неможливо провадити інше виробництво – ні збір меду, ні чогось іще», — говорить фахівець.

Без шкоди для комах можна отримати не більше 3 кг пилку з бджолосім’ї. На цьому заробиш до 900 грн, продаючи в роздріб, підрахував Євлампієв.

Snymok Ekrana 50

Зазначимо, що рекордну виручку на продажі бджолиного маточного молочка в світі отримує Китай. Ця сума становить близько $1 млрд. Щорічно китайці виробляють 4000 тонн такої продукції, тоді як в Україні ніша вважається нерозвиненою.

Всього на вітчизняному ринку працює 400 тис. пасічників, переважно одноосібників. Для них це більше хобі, а не основний вид діяльності.