People 039

В Україні не будуть забороняти молоко другого сорту — ні через півроку, ні пізніше. Але держава стимулюватиме виробників покращувати якість своєї продукції, в тому числі, завдяки програмам підтримки кооперативів. Про це на прес-конференції заявив Максим Мартинюк, перший заступник міністра аграрної політики та продовольства.

За його словами, до 2022 року Україна перейде від стандартизації молока до технічного регулювання. Будуть запроваджені допустимі показники біологічного забруднення для використання молока в переробці.

«Це не означає, що в 2022-му ці норми будуть діяти в повній мірі. Якщо галузь потребуватиме, встановимо перехідний період», — пояснив Мартинюк.

Але, щоб відповідати новим нормам, доведеться витримувати гігієнічні правила. Також враховується те, що молоко псується переважно в процесі доставки від фермера до переробника, і чим менше воно контактуватиме з повітрям, тим вищою буде якість.

При виробництві молока ґатунку екстра контакт з повітрям виключений взагалі, пояснює Володимир Лапа, голова Держпродспоживслужби. Щоб цього досягти, виробникам доводиться інвестувати в обладнання, але й закупівельна ціна на такий продукт значно вища — 10-11 грн/л.

Натомість у населення купують молоко 5,5-6 грн, говорить заступник аграрного міністра Олена Ковальова. «Молоко тієї ж якості, сформоване в великі партії, купують на 2-2,5 грн дорожче. Такий досвід є у кооперативів в Дніпропетровській та Львівській областях», — додає вона.

За розрахунками Мінагропролітики, для створення кооперативу на закупівлю охолоджуючого та доїльного обладнання треба витратити від 150 тис. грн. В 2018-му частково ці кошти компенсуватиме держава. Наскільки — поки що не вказують. Але за словами Мартинюка, кошти виділятимуться із програми підтримки фермерів, на яку передбачено 1 млрд грн.

«Продукцію для Європейського союзу ми виготовляємо із молока екстра ґатунку, чи як мінімум першого сорту. Українці мають споживали не гіршу», — додав Мартинюк.

Нині до третини молока, що йде на переробку, становить сировина другого сорту. Часто її використовують для технічних цілей — виробництва казеїну та ін.