На кожній свині, що постраждала від африканської чуми, великі свинарські комплекси не дорахувалися $460, повідомляє Асоціація тваринників України. Один тільки агрокомбінат «Калита» втратив $28 млн. Збитки невеликих свиноферм та домогосопдарств експерти оцінюють відповідно в $196 та $114 від загибелі однієї тварини.

«Сюди додається знецінення капітальних інвестицій, витрати на термічну обробку або додаткове зберігання фуражного зерна, втрати через унеможливленням ведення бізнесу, вартість дезінфекції території та приміщень, утилізації трупів тварин», — говорить Ірина Паламар, голова асоціації.

Спеціаліст додає також непрямі збитки від експорту. Поширення чуми вже призвело до торгівельних обмежень зі сторони Білорусії. А Польща вдовж східного кордону будує стіну, аби відгородитися від України.

Щоб експортери не втрачали потенційний заробіток, тваринники пропонують ввести механізм компартменталізації. Така схема передбачає розділення господарств за ступенем біологічного захисту на кілька категорій, і тільки найбільш безпечні отримують право експорту.

До прикладу, компартменталізація нині діє в Росії. За зоосанітарним статусом господарства розподіляються ще з 2010 року, а сама процедура є добровільною та безкоштовною.

Нагадаємо, що за п’ять років через африканську чуму Україна втратила 130 тис. голів свиней. Зареєстровано 309 випадків захворювання, з них більше половини — торік.

За інформацією Держпродспоживслужби, в другому півріччі 2017 року АЧС в Україні пішла на спад: захворювання зафіксували 58 разів проти 78 за аналогічний період попереднього року.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.