Одеський припортовий завод — як багато в цьому слові для аграрія злилося. Найбільший завод на Півдні України, який кожна нова влада країни намагається (втім безуспішно) продати, знову в центрі уваги. На цей раз на ОПЗ змінюється постачальник газу та замовник виробництва карбаміду (в одній особі). Давальницька схема по-одеські проста. Партнер поставляє заводу газ, а натомість отримує карбамід — одне з основних добрив для аграріїв.

І ось, 23 грудня став відомий новий «давальщик» газу ОПЗ — компанія «Всеукраїнська енерго компанія», яка виграла тендер, оголошений систематично впадаючим у кому заводом. Про це громадськості оголосив перший заступник директора ОПЗ Микола Щуріков в офіційному для нинішньої України комунікаційному каналі — у Facebook. За підсумками тендеру, компанія, яку очолює українець Вадим Колесніков, обігнала у тендері низку компаній, у тому числі із США, Швейцарії та Білорусі.

Новий газо-карбамідний партнер ОПЗ зобов’язаний одноразово надати 3 млн кубів газу для запуску виробництва карбаміду і налагодити щомісячні поставки по 60 млн кубів газу для підтримання виробництва. Розрахункова дата старту проекту — 25 січня наступного року.

Для розуміння того, як тепер зміниться ринок добрив і на який його шматок може розраховувати його новий гравець, потрібно згадати попереднього партнера ОПЗ – компанію «Агро газ трейдінг» (далі АГТ). АГТ зникла з радарів журналістів так само несподівано, як і з’явилася.

Хоча з’явилася вона у дуже доречний момент.

У березні цього року все говорило про грядущий дефіцит добрив на внутрішньому ринку. Спочатку про вимушену зупинку оголосили заводи холдингу Ostchem Holding AG – рівненський «Рівнеазот» і черкаський «Азот», а в травні український уряд ввів загороджувальні мита на поставку добрив, у тому числі і карбаміду, з Росії. Це були сприятливі умови, щоб зайти нехай на зарегульований і конкурентний, але все-таки прибутковий ринок. Саме тоді і на горизонті з’явилася компанія АГТ зі статутним фондом у 1 000 грн і з невідомим ринку бізнесменом Володимиром Колотом на чолі. За півроку роботи під контролем компанії, в офісі якої ще не встигла висохнути фарба, вже було 20% ринку карбаміду.

Втім, пізніше наші колеги з «Економічної правди» провели власне розслідування і з’ясували причину такої шаленої вдачі АГТ. Виявилося, що компанія пов’язана з колишнім керівником Фонду держмайна Ігорем Білоусом, який є членом команди екс-глави Адміністрації Президента Бориса Ложкіна. Український бізнес надзвичайно ефективний, і не сперечайтеся.

У випадку з «Всеукраїнською енерго компанією» ситуація інша, але теж цікава. Статутний фонд компанії становить 500 000 грн. Бенефіціарним власником компанії є Вадим Колесніков. Це син Віталія Колеснікова, уродженця міста Рубіжне, що на Луганщині.

Колесніков-старший свого часу був віце-президентом Українського союзу промисловців і підприємців (УСПП) та радником міністра економіки України Богдана Данилишина

Колесніков-старший свого часу був віце-президентом Українського союзу промисловців і підприємців (УСПП) та радником міністра економіки України Богдана Данилишина.

До своєї появи у якості енергетичного партнера ОПЗ, «Всеукраїнська енерго компанія» займалася різними регіональними проектами з концесійного управління комунальними підприємствами, пов’язаними з енергоринком.

Зараз ситуація на ринку добрив залишається сприятливою для будь-якого з партнерів ОПЗ. Мита на російські добрива, в тому числі і на карбамід, продовжують діяти і будуть продовжені до кінця 2018 року. А про Фірташа і його заводи українська влада обов’язково згадає навесні, напередодні посівної.

Офіс нового партнера ОПЗ, як і офіс попереднього, надзвичайно успішного — компанії АГТ, знаходиться в столичному бізнес-центрі «Парус».

Спіймали попутний вітер.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.