Джаміль Закараєв Фото: agrievent.com.ua

Все почалося з економічних вигод. Ми знали: якщо почнемо спалювати лушпиння на нашому переробному заводі, то енергію від цього лушпиння зможемо використовувати у виробничих цілях. Так зменшимо витрати на виробництво й збільшимо прибуток. Ми також зрозуміли, що використання великоформатної техніки дозволить нам знизити витрату палива.

І ось тепер, починаючи з 2008-2009 років, у всі наші заводи спалюють лушпиння і використовують цю енергію в продуктивних цілях. Майже всі наші кластери, а їх вже десять, перейшли на використання широкоформатної техніки, а також використовують іншу техніку для альтернативного землеробства.

Дати шанс

Коли ми побачили прямі доходи від нефінансових рішень, то вирішили перейти до соціальних аспектів. Ми зрозуміли, що ростемо й нам потрібні люди, тому почали активно взаємодіяти з вишами. Наприклад, з Сумським університетом, де ми вирощуємо студентів, починаючи мало не з 1-2 курсу, а потім вони ще й стажуються в кінці 4-го курсу в нашій компанії. Це наша чудова программа під назвою “Кернел Шанс”, де ми даємо можливість кожному новому співробітнику пройти невелике навчання.

Ми стали більш активно розвивати відносини з місцевими громадами. Зі збільшенням присутності в регіонах ми зрозуміли, що є для них стейкхолдерами (зацікавленими сторонами – Ред.) — як і вони для нас.

Головні цінності 

Головна перешкода, з якою ми стикаємося — це локальність мислення. Тобто я відповідаю тільки за своє і мені плювати, що відбувається в інших сферах. Саме тому у нас дуже серйозний відбір, більше пов’язаний не з технічними кваліфікаціями, а з тим, чи поділяють люди цінності компанії. Однією з таких цінностей є те, що про землю треба турбуватися не як про джерело доходу, а як про щось живе.

Ми розробили багато систем підготовки кадрів, особливо в останні роки, коли чисельність персоналу збільшилася. Також до нас приїжджають тренери або з України, або з Заходу, які також діляться практиками компаній.

Кожен рік перед приходом на фабрику нових співробітників ми проводимо брифінг, показуємо весь виробничий процес. Коли ви бачите запуск продукту, ви починаєте асоціюватися з ним.

Максимальна відповідальність 

Впровадження сталого розвитку виражається і в сертифікації продукції. Ми відповідаємо і за те, що вкладаємо в землю, і за те, що відвантажуємо у порту. Насправді, незважаючи на те, що ми велика компанія і у нас є звітність щодо сталого розвитку, ми тільки на початку шляху.

Важливо інтегрувати це мислення не лише одному чи трьом співробітникам, але і всьому середньому менеджменту, всьому персоналу. Більшість із нас дуже недалекоглядні з точки зору вигоди — хочеться всього швидко і зараз. А треба розуміти, що «швидко і зараз» завтра може і не бути.

Сталий розвиток важливий саме сьогодні. Подивіться на ринок. Ціни дуже низькі, маржі практично немає, проте є фінансові труднощі. Наші інвестори й кредитори зацікавлені в тому, щоб компанія могла маневрувати в цих важких фінансових умовах. Тому для них важлива структура корпоративного управління й сталого розвитку. Знову ж колеги неодноразово говорили: це те, на що вони зараз дивляться. У «Кернела» 10 років великої фінансової історії. Ми стабільна компанія, і ніколи навіть тіні банкрутства не виникало на нашому шляху. Просто тому, що ми підходили до питань не на один сезон, а думали про те, що буде далі. І ми знали, де хочемо бути.

*використані тези промови під час IХ Міжнародної конференції «Ведення агробізнесу в Україні»

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.