6252275815631550 Balhurnoj0 1510565276 Z0ojp 115
Джаміль Закараєв Фото: agrievent.com.ua

Все почалося з економічних вигод. Ми знали: якщо почнемо спалювати лушпиння на нашому переробному заводі, то енергію від цього лушпиння зможемо використовувати у виробничих цілях. Так зменшимо витрати на виробництво й збільшимо прибуток. Ми також зрозуміли, що використання великоформатної техніки дозволить нам знизити витрату палива.

І ось тепер, починаючи з 2008-2009 років, у всі наші заводи спалюють лушпиння і використовують цю енергію в продуктивних цілях. Майже всі наші кластери, а їх вже десять, перейшли на використання широкоформатної техніки, а також використовують іншу техніку для альтернативного землеробства.

Дати шанс

Коли ми побачили прямі доходи від нефінансових рішень, то вирішили перейти до соціальних аспектів. Ми зрозуміли, що ростемо й нам потрібні люди, тому почали активно взаємодіяти з вишами. Наприклад, з Сумським університетом, де ми вирощуємо студентів, починаючи мало не з 1-2 курсу, а потім вони ще й стажуються в кінці 4-го курсу в нашій компанії. Це наша чудова программа під назвою “Кернел Шанс”, де ми даємо можливість кожному новому співробітнику пройти невелике навчання.

Ми стали більш активно розвивати відносини з місцевими громадами. Зі збільшенням присутності в регіонах ми зрозуміли, що є для них стейкхолдерами (зацікавленими сторонами – Ред.) — як і вони для нас.

Головні цінності 

Головна перешкода, з якою ми стикаємося — це локальність мислення. Тобто я відповідаю тільки за своє і мені плювати, що відбувається в інших сферах. Саме тому у нас дуже серйозний відбір, більше пов’язаний не з технічними кваліфікаціями, а з тим, чи поділяють люди цінності компанії. Однією з таких цінностей є те, що про землю треба турбуватися не як про джерело доходу, а як про щось живе.

Ми розробили багато систем підготовки кадрів, особливо в останні роки, коли чисельність персоналу збільшилася. Також до нас приїжджають тренери або з України, або з Заходу, які також діляться практиками компаній.

Komanda Slajder Razvitie Lyudej E1508588631817

Кожен рік перед приходом на фабрику нових співробітників ми проводимо брифінг, показуємо весь виробничий процес. Коли ви бачите запуск продукту, ви починаєте асоціюватися з ним.

Максимальна відповідальність 

Впровадження сталого розвитку виражається і в сертифікації продукції. Ми відповідаємо і за те, що вкладаємо в землю, і за те, що відвантажуємо у порту. Насправді, незважаючи на те, що ми велика компанія і у нас є звітність щодо сталого розвитку, ми тільки на початку шляху.

Важливо інтегрувати це мислення не лише одному чи трьом співробітникам, але і всьому середньому менеджменту, всьому персоналу. Більшість із нас дуже недалекоглядні з точки зору вигоди — хочеться всього швидко і зараз. А треба розуміти, що «швидко і зараз» завтра може і не бути.

Сталий розвиток важливий саме сьогодні. Подивіться на ринок. Ціни дуже низькі, маржі практично немає, проте є фінансові труднощі. Наші інвестори й кредитори зацікавлені в тому, щоб компанія могла маневрувати в цих важких фінансових умовах. Тому для них важлива структура корпоративного управління й сталого розвитку. Знову ж колеги неодноразово говорили: це те, на що вони зараз дивляться. У «Кернела» 10 років великої фінансової історії. Ми стабільна компанія, і ніколи навіть тіні банкрутства не виникало на нашому шляху. Просто тому, що ми підходили до питань не на один сезон, а думали про те, що буде далі. І ми знали, де хочемо бути.

*використані тези промови під час IХ Міжнародної конференції «Ведення агробізнесу в Україні»