Друга частина. Перша частина тут

В цілому, протягом року спостерігалося пожвавлення на ринку агрокредитування з боку банків. Кредитні портфелі компаній АПК зростали, частка позик у національній валюті збільшувалась. В основному банки надавали короткострокові кредити для поточних операційних потреб аграрного сектора – фінансування виробничого циклу, трейдингових операцій т.і. Видавались і довгострокові кредити – на розвиток і придбання основних фондів, підсумовують наші експерти. На які послуги попит аграріїв у 2017 році був найвищим та що нового у наступному році слід очікувати від банкірів, розказують вони самі.

Начальник відділу «ОТП Агро-фабрика» ОТП Банку Іван Єрко

Найбільш характерними ознаками фінансування аграрної галузі у 2017 році, за версією представника ОТП Банку Івана Єрко, стали наступні чотири особливості:

1) банківське кредитування в загальній структурі фінансування агровиробників конкурувало з товарними кредитами; і ті клієнти, які не змогли домовитися з банками, отримали відстрочки від постачальників товарів, і таким чином профінансували посівну;

2) активним фінансуванням аграрної галузі займається досить обмежене коло банків, переважно з іноземним капіталом;

3) банки активізувалася на предмет укладання і запуску партнерських програм з постачальниками засобів захисту рослин, добрив, насіння;

4) аграрні розписки набули більшого розголосу, ніж у попередні роки, що дозволило залучити 1,1 млрд грн. під цей інструмент.

За цільовим призначенням найбільш активно фінансування аграріїв банками здійснювалось за трьома напрямками: поповнення оборотних активів, придбання сільгосптехніки та авалювання товарних векселів.

Приміром, в Ощадбанку підрахували, що 65% коштів, наданих агровиробникам, спрямовувались на поповнення обігових коштів, а 26% – на придбання транспортних засобів та обладнання.

Найбільші обсяги фінансування аграрний сектор отримував на поповнення оборотних активів і від Укрексімбанку та банку «Південний». А в Укргазбанку  поповнення обігових коштів було найпотужнішим лише в сегменті великого (корпоративного) агробізнесу. За напрямком МСБ ситуація інша.

Директор департаменту МСБ Укргазбанку Михайло Медко

Малий та середній агробізнес в Укргазбанку 90% коштів отримав за кредитами на придбання та модернізацію сільгосптехніки і виробництва. З початку 2017 року банк видав 140 таких позик на загальну суму 298 млн грн.  І тільки 10% кредитів було спрямовано аграрною «малечою» на поповнення оборотного капіталу (27 позик на загальну суму 35 млн грн.), повідомляє директор департаменту МСБ Укргазбанку Михайло Медко.

100 грам за спецпрограми 

Більшість провідних банків протягом 2017 року пропонували аграріям спеціальні фінансові програми. І самими популярними з них стали, знову ж таки, програми щодо поповнення оборотних активів та придбання сільгосптехніки. Владлен Дєдков розповідає, що найпопулярнішим видом кредитування аграріїв в Укрексімбанку була програма «Агрокредит «Оборотний», обсяг фінансування за якою станом на 1.12.2017 р. склав 47% від загальної суми виданих кредитів протягом 11 місяців цього року. Популярність програми зумовлена, вважають в банку, широким спектром її застосування, невисокою процентною ставкою (незалежно від терміну) та відсутністю комісії за надання кредиту.

В Укргазбанку популярними спеціалізованими програмами кредитування серед аграріїв стали програми Німецько-Українського фонду та уряду Республіки Білорусь, кредитний портфель за якими станом на початок грудня нинішнього року склав 116 млн грн. або 25% від всього портфелю малого та середнього агробізнесу, інформує представник банку Михайло Медко.

Пропонувались на ринку в 2017 році і нові програми. Зокрема, ОТП Банк спільно з Міжнародною фінансовою корпорацією запропонував аграріям у березні цього року програму «Агро-фабрика», яка відразу ж стала основною у банка. Вона адресована невеликим господарствам з земельним банком від 500 га, яким потрібен швидкий доступ до грошей. Заявлений термін прийняття рішення по кредиту чи авалюванню векселя в рамках програми – 1 день, отримання кредиту – до 9 днів.  

Культурний підхід

Найчастіше в багатьох банках кредити для поповнення оборотних активів отримували підприємства, що займаються вирощуванням зернових, олійних та бобових культур, овочів і т.п. Але чимало і іншого профілю діяльності. Наприклад, в Ощадбанку майже 14% клієнтів акційної програми з поповнення обігових коштів займаються розведенням свиней, птиці та великої рогатої худоби, виробництвом м’яса. А в Укргазбанку 11% аграрних позичальників займаються трейдингом. 

Щодо програм з придбання сільгосптехніки, то популярною стає державна програма компенсації 20% вартості техніки та обладнання вітчизняного виробництва. Приміром, в Ощадбанку станом на 12.12.2017 р. вже 258 клієнтів отримали 31,6 млн грн. компенсації за придбані майже 400 одиниць техніки, загальна вартість якої склала 157 млн грн. І ще очікується у грудні виплата компенсацій 167 клієнтам банку на суму 16,6 млн грн. (за 365 одиниць техніки вартістю майже 83 млн грн.), повідомляє прес-служба банку.

В адресних програмах аграріям зазвичай пропонують спеціальні умови фінансування. Частіше базова ставка за такими кредитами в національній валюті складає приблизно 17% річних (в той час як на загальних умовах бізнесу пропонуються подібні позики під 20-30%). Суттєво менший відсоток – за партнерськими програмами.

Справа техніки: як банки кредитують покупку с/г машин

  • В банку «Південний» говорять, що за партнерськими програмами можна отримати фінансування на придбання нової чи вживаної сельгосптехніки на термін до 60 місяців під ставку в діапазоні 0,1-18% річних в гривні.
  • За інформацією Укргазбанку, кредити за відсотковими ставками від 0,1% річних надаються за спеціальними партнерськими програми з придбання техніки таких виробників як John Deere, Case IH, Landini, Doosan т.і.
  • А на придбання насіння та ЗЗР за спільними програмам з компаніями на кшталт Syngenta, BASF чи Alfa Smart Agro банк ОТП надає кредити під відсоток від 9,5%.
  • Укрексімбанк нагадує також, що покупці техніки білоруського виробництва можуть отримати компенсацію у розмірі 2/3 облікової ставки НБУ, але не більше 8% річних. Реально кредитування за такими програмами з урахуванням компенсації надається за ставкою від 9%, кажуть в Укргазбанку.

Деякі банки останнім часом більш охоче кредитують енергоефективні проекти агробізнесу. Зокрема Укргазбанк притримується стратегії green bank, нагадує Михайло Медко. Тому в пріоритеті тут – клієнти, які реалізують проекти альтернативної енергетики, скорочення або заміщення використання природних ресурсів, енергозбереження у агровиробництві.

Новорічні подарунки від банкірів

В наступному році чимало банків планують розширити перелік кредитних продуктів для аграріїв та заявляють про наміри покращити умови діючих програм. Зокрема Укрексімбанк, зі слів Владлена Дєдкова, з метою поліпшення доступу до фінансових ресурсів для малих та середніх сільгоспвиробників планує до запуску в 2018 році відносно новий в Україні інструмент – аграрні розписки. Крім того, банк веде роботу щодо впровадження кредитного продукту «Овердрафт для аграріїв». І має намір оновити умови по агрокредитах інвестиційних, оборотних та на придбання сільгосптехніки.

В наступному році чимало банків планують розширити перелік кредитних продуктів для аграріїв

Нове у Новому: що банки приготували для аграріїв
  • В Укргазбанку на початку 2018 року буде запроваджено новий продукт «Валютні форварди», за рахунок якого сільгоспвиробники та агроімпортери зможуть знизити валютні ризики і негативний вплив від девальвації національної валюти, повідомляє представник банку Юрій Довгей. А його колега Михайло Медко додає, що Укргазбанк у наступному році запровадить також придбання сільськогосподарської техніки у лізинг.
  • ОТП Банк планує у наступному році збільшити максимальну суму ліміту за програмою «Агро-фабрика» з 8 до 12 млн грн., запустити можливість фінансування у іноземній валюті та потроїти у підсумку обсяг виданих кредитів і довести його до 1 млрд грн.
  • Приватбанк зі свого боку заявляє про наміри збільшити фінансування МСБ в АПК за існуючими програмами протягом 2018 року майже вдвічі. А Ощадбанк планує поліпшити умови діючих програм та зробити більш привабливими умови придбання сільгосптехніки. Зокрема за рахунок розвитку партнерських програм та державних програм підтримки сільгоспвиробників. Особливу увагу хоче приділити розвитку такого продукту як авалювання векселів, що почав пропонуватись банком для МСБ в нинішньому році.
  • Банк «Південний» найближчим часом планує модернізувати свої кредитні продукти, підганяючи їх під потреби бізнесу і зробивши максимально простими і доступними, повідомляє Ніна Тараненко. Наприклад, модернізувати партнерські програми з купівлі сільгосптехніки, ЗЗР та добрив, а також створити ряд нових партнерських програм, які будуть закривати потреби всього аграрного циклу. Банк має намір також запустити нові документарні продукти – авалювання векселів, гарантії. Ще в планах – попередньо встановлені ліміти за овердрафтом, розповідає директор департаменту МСБ банку.

Активізувалася останнім часом і держава щодо регулювання та певної фінансової підтримки аграріїв. Певно, тому протягом 2018 року, на думку Івана Єрко з ОТП Банку, слід очікувати: запуску реєстру аграрних розписок на всій території України, збільшення дотацій з бюджету у аграрну галузь до 6 млрд грн., розвитку різноманітних партнерських програм між банками та постачальниками ЗЗР, добрив, насіння, а також розвитку існуючих та запровадження нових програм фінансування для невеликих і середніх фермерів.

Керівник напрямку малий та середній бізнес Приватбанку Сергій Клюєв

Ставка зіграла

В наступному році з’явиться можливість суттєво знизити ставки за кредитами для аграріїв, заявляє Сергій Клюєв з Приватбанку. Станеться це завдяки програмам компенсацій, які вже ініціювала держава, місцеві органи та міжнародні фонди, такі як Німецько-Український Фонд, німецький державний банк KfW та інші. Програми компенсацій будуть як за кредитними програмами (відсоткової ставки або тіла) так і за вже придбану техніку. Також готується низка грантових програм, повідомляє представник Приватбанку. «Та карти розкривати зарано. Поки що йде узгоджувальний процес. Сподіваюсь, на початку 2018 року ми розповімо про ці ініціативи, що стануть повноцінними програмами», – інтригує Сергій Клюєв.

Приватбанк готує для аграріїв низку грантових програм

Основними шляхами збільшення фінансування аграріїв в наступному році Владлен Дєдков вбачає в державній підтримці галузі. Зокрема, в запровадженні механізму відшкодування частки тіла кредитів на інвестиційні цілі та часткового відшкодування процентної ставки кредитів, отриманих підприємствами-покупцями сільгосптехніки українського виробництва – шляхом надання компенсацій за рахунок бюджету.

Ціна інновації 

Банкір пропонує також для підтримки інноваційних проектів запровадити механізми відшкодування частки кредитів, направлених на інвестиційну діяльність підприємств щодо розвитку/модернізації сільськогосподарського виробництва. А ще – запровадити додаткові інструменти державної підтримки національних виробників. Приміром, рефінансування кредитних вкладень банків в сільське господарство на пільгових умовах та інші.  

Владлен Дєдков, начальник Управління малого та середнього бізнесу Укрексімбанку

Одним з можливих шляхів збільшення фінансування АПК, зважаючи на обмеженість вільної застави у аграріїв, може бути  кредитування виробників сільгосппродукції під аграрні розписки, вважає директор департаменту корпоративного банкінгу та транзакційного бізнесу Укргазбанку Юрій Довгей.  Хоча питання щодо включення аграрних розписок при розрахунках резервів банків потребує врегулювання з боку НБУ, зауважує він.

Школа аграрних банкірів

Збільшення масштабів фінансування аграріїв також може бути досягнуто за рахунок ширшого використання альтернативних видів фінансування: авалювання векселів, факторингу, акредитивів та гарантій. Адже кредитування для багатьох позичальників є недоступним через високу його вартість, а певні види документарних продуктів, каже банкір, дозволяють отримати відстрочку платежу за придбані ресурси.

Ніна Тараненко

Підсумовує аналіз перспектив щодо фінансування агровиробників в 2018 році та розповідає про своє бачення розвитку нинішньої системи директор департаменту малого та середнього бізнесу банку «Південний» Ніна Тараненко. На макрорівні для динамічного розвитку агросектора необхідно, вважає банкір, значно спростити доступ аграріїв до кредитних ресурсів, не допускаючи при цьому махінацій з ними і заставами. Крім цього слід розвивати компенсаційні аграрні програми, які спрямовані на часткове відшкодування відсотків за кредитами.

Також повинна бути законодавчо сформована кредитна політика, яка сприяла б видачі позик на покупку нової якісної техніки та модернізацію діючої інфраструктури аграріїв з метою підвищення врожайності, удосконалення переробки і т.п., і як наслідок – отримання максимального доходу. У структурі ж банків необхідно формувати окремі вертикалі бізнес-підрозділів, які б всебічно займалися саме аграрним напрямком, вважає представник одеського банку.