A90901b7c6 696x464

Те, що відміна відшкодування експортного ПДВ стимулюватиме внутрішню переробку ріпаку, сої та соняшнику, — не більш як ілюзія. Про це йшла мова на прес-конференції «Вирішальний тиждень для аграрного сектору».

«На світовому ринку немає настільки високого попиту на вітчизняні продукти переробки ріпаку чи сої. Тим більше, в масштабах, які виробляє Україна», — каже Тарас Висоцький, гендиректор Українського клубу аграрного бізнесу.

Водночас зниження ціни негативно вплине на рентабельність вирощування сої та ріпаку. Сіяти ці культури стане економічно невигідно.

«Якщо у нас звільниться декілька мільйонів гектарів, що почнуть вирощувати? — задається питанням Висоцький. — Соняшник. Ми просто довантажимо існуючі переробні потужності. По дисконтній ціні. І ніяких додатковий інвестицій чи розвитку сектору не буде».

Впевнений у тому, що не будуватимуться нові заводи і заступник голови Всеукраїнської аграрної Ради Михайло Соколов: «Потужності з переробки соняшнику уже зараз складають 20 млн тонн. Урожай насіння, враховуючи сірий ринок, не перевищує 15 млн тонн. І вирощувати більше не вдасться, враховуючи особливості сівозмін».

На думку експерта, логіка неповернення експортного ПДВ полягає в монополізації ринку. Монополія купуватиме сировину задешево і непогано на цьому заробить.

Якщо питання не буде вирішено, в четвер аграрії обіцяють зібрати новий страйк — більш масштабний, аніж сьогодні. Поки що до ситуації підходять дипломатично — завтра в Українському домі відбудеться зустріч аграрних асоціацій, представників уряду, депутатських фракцій та об’єднань, а також комітетів парламенту для обговорення можливих варіантів вирішення проблеми.