Національний банк України запевняє, що фінансування аграріїв з боку банківської системи збільшується. На зустрічі представників НБУ з керівниками підприємств аграрного сектору, що відбулася у грудні нинішнього року, директор департаменту фінансової стабільності Нацбанку Віталій Ваврищук наводив дані навіть про так зване стрімке збільшення кредитування аграріїв. За його інформацією, обсяг кредитів суб’єктам сільського господарства станом на 01.10.2017 р. зріс у приватних банків – на 32,5%, у державних (без врахування Приватбанку) – на 55,7%, а у іноземних в Україні – навіть на 87,9%. Але то в порівнянні зі станом на грудень 2015 року, і лише серед платоспроможних банків…

Вся банківська система, як виявилось, за два неповні роки кредити сільському господарству збільшила лише на 25% (за даними НБУ щодо залишків  коштів у депозитних корпорацій станом на грудень 2015 р. проти жовтня 2017 р.). Та й з боку виключно платоспроможних банків кредитування сільського господарства, якщо відраховувати від початку нинішнього року, зросло за неповний 2017 рік, ненабагато. За інформацією Віталія Ваврищука з НБУ, платоспроможні приватні та іноземні банки збільшили обсяг сільгоспкредитів за 9 місяців лише на 20-40%, а державні – навіть зменшили.

приватні та іноземні банки збільшили обсяг агрокредитів за 9 місяців лише на 20-40%, а державні – навіть зменшили

Щодо підприємств АПК в цілому, то представник Нацбанку сам надає більш скромну оцінку зростанню гривневих кредитів за січень-вересень нинішнього року – всього 17,9%. Але ж при цьому навіть той рівень інфляції, що офіційно визнаний в Україні, за перші 11 місяців 2017 року склав 12,5%. А фактично інфляція з’їла ще більше банківських покращень.

Eshn Bg E1507221316759
Основним фактором, що стримує розвиток аграрії називають саме фінансові обмеження

Виходить, що про стрімке зростання фінансування банками сільгоспвиробників зараз говорити не доречно. Хоча аграріям, певно, хотілося б. Адже основним фактором, що стримує розвиток сільськогосподарського виробництва, вже на протязі останніх двох кварталів цього року аграрії називають саме фінансові обмеження. Принаймні так вважають майже 32% сільськогосподарських підприємств, опитаних Нацбанком у IV кварталі 2017 р. Навіть погодні умови вже відійшли на задній план.  

про стрімке зростання фінансування банками сільгоспвиробників зараз говорити не доречно

Фактично залишки коштів за кредитами, наданими всіма банками України підприємствам сільського, лісового та рибного господарств станом на кінець жовтня 2017 року складають 60,5 млрд грн. (з них виключно сільського – 59,8 млрд грн.) Тобто лише 7,5% від всього кредитного портфелю банківської системи, наданого у користування нефінансовим корпораціям. Про це свідчить офіційна статистика НБУ (див. нижче діаграму «Кредити нефінансовим корпораціям»).

 Кредити нефінансовим корпораціям, млрд грн.

Період

Всього

Сільське, лісове та рибне господарства

Виробництво харчових продуктів

Грудень 2015 р.

787,8

48,4

51,7

Червень 2016 р.

779,4

56,7

51,9

Грудень 2016 р.

822,1

55,4

55,6

Червень 2017 р.

784,0

59,1

52,3

Жовтень 2017 р.

810,1

60,5

55,9

За даними НБУ (залишки на рахунках, станом на кінець періоду)

З іншого боку, частка валютних доходів АПК у сукупному експорті України за підсумками перших 10 місяців 2017 року вже перевершила 41%, стверджує перший заступник міністра агарної політики і продовольства України Максим Мартинюк. А нещодавно в одному з своїх публічних виступів президент Української аграрної конфедерації Леонід Козаченко навів власні оцінки потреб аграрного сектору в інвестиціях. На його думку, «Україна лише на третину освоїла потенціал агарного ринку, а щоб використати його повністю, треба $75 млрд інвестицій, з них на рослинництво – $16-18 млрд».

Тобто в десятки разів більше нинішнього банківського кредитування галузі. І досвідчений фахівець має на увазі не кредити, які треба повертати, та ще й з чималими відсотками, а виключно інвестиції.

щоб використати аграрний потенціал України повністю, треба $75 млрд інвестицій

Отже в цілому поки що вбачається непропорційно замале зовнішнє, точніше – нинішнє банківське, фінансування аграріїв проти обсягів реального виробництва в галузі та її потреб в інвестиціях. Хоча іноді висловлюються й інші думки, щоправда їх носіями є представники не аграрного сектору, а банківського. Зокрема начальник відділу «ОТП Агро-фабрика» ОТП Банку Іван Єрко стверджує, що «аграрна галузь в цілому в 2017 році була профінансована на достатньому рівні». Може з позицій певного банку і дійсно здається, що аграріїв закредитували, але в цілому, як бачимо, картина зовсім інша.  

 Фаворитами банкірів стають невеликі фермерські господарства

Проте деякі банки, дійсно, встигли розгледіти потенціал сільського господарства та вже віднайти прийнятні інструменти для більш плідної співпраці. У підсумку і клієнтів-аграріїв у них вже багато, і суми кредитів на розвиток сільського господарства вони надають чималі. Зокрема, банк «Південний», зі слів директора департаменту малого та середнього бізнесу Ніни Тараненко, тільки за першу половину 2017 року профінансував аграріїв на суму 4,9 млрд грн. В ОТП Банку також понад 35% кредитного портфеля перепадає на представників агросектору, і близько половини коштів за новими угодами видається аграріям, розказує представник банку Іван Єрко.

Певна група банків вже публічно заявляють, що агропромисловий комплекс став пріоритетним напрямком у їх діяльності, або ж в що в агробізнесі вони вбачають величезний потенціал. Зокрема, такі або подібні заяви лунають від директорів корпоративних та МСБ департаментів Укргазбанку, банку «Південного» та інших. 

Певна група банків вже публічно заявляють, що в агробізнесі вони вбачають величезний потенціал

І чимало банків зараз намагаються збільшити свої «аграрні» кредитні портфелі. Але виходить це у них занадто повільно. За нашими розрахунками, обсяги кредитування сільського господарства України всією банківською системою за січень-жовтень поточного року зросли лише на 5,1 млрд грн. або на 9% (з 55,4 млрд грн. у грудні 2016 р. до 60,5 млрд грн. у жовтні 2017 р.). Про збільшення кредитування аграріїв розказують нам і представники провідних банків. Але темпи зростання агропоказників у багатьох з них дійсно невисокі.

Так, Ощадбанк, за підсумками трьох кварталів 2017 року фінансування сільського господарства збільшив на 6,5%. А Укрексімбанк обсяги підтримки клієнтів цього ж сектору наростив на 3%. Як бачимо, позитивна динаміка присутня, але на жаль, вона не висока.

Треба визнати, за деякими напрямками та в окремих установах аграрії вже таки отримують відчутну банківську допомогу. І в першу чергу представники малого та середнього бізнесу. Приміром, в Укрексімбанку 61% обсягу фінансування малого та середнього бізнесу перепадає на суб’єктів АПК, з них 40% – безпосередньо на сільське господарство. В кредитному портфелі Ощадбанку в сегменті мікро, малий та середній бізнес частка кредитів представникам сільського господарства складає 40,7%. А Укргазбанк за підсумками трьох кварталів року малому та середньому агробізнесу надав кредитів у 2,66 більше, ніж за аналогічний період минулого року. В результаті кредитний портфель МСБ-аграріїв у цьому банку зріс за вказаний період на 50% і досяг позначки в 455 млн грн., а частка таких клієнтів у кредитному портфелі МСБ банку станом на 1.12.2017 р. склала 24%.

В Приватбанку кажуть, що протягом 9 місяців 2017 року вони фінансували 1,8 тисяч представників МСБ, які ведуть діяльність в АПК. Керівник напрямку малий та середній бізнес Приватбанку Сергій Клюєв констатує: «Останнім часом є тенденція до збільшення інтересу банків до підприємців сегменту малого та середнього бізнесу, які працюють в агросекторі». Мабуть тому частка аграріїв в кредитних портфелях МСБ у чималої кількості банків зараз в десятки разів більша, ніж в портфелях великого корпоративного бізнесу. Хоча немало банків, у яких поки що ситуація традиційно зворотна.   

Проте абсолютні розміри кредитування банками навіть дрібних та середніх суб’єктів аграрного сектору невеликі – по декілька сотень мільйонів гривень в тих банках, які погодились надати нам відповідну інформацію. Зокрема, Укргазбанк таким позичальникам за три квартали 2017 року надав кредитів на суму 333 млн грн. Приватбанк за цей же період по чотирьох своїх програмах видав представникам малого та середньому бізнесу в АПК 259 млн грн. Хоча, як запевняє, представник банку Сергій Клюєв, на кінець року ця сума має зрости до 320-350 млн грн. Ощадбанк в межах найбільш популярної серед аграріїв своєї акційної кредитної програми протягом 2017 року надав клієнтам мікро, малого та середнього бізнесу 208,7 млн грн. А ОТП Банк, згідно програми спрощеного та прискореного фінансування невеликих сільгосппідприємств, за 11 місяців підписав кредитів на 260 млн грн. І розраховує, що до кінця року ця сума збільшиться до 300 млн грн.

Кредити аграріям за найбільш популярними програмами деяких банків у 2017 році, млн грн.

Банк

Програма

Сума кредитів

ОТП Банк

Агро-фабрика

260 (за 11 місяців, 52 позичальника)

Ощадбанк

Акція з поповнення обігових коштів

208,7

Приватбанк

Країна успішного бізнесу

164 (за 9 місяців, 875 клієнтів)

Укргазбанк

НУФ та уряду Білорусі

92 (за 11 місяців, 113 кредитів)

 За інформацією банків

До речі, «любов» банкірів до аграріїв в 2017 році в цілому на ринку палкіша ніж до переробників. Кредитування сільського господарства банки помітно нарощували, а фінансування виробництва харчових продуктів практично залишалось незмінним. Так, з грудня 2016 року по жовтень нинішнього року залишки кредитних коштів харчовиків збільшились всього на 0,5% – з 55,6 млрд грн. до 55,9 млрд грн. за даними НБУ (в той час, як у агровиробників, нагадаємо, збільшились на 9%).

Кредитування аграріїв банки нарощували, а фінансування виробництва харчових продуктів практично залишалось незмінним

Мабуть, така прихильність до сільгоспвиробників зумовлена тим, вони здебільшого відповідальніше за переробників ставляться до своїх зобов’язань по кредитах. Адже у сільському господарстві рівень прострочених кредитів станом на жовтень 2017 року був найнижчим з 16 основних видів економічної діяльності, за якими веде публічну статистику Нацбанк. Зокрема, рівень боргу був у 8 разів меншим, ніж загалом в переробній промисловості – лише 5,6% проти 47,7% (у харчовій, разом з хімічною, металургійною та ін.). Аграрії заборгували банкірам всього 3,4 млрд грн. 

 Кінець першої частини. Частину другу читайте тут