Продовження. Частина друга тут

Більшість нішевих продуктів мають високу рентабельність тому, що на цю продукцію дійсно висока закупівельна ціна. А вона, в свою чергу, зумовлена географією споживання продукції. Адже нішеві товари постачаються переважно на закордонні ринки.

В результаті експортна виручка постачальників таких товарних груп як сушені бобові за 10 місяців 2017 року, згідно даних Державної фіскальної служби, сягає вже $128,6 млн, а горіхи сирі, варені і морожені – $53,5 млн. До того ж, заробітки експортерів на багатьох нішевих продуктах вже перевершили 12-місячні показники за минулий рік. Зокрема, експорт бобових зріс на $45,9 млн, а ягід (абрикос, вишень, черешень, персиків та слив) – на $8,6 млн.

Щодо конкретних культур, які забезпечили найбільше зростання експортних доходів постачальникам, то цей рейтинг за підсумками перших 9 місяців 2017 року очолюють такі 5 товарних позицій як горох свіжий, сорго зернове, насіння льону, горох сушений та сливи і терен свіжі. Особливо вражає збільшення експорту перших двох культур – відповідно на $21 млн та $11 млн в порівнянні з відповідним періодом минулого року (повний рейтинг наведений нижче на діаграмі «Експорт нішевих сільгоспкультур в 2017 році»). І це при тому, що свіжий горох (на відміну від сушеного), а також свіжі сливи та терен у 2016 році Україна на зовнішні ринки практично зовсім не постачала.

 

 

За даними Держстату (*за січень-вересень 2017 р. проти аналогічного періоду попереднього року)

Що ж до абсолютних показників експорту, то найкращі вони у гороху сушеного та горіхів – їх за січень-вересень вивезли з країни, згідно даних Держстату, на $99 млн та майже на $39 млн. Ці нішеві культури постачаються за кордон зараз в найбільших об’ємах.

У перспективі, рентабельність деяких нішевих культур через їх популяризацію та зростання обсягів виробництва може дещо зменшитися. Засновник і гендиректор компанії «УкрАгроКонсалт» Сергій Феофілов каже, що зараз, наприклад, бобові досить прибуткові. І підтвердження тому він знаходить в дворазовому зростанні їх виробництва за останні 5 років в Причорноморському регіоні, а також в офіційних статистичних даних по Україні.

Наслідком високої прибутковості, на думку експерта, стане подальше збільшення посівних площ під бобовими. «І цілком ймовірно, що найближчим часом ми побачимо певне зниження прибутковості бобових культур, особливо гороху», – прогнозує досвідчений Феофілов.

Кінець. Частина перша тут

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.