Porosyata Na Vidluchku Nashogo Kliyenta 696x464

Найбільшого удару зміни в країні за минулі три роки нанесли тваринництву — зокрема свинарству і молочному скотарству. На галузі свинарства позначилися розповсюдження африканської чуми свиней (АЧС), на всі разом — скасований спецрежим ПДВ, неможливість отримати бюджетну дотацію звичайному господарству, ріст цін на корми, ліки, енергоносії.

Український бізнес з вирощування птиці став зразком для птахівників навіть для ЄС

Не дивлячись на ці фактори, ціни на живих свиней і на молоко залишалися сталими аж до середини 2017 року.

Геть інша справа – курятина.

Український бізнес з вирощування птиці став зразком для птахівників навіть інших країн, в тому числі, ЄС. За ефективністю його можна порівняти хіба що з бразильським. Низька собівартість і висока ціна в Україні дали цьому бізнесу великі перспективи розвитку.

Kl9y4646 1 1

Ще одна істотна різниця у веденні бізнесу птахівників – там ніхто не «винаходить велосипед». Є технологія виробництва яєць, вирощування птиці, годівлі та профілактики. І її чітко виконують. Можуть вносити зміни у раціон чи ветсхему при потребі, але в цілому система працює налагоджено.

За рік в птахівництві можна отримати 800% рентабельності інвестицій

У свинарстві та молочному скотарстві не так. Там кожен придумує щось своє, часто не пов’язане з ефективністю. Наші виробники намагаються переймати західний досвід, але багато що не враховують, не розуміють чи не хочуть розуміти, чому на заході роблять так чи інакше та не враховують специфіку ведення бізнесу по-українські.

Bovine Veterinarian

 

Щоб виростити корову та почати отримувати від неї молоко потрібно 2,5 роки, за рік свинарство дає максимум 2 обороти коштів, а птиця — до 8. При належній організації виробництва собівартість курятини буде низькою: менше 20 грн за 1 кг живої маси і забезпечує 100% рентабельності й більше. За рік при 8 оборотах можна отримати 800% рентабельності інвестицій.

Про успіхи українського птахівництва свідчать хоча б фінансові результати найбільшого виробника курятини — компанії «Миронівський хлібопродукт» (МХП). За 1-е півріччя 2017 р. її виручка зросла на 24% порівняно з аналогічним періодом минулого року і склала $ 600 млн. Операційний прибуток компанії зріс на 11% – до $ 226 млн. Операційна маржа МХП зменшилась за цей же період з 42% до 38%. Приведена EBITDA зросла на $ 23 млн до $ 266 млн.

За той же період часу МХП отримав ще і допомогу держави – 809 млн грн. Це 42% всіх дотацій, виділених на сільске господарство.

Km0i5681 1 1

Механізм нарахування дотацій простий — компанія отримує їх відповідно до частки, яку вона заплатила бюджету у вигляді податків. Більше виробництво — більше дотацій. Але потрібно розуміти, що МХП — найбільший виробник м’яса птиці, його частка на ринку складає 50%, а половину валового виробництва вони експортують.

Не можна не поважати виробників курятини, які зуміли ефективно, на відміну від виробників свинини і молока, організувати свій бізнес. Однак нагального фінансування потребують свинарі і молочарі. Щороку в Україні скорочується поголів’я свиней більш ніж на 500 тис.

На фоні цього справедлива ініціатива народного депутата Дмитра Святоша. Він запропонував позбавити права бути платниками єдиного податку четвертої групи суб’єктів господарювання, у яких дохід від реалізації курятини та курячих яєць складає понад 50% виручки від продажу агропродукції власного виробництва та продуктів її переробки. Також депутат пропонує виключити цих виробників із переліку тих, що мають право на державну допомогу.

Великим здивуванням стала позиція галузевих асоціацій свинарів і виробників молока, які розкритикували законодавчу ініціативу депутата.

Складається враження, що вони відстоюють зовсім не інтереси власних галузей, а лобіюють підтримку птахівництва. З таким відношенням скоро ми всі будемо споживати тільки м’ясо птиці за дорого, а свинину, яловичину і молоко за дуже дорого і в дуже обмеженій кількості.

Микола Бабенко, генеральний директор ТОВ “Центр підвищення ефективності в тваринництві”

P.S. Цією колонкою AgroDay запрошує до дискусії усіх, кому є щось сказати по темі. Пишіть chiefeditor@agroday.com.ua